ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Czesi naładują auta elektryczne z fotowoltaiki i baterii
08.11.2019r. 15:10

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w Polsce rozwiązanie pozwalające przezwyciężyć ograniczenia sieci w procesie ładowania samochodów elektrycznych, dzięki zastosowaniu baterii, wdraża na razie krajowy lider rynku elektormobiliności GreenWay Polska. Czesi z państwowego koncernu energetycznego CEZ chcą jednak pójść dalej i wykorzystać w tym celu również fotowoltaikę.

W czeskiej miejscowości Vestec koło Pragi powstała pilotażowa stacja ładowania samochodów elektrycznych wspomagana przez magazyn, który będzie gromadzić energię wytwarzaną z instalacji fotowoltaicznej.

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom stacja ma ładować do siedmiu samochodów elektrycznych jednocześnie - nawet w przypadku awarii sieci.

Umożliwi to połączenie ładowarek z bateriami o całkowitej pojemności 275 kWh oraz instalacją fotowoltaiczną, której moc wynosi 20 kWp.

Każda z siedmiu ładowarek będzie mogła pobierać energię z baterii o pojemności 36 kWh.

Cel projektu zrealizowanego pod Pragą to znalezienie rozwiązań pozwalających zmniejszyć konieczność modernizacji sieci elektroenergetycznych w kontekście budowy kolejny stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Projekt realizowany przez CEZ uzyskał finansowanie z unijnego mechanizmu Łącząc Europę (Connecting Europe Facility, CEF) - tego samego, z którego budowę infrastruktury ładowania elektryków w naszym kraju finansuje spółka GreenWay Polska.
Oprócz rozwoju stacji ładowania z wykorzystaniem środków z CEF czeski koncern buduje kolejne stacje także wyłącznie z własnych funduszy i obecnie posiada już największą sieć ładowarek w Czechach, znajdujących się w około 120 lokalizacjach.

W tym 20 punktów ładowania należących do CEZ znajduje się na stacjach wchodzącej w skład grupy Orlen sieci Benzina.

Stacje ładowania umożliwiają ładowanie DC z mocą do 50 kW w standardach CHAdeMO oraz CCS, pozwalając na uzupełnienie samochodowej baterii w czasie do pół godziny. Ponadto CEZ oferuje ładowanie w standardzie AC z mocą do 22 kW.

Do końca roku CEZ ma uruchomić w sumie ponad 200 stacji ładownia, w tym 2/3 w standardzie szybkiego ładowania z mocą do 50 kW, a czeski koncern podkreśla, że projektuje te stacje tak, aby w przyszłości można było jeszcze zwiększyć ich moc.

Obecnie w Czechach zarejestrowanych jest około 3 tys. samochodów elektrycznych, a statystyki z ostatnich lat pokazują systematyczny wzrost liczby rejestracji EV u naszych południowych sąsiadów.

W 2017 roku pojawiło się tam około 400 elektryków, rok później zarejestrowano 725 samochodów elektrycznych, a w pierwszych trzech kwartałach tego roku przybyło 611 takich pojazdów.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE