ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Hydroforum 2019
08.11.2019r. 17:59

Przez dwa dni - 9-go i 10- go października 2019 r. - Dom Wypoczynkowy "Atrium" w Polańczyku był miejscem obrad IX Polskiej Konferencji Hydroenergetycznej. Powrót do tradycyjnej nazwy Hydroforum oznaczał jednoznaczne nawiązanie do cyklu konferencji naukowo-technicznych i seminariów organizowanych do roku 2005 przez Instytut Maszyn Przepływowych PAN.

W latach 2000 i 2005 - w ścisłej współpracy z Towarzystwem Elektrowni Wodnych. Nawiązując do tradycji sprzed lat, konferencję powiązano już po raz drugi z wizytą techniczną - tym razem w Elektrowni Wodnej Solina.

Chociaż pierwsze konferencje HYDROFORUM obejmowały całą tematykę wirnikowych maszyn hydraulicznych, to od początku hydroenergetyka znajdowała się w centrum zainteresowań. Zagadnienia strategii jej rozwoju były coraz wyraźniej obecne już w latach 80-tych. Inne zagadnienia nietechniczne - również prawne i ekonomiczne - zajmowały dużą część obrad od początku cyklu zainicjowanego w roku 2011 i kontynuowanego później wspólnie przez Towarzystwo Elektrowni Wodnych, Instytut Maszyn Przepływowych PAN oraz Towa-rzystwo Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych. Do niedawna - w ścisłej współpracy z grupą REECO GmbH, organizatorem wydarzeń RENEXPO na terenie państw Europy Środkowej i na Bałkanach, a także z Działem Handlowym Ambasady Królestwa Norwegii w Warszawie.

Tegoroczna konferencja objęta była patronatem Ministra Energii oraz Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Korzystała ze wsparcia rzeczowego ze strony PGE Energia Odnawialna SA i Instytutu Energetyki O/Gdańsk oraz patronów medialnych, wśród których wymienić należy czasopisma "Energetyka Wodna" i "ZEK Hydro" oraz portal CIRE. Wsparcia finansowego (sponsoring) udzieliły: PGE EO SA i Instytut OZE oraz firmy WTW, Neostrain i Inora.


Uczestnicy wizyty technicznej w Elektrowni Wodnej Solina

Liczba uczestników - 90 osób - okazała się zbliżona do rekordu z roku 2017. Zapewne liczba ta byłaby jeszcze większa, gdyby nie kolizja terminowa lub zbyt mały odstęp czasowy od takich wydarzeń jak HYDRO 2019, Rynek Energii Elektrycznej, czy targi POLEKO. Obrady podzielono na 7 sesji, w trakcie których wygłoszono 26 referatów i przeprowadzono jedną debatę panelową. Na wysoką ocenę konferencji przez jej uczestników wpłynął niewątpliwie duży udział referatów o charakterze technicznym i naukowo-technicznym. Przedstawiono je w pięciu sesjach obejmujących kolejno: małą energetykę wodną i odzysk energii w przemysłowych i komunalnych instalacjach hydraulicznych, ochronę środowiska, projektowanie i eksploatację infrastruktury hydrotechnicznej, eksploatację, modernizację i badania maszyn i urządzeń hydroenergetycznych, projektowanie turbin wodnych i inne prace badawczo-rozwojowe. Zagadnieniom strategicznym i ekonomiczno-prawnym poświęcona była sesja pierwsza, zaś miejscu energetyki wodnej w dokumentach strategicznych Polski i krajów regionu - debata panelowa prowadzona tradycyjnie przez prezesa honorowego TEW - inż. Stanisława Lewandowskiego. Silną obecność tematyki naukowo-technicznej organizatorzy poczytują sobie za sukces, gdyż zabiegali o to ze zmiennym szczęściem przez długie lata. Niestety, zabrakło wystąpień zawierających informacje o doświadczeniach eksploatacyjnych. Organizatorzy są świadomi, że na przeszkodzie większej aktywności przedstawicieli spółek energetycznych stoją często dość złożone procedury wewnętrzne.

Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele wszystkich największych korporacji energetycznych, dostawcy wyposażenia i usług, biur projektowych, uczelni i ośrodków badawczych oraz badawczo-rozwojowych. Źródłem satysfakcji był dla organizatorów udział przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a także delegacji z Ukrainy i Litwy. W skład tych ostatnich wchodzili członkowie zarządów krajowych towarzystw hydroenergetycznych, w tym prezes zarządu stowarzyszenia "Hydroenergetyka Ukrainy", p. Semen Potasznik, i prezes honorowy Litewskiego Towarzystwa Hydroenergetycznego, prof. Petras Punys. W konferencji wziął też udział p. George Thomson, współwłaściciel kanadyjskiej firmy Thordon Inc. Jak zwykle, obrady były prowadzone z wykorzystaniem tłumaczenia symultanicznego.

Bardziej obszerne sprawozdanie z konferencji ukaże się w ciągu najbliższego miesiąca. Książka streszczeń jest już dostępna z zakładki "Biblioteka/Opracowania i publikacje" na stronie internetowej Towarzystwa Elektrowni Wodnych. Od początku roku 2020 z zakładki "Konferencje" będzie można pobrać też wersje pdf prezentacji konferencyjnych. Autorzy wybranych referatów zostaną natomiast zaproszeni do przygotowania artykułów pokonferencyjnych przeznaczonych do kwartalników naukowych "Acta Energetica" i " Transactions of the Institute of Fluid-Flow Machinery".
Towarzystwo Elektrowni Wodnych

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE