ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kto zajmie się energetyką w nowym rządzie?
08.11.2019r. 19:56

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w piątek wieczorem skład nowego rządu. Ministerstwo energii w dotychczasowym kształcie przestanie istnieć.

Kontrolę nad spółkami energetycznymi i górniczymi przejmie od likwidowanego Ministerstwa Energii wicepremier Jacek Sasin, który stanie na czele nowego resortu - Ministerstwa Nadzoru Właścicielskiego. Jak wynika ze słów premiera Morawieckiego, wicepremier Jacek Sasin pokieruje nowym ministerstwem, będzie sprawował nadzór właścicielski "nad większością" spółek Skarbu Państwa.

Jak oświadczył Morawiecki, nowe ministerstwo nadzoru właścicielskiego, którego nazwa "zostanie jeszcze ostatecznie uzgodniona", słusznie może nawiązywać do niegdysiejszego Ministerstwa Skarbu Państwa.

Ministerstwo to zostało zlikwidowane z początkiem 2017 r., a nadzór właścicielski nad spółkami trafił do innych ministerstw oraz do Prezesa Rady Ministrów. Obecnie 27 spółek znajduje się w nadzorze Prezesa Rady Ministrów. Pozostałe 329 spółek nadzoruje w sumie 11 różnych ministerstw, a także dwie agencje - Agencja Mienia Wojskowego - w nadzorze Ministra Obrony Narodowej - oraz Agencja Rozwoju Przemysłu - nadzorowana przez szefa rządu.

Morawiecki oświadczył, że "Sasin zostanie poproszony o wypracowanie jak najlepszych praktyk". Jak dodał szef rządu, chodzi o to, aby między spółkami było "jak najwięcej synergii", co ma związek ze "znaczącym spowolnieniem koniunktury gospodarczej".

- Wykorzystanie wszelkich rezerw, również tych znajdujących się w spółkach Skarbu Państwa, jest w naszym żywotnym interesie i to będzie jedno z zadań ministra Sasina - zapowiedział szef rządu.
Z podziału Ministerstwa Środowiska powstanie resort ds. klimatu, którym pokieruje Michał Kurtyka oraz resort zasobów naturalnych na czele z Michałem Wosiem.

Michał Kurtyka ma się zajmować polityką energetyczno-klimatyczną, rozwojem OZE oraz programem Mój Prąd i Czyste Powietrze, a także nadzorem nad Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dotychczasowa minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, która w obecnym rządzie często zajmowała się kwestiami związanymi z energetyką, obejmie stanowisko ministra rozwoju i będzie się zajmowała też budownictwem i turystyką.

Ze stanowiskami ministrów żegnają się między innymi szef likwidowanego resortu energii Krzysztof Tchórzewski oraz minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Dodaj nowy Komentarze ( 13 )

KOMENTARZE ( 13 )


Autor: Zatroskany 08.11.2019r. 20:16
Energetyka - największe wyzwanie w perspektywie tej i kolejnych kadencji rządów tego kraju a oni likwidują ME i nie wiadomo, kto przejmie ten parzący kartofel. Ciemno to widzę.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ja 11.11.2019r. 17:43
Inaczej sie widocznie nie dało tego partacza na emeryture wysłac.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pragmatyk 08.11.2019r. 22:11
Wreszcie..., nie wiem czy będzie lepiej, ale na pewno inaczej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Szykują się zmiany 09.11.2019r. 01:57
Dobrze pomyślane! W zasadzie górnicy nie będą wiedzieć do kogo zwracać się z pretensjami. Pozostanie tylko premier, który będzie wskazywał co rusz to inne ministerstwo odpowiedzialne za jakiś aspekt energetyki.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Tadek 09.11.2019r. 09:50
A co z Naimskim?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Filozof 10.11.2019r. 07:33
Skończył 65 lat i ... przeszedł w stan spoczynku.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Krakus 09.11.2019r. 10:17
Nowe Ministerstwo to wypisz wymaluj koncepcja Min. Dawida Jackiewicza z 2016 r. Wówczas myślano o Holdingu czy innej strukturze. Szkoda, że PiS już o nim nie pamięta, a wykorzystuje jego pomysły, notabene bardzo dobre i praktyczne.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Entalpia 09.11.2019r. 12:41
Tak, to prawda Dawid Jackiewicz był tym, który wprowadzał bardzo dobre zmiany, trzymał to mocną ręką i wszystko dawało efekty. Nigdzie nie wyczytałem aby postawiono mu jakieś zarzuty a został potraktowany bardzo źle. Podobno walczy dalej o zdrowie. Pomógł tylu ludziom a oni po nim jeszcze pozamiatali. Charakterystyczne dla PiS.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 09.11.2019r. 12:20
No cóż pamiętam czasy podległości pod MSP. Fatalnie było, sprawdzali owszem bilans księgowy, ale ocena prawidłowości inwestycji była poza zakresem kompetencji tych ludzi. Oni nawet się starali, ale psińco wychodziło. Już niejeden nawet dobry zarządca nie sprawdził się w energetyce. Nawet nie mówię o takich, którzy myślą, że jak się podniesie dyscyplinę pracy i kontrole na bramie, to wzrośnie sprawność turbiny, bo to folklor był. Pamiętam Prezesa dobrego finansistę, on nawet powynajmował każdą wolną przestrzeń na magazyny dla innych podmiotów, ale to wszytko grosze były. Tacy ludzie nie są zdolni do podjęcia strategicznej decyzji wielkoskalowej, próbują się opierać na doradcach, a ci są różni patrz choćby nasze forum.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: PS 09.11.2019r. 15:30
Są dwie odrębne kwestie. Nadzór właścicielski nad spółkami być może będzie w jednym miejscu ale odrębną drugą decyzją jest to kto będzie miał dział administracji rządowej "energia" bo ten dział jest niepodzielny, chyba, że zmieni się ustawę a to trwa trochę czasu. Ten dział administracji rządowej może zarządzać dowolna osoba łącząc to zarządzanie np. ze sportem czy zdrowiem czy obroną narodową. Tzn nic nie przeszkadza aby jeden minister miał dwa-trzy działy administracji rządowej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 10.11.2019r. 14:18
Mnie ciekawi coś innego. Min. Kyrtyka będzie podejmował decyzje (zobowiązania) klimatyczne a firmy nadzorowane przez inne ministerstwo będą to realizować. Przepływ informacji pomiędzy ministerstwami był i jest bardzo zły. To wszystko może rozjechać się.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 11.11.2019r. 15:48
Tyle, że decyzje klimatyczne podejmuje Bruksela. O losach wielomiliardowego podatku ETS CO2 nie zdecydował jakiś tam Parlament po wielkiej kłótni polityków, tylko urzędnik w KE zmniejszył pulę, a makler na giełdzie pospekulował sobie z 5 na 25 EU/t w ciągu miesiąca. Gospodarka całego kraju nie poszła wg. piętnastoletniego planu podniesienia podatku CO2 uchwalonego przez Sejm i Senat, tylko została zaatakowana dosłownie w jednej chwili na polecenie Brukseli. W tej sytuacji nowe ministerstwo powinno opracować plan wypowiedzenia umów klimatycznych i przeznaczenia tych pieniędzy na ekologię.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cytaty 13.11.2019r. 15:49
""jak najwięcej synergii""
jak by był jeden resort to byłaby sama synergia
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 13 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE