ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Czaputowicz: dążenia Iranu do budowy potencjału nuklearnego - zagrożeniem
11.11.2019r. 16:41

Dążenie Iranu do budowy potencjału nuklearnego to zagrożenie - oświadczył w poniedziałek w Brukseli szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jak mówił, Polska chce, by UE i Stany Zjednoczone wypracowały wspólne podejście do tego państwa.

"Chcemy porozumienia zawartego między stronami konfliktu, który się toczy. Przede wszystkim zagrożeniem jest Iran, (...) jego dążenie do budowy potencjału nuklearnego" - powiedział dziennikarzom w Brukseli szef resortu spraw zagranicznych.

Wskazał też na inne działania destabilizujące, za które odpowiada Teheran, jak ataki na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej, czy na statki w cieśninie Ormuz.

"UE powinna szukać sojuszników, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i razem poszukiwać rozwiązania tego problemu" - zaznaczył minister.

UE i USA różnią się w swojej polityce dotyczącej Iranu. "28" podkreśla, że należy utrzymać porozumienie mające na celu ograniczenie ambicji nuklearnych tego kraju, natomiast Stany Zjednoczone wypowiedziały tę umowę w maju 2018 r. i wprowadziły sankcje wobec Iranu.

Czaputowicz uważa, że trzeba znaleźć całościowe porozumienie w tej sprawie. Przypomniał, że niedawne oświadczenie szefów państw i rządów Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii wskazuje, że nie chodzi tylko o kwestie nuklearne, ale w ogóle użycie broni i rolę Iranu w regionie.
"Te ataki na instalacje w Arabii Saudyjskiej wskazują, że to jest dużo szerszy problem, zaangażowania polityki Iranu. Widzimy tam różne polityki innych aktorów, takich jak Rosja. Mamy pewne wątpliwości co do szczerości działań Rosji (...), czy chodzi o zapewnienie trwałego pokoju, czy wyeliminowanie innych aktorów" - zaznaczył Czaputowicz.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas mówił wcześniej w Brukseli, że jego kraj opowiada się za utrzymaniem umowy nuklearnej, ale Iran musi wrócić do jej przestrzegania. "W przeciwnym razie jesteśmy gotowi korzystać ze wszystkich mechanizmów zawartych w porozumieniu" - ostrzegł.

Chodzi możliwość uruchomienia mechanizmu rozstrzygania sporów przez sygnatariuszy zgodnie z art. 36 umowy. Jeśli proces ten nie zakończyłby się pozytywnie, UE mogłaby przywrócić sankcje wobec Iranu.


Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE