ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Spółka Green Investment Group przejmuje drugą farmę wiatrową w Polsce
12.11.2019r. 10:50

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, należąca do potężnego funduszu Macquaire grupa Green Investment Group (GIG) poinformowała o przejęciu działającej w naszym kraju farmy wiatrowej Zajączkowo. To już druga tego rodzaju inwestycja GIG na polskim rynku energetyki odnawialnej.


Podobnie jak przejęta wcześniej farma wiatrowa Kisielice, której moc wynosi 42 MW, także przejmowana teraz przez GIG farma wiatrowa Zajączkowo została uruchomiona jeszcze w wygaszonym dla nowych inwestycji w połowie 2016 r. systemie zielonych certyfikatów.

Przejęta przez Green Investment Group farma wiatrowa Zajączkowo znajduje się 10 km na południowy zachód od Słupska i do tej pory należała do konsorcjum inwestorów z udziałem J-Power Investment Netherlands B.V oraz Mitsui Renewable Energy Europe Limited

Na farmę wiatrową, która została uruchomiona w 2008 roku, składają się 24 turbiny marki Vestas, model V80 o jednostkowej mocy 2 MW.

Fundusz Green Infrastructure Group powstał po przejęciu w 2017 roku przez fundusz Macquarie utworzonego w 2012 roku przez brytyjski rząd "zielonego" banku Green Investment Bank, który miał finansować inwestycje w brytyjskiej energetyce.

Green Investment Group to jeden z największych inwestorów na globalnym rynku energetyki odnawialnej, który tylko w tym roku finansowym przeznaczył na inwestycje w OZE lub zorganizował finansowanie warte w sumie około 5 mld euro.

GIG jest obecny na rynkach odnawialnych źródeł energii 11 krajów w Europie i 25 państw na świecie, w których posiada instalacje o łącznej mocy ponad 8 GW.
GIG jest właścicielem m.in. projektu jednej z największych w Europie lądowych farm wiatrowych, o mocy 235 MW, która ma powstać w środkowej Szwecji i która ma produkować w skali roku 0,8 TWh energii elektrycznej.

Fundusz jest też właścicielem portfela projektów magazynów energii o mocy 63 MW i pojemności 340 MWh, które będą wspomagać pracę sieci energetycznej w Kalifornii.

W tym roku grupa należąca do australijskiego funduszu Macquaire ogłosiła m.in. nabycie 40 proc. udziałów od hiszpańskiej Iberdroli w projekcie wielkiej morskiej farmy wiatrowej, która powstanie u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Moc projektu East Anglia One wyniesie 714 MW.

Cała inwestycja w East Anglia One została wyceniona w wyniku transakcji na 4,1 mld funtów, a na sprzedaży udziałów Iberdrola ma zarobić 1,63 mld funtów.

Wcześniej, w czerwcu br., GIG ogłosił przejęcie projektu farmy wiatrowej o mocy 43 MW zlokalizowanego w szwedzkiej gminie Jönköping. Ta inwestycja, realizowana dotąd przez dewelopera OX2, będzie się składać z 10 turbin Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 4,3 MW, a sprzedaż energii została zabezpieczona w ramach wieloletniej umowy PPA zawartej z lokalnym oddziałem firmy Axpo. W ten sposób GIG zabezpieczył sprzedaż energii poprzez umowy PPA zawarte na rynku szwedzkim łącznie dla źródeł OZE o łącznej mocy ponad 1 GW.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE