ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Podpisano pierwsze umowy na realizację jądrowego projektu Myrhha
12.11.2019r. 14:27

Koncerny energetyczne - belgijski Tractebel i hiszpański Empresarios Agrupados, podpisały umowę na kwotę 7,6 mln EUR (8,4 mln USD) na budowę budynków i obiektów towarzyszących dla reaktora badawczego sterowanego akceleratorem Myrhha, zlokalizowanego w belgijskim centrum badań jądrowych (SCK-CEN) w Mol.

Umowa została podpisana podczas konferencji Myrhha World Days, która odbyła się w tym tygodniu z udziałem 220 decydentów, naukowców i inwestorów z 23 krajów, w tym Carlo Rubbiego, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, na którego koncepcji opiera się projekt reaktora badawczego Myrrha (Multi-purpose hYbrid Research Reactor for High-tech Applications).

Główny budynek to tunel o długości 150 metrów, 7,5 metra szerokości i 3,5 metra wysokości, w którym będzie znajdować się pierwsza część akceleratora.

Hamid Aďt Abderrahim, zastępca dyrektora generalnego SCK-CEN i dyrektor projektu Myrhha, powiedział, że reaktor przyczyni się do opracowania nowych radioizotopów do innowacyjnych terapii nowotworowych, dodając, że opracowywana jest również technologia radykalnie zmniejszająca objętość i radiotoksyczność wysokoaktywnych odpadów promieniotwórczych za pomocą procesu transmutacji.

Carlo Rubbia jest autorem koncepcji "wzmacniacza energii" - reaktora jądrowego, który wytwarza energię elektryczną i spala prawie wszystkie własne odpady jądrowe, a także pochodzące z innych reaktorów. Unikalną cechą tej koncepcji, według twórców, jest rdzeń chłodzony ołowiem (eutektyką ołowiu z bizmutem). W rdzeniu tym nie ma wystarczającej ilości materiału rozszczepialnego, aby spontanicznie utrzymać reakcję łańcuchową rozszczepienia (znajduje się w stanie podkrytycznym), dlatego Rubbia połączył go z akceleratorem cząstek. To urządzenie przyspiesza protony do wysokich energii, które uderzają w tarczę z ołowiu. W wyniku reakcji kruszenia jąder ołowiu tworzy się ogromna liczba neutronów (do 200 na jedną reakcję kruszenia), które wywołują i utrzymują reakcję łańcuchową w reaktorze. Koncepcja ta znana jest pod nazwą systemu sterowanego (pobudzanego) akceleratorem (ang. Accelerator Driven System - ADS).
"Badania nad ADS znacznie przyspieszyły od ubiegłego roku, kiedy rząd postanowił zbudować innowacyjną infrastrukturę badawczą w ramach projektu Myrrha" - powiedział dyrektor generalny SCK-CEN Eric van Walle. "Myrhha jest pierwszym na świecie prototypem reaktora badawczego ADS o dużej mocy. W rzeczywistości realizujemy na skalę półprzemysłową teorie, do których Carlo Rubbi wniósł wielki wkład".

Przemawiając podczas tej samej konferencji, Rubbia stwierdził: "Naszym obowiązkiem, jako naukowców jest znalezienie rozwiązań dla dzisiejszych wyzwań globalnych. Nie znajdziemy takich rozwiązań powtarzaniem przeszłości, ale poprzez przesuwanie granic wiedzy i dokonywanie nowych odkryć". Dodał, że projekt Myrhha będzie stymulował światowe podejście do przetwarzania odpadów jądrowych i utoruje drogę dla rozwoju zrównoważonej energetyki jądrowej.

Według planów, pierwsza faza projektu Myrhha (oznaczona jako Minerva) ma zostać ukończona w 2027 r. i uruchomiona zostanie wtedy produkcja radioizotopów medycznych.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE