Podpisano pierwsze umowy na realizację jądrowego projektu Myrhha
12.11.2019r. 14:27

Koncerny energetyczne - belgijski Tractebel i hiszpański Empresarios Agrupados, podpisały umowę na kwotę 7,6 mln EUR (8,4 mln USD) na budowę budynków i obiektów towarzyszących dla reaktora badawczego sterowanego akceleratorem Myrhha, zlokalizowanego w belgijskim centrum badań jądrowych (SCK-CEN) w Mol.
Umowa została podpisana podczas konferencji Myrhha World Days, która odbyła się w tym tygodniu z udziałem 220 decydentów, naukowców i inwestorów z 23 krajów, w tym Carlo Rubbiego, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, na którego koncepcji opiera się projekt reaktora badawczego Myrrha (Multi-purpose hYbrid Research Reactor for High-tech Applications).
Główny budynek to tunel o długości 150 metrów, 7,5 metra szerokości i 3,5 metra wysokości, w którym będzie znajdować się pierwsza część akceleratora.
Hamid Aďt Abderrahim, zastępca dyrektora generalnego SCK-CEN i dyrektor projektu Myrhha, powiedział, że reaktor przyczyni się do opracowania nowych radioizotopów do innowacyjnych terapii nowotworowych, dodając, że opracowywana jest również technologia radykalnie zmniejszająca objętość i radiotoksyczność wysokoaktywnych odpadów promieniotwórczych za pomocą procesu transmutacji.
Carlo Rubbia jest autorem koncepcji "wzmacniacza energii" - reaktora jądrowego, który wytwarza energię elektryczną i spala prawie wszystkie własne odpady jądrowe, a także pochodzące z innych reaktorów. Unikalną cechą tej koncepcji, według twórców, jest rdzeń chłodzony ołowiem (eutektyką ołowiu z bizmutem). W rdzeniu tym nie ma wystarczającej ilości materiału rozszczepialnego, aby spontanicznie utrzymać reakcję łańcuchową rozszczepienia (znajduje się w stanie podkrytycznym), dlatego Rubbia połączył go z akceleratorem cząstek. To urządzenie przyspiesza protony do wysokich energii, które uderzają w tarczę z ołowiu. W wyniku reakcji kruszenia jąder ołowiu tworzy się ogromna liczba neutronów (do 200 na jedną reakcję kruszenia), które wywołują i utrzymują reakcję łańcuchową w reaktorze. Koncepcja ta znana jest pod nazwą systemu sterowanego (pobudzanego) akceleratorem (ang. Accelerator Driven System - ADS).
"Badania nad ADS znacznie przyspieszyły od ubiegłego roku, kiedy rząd postanowił zbudować innowacyjną infrastrukturę badawczą w ramach projektu Myrrha" - powiedział dyrektor generalny SCK-CEN Eric van Walle. "Myrhha jest pierwszym na świecie prototypem reaktora badawczego ADS o dużej mocy. W rzeczywistości realizujemy na skalę półprzemysłową teorie, do których Carlo Rubbi wniósł wielki wkład".
Przemawiając podczas tej samej konferencji, Rubbia stwierdził: "Naszym obowiązkiem, jako naukowców jest znalezienie rozwiązań dla dzisiejszych wyzwań globalnych. Nie znajdziemy takich rozwiązań powtarzaniem przeszłości, ale poprzez przesuwanie granic wiedzy i dokonywanie nowych odkryć". Dodał, że projekt Myrhha będzie stymulował światowe podejście do przetwarzania odpadów jądrowych i utoruje drogę dla rozwoju zrównoważonej energetyki jądrowej.
Według planów, pierwsza faza projektu Myrhha (oznaczona jako Minerva) ma zostać ukończona w 2027 r. i uruchomiona zostanie wtedy produkcja radioizotopów medycznych.