ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W JSW rozpoczął pracę kombajn pod kątem obudowy kotwiowej
12.11.2019r. 15:55

Drążący chodniki kombajn, umożliwiający zastosowanie do ich obudowywania tzw. systemu kotwiowego, rozpoczął we wtorek pracę w należącej do JSW kopalni Budryk. System kotwiowy jest powszechnie stosowany w nowoczesnych głębinowych kopalniach na świecie.

Wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych kombajn urabiająco-kotwiący (bolter miner) 12CM30 szefowie Jastrzębskiej Spółki Węglowej odebrali od należącej do koncernu Komatsu spółki Joy Global Poland w połowie września br. Następnie maszyna została zdemontowana, aby trafić pod ziemię w kopalni Budryk. Tam przeszła już pomyślnie próby rozruchowe.

Jak poinformowała we wtorkowej informacji JSW, po etapie przygotowań kombajn rozpoczął tego dnia drążenie chodnika Bw-1n badawczego w pokładzie 401. "Przed nami prawie 2 tys. m drążenia i kotwienia nowego chodnika w nowej technologii i nowymi urządzeniami" - powiedział cytowany w informacji spółki kierownik robót górniczych w Budryku Adam Domżoł.

"Zastosowany kompleks docelowo, a więc po zakończeniu etapu badawczo - rozwojowego, pozwoli nam osiągnąć znacznie większy postęp wyrobisk, niż rozwiązania stosowane dotychczas w polskim górnictwie" - zasygnalizował Domżoł, który jest także koordynatorem projektu "Samodzielna obudowa kotwiowa".

Nowy kombajn jest kluczowym elementem projektu "Samodzielna obudowa kotwiowa", który z kolei jest jednym z elementów strategii "Inteligentna kopalnia", mającej odpowiedzieć na wyzwania, przed którymi spółka stanie w najbliższych latach. Jednym z nich jest zwiększenie frontu robót przygotowawczych, od czego zależy wydobycie i produkcja JSW.

Kluczowa jest tu kwestia robót chodnikowych - koniecznych dla udostępniania nowych frontów wydobywczych. W ub. roku kopalnie JSW wykonały ok. 65 km wyrobisk chodnikowych; w tym roku plan zakłada wykonanie 77 km. Przyspieszenie wykonania części robót chodnikowych ma umożliwić obudowa kotwiowa - znana i szeroko stosowana w światowym górnictwie, szczególnie w kopalniach skał twardych.

Według wcześniejszych informacji w Polsce samodzielna obudowa kotwiowa była próbnie stosowana jeszcze w latach 90., natomiast dwa zdarzenia w kopalniach Anna i Staszic, gdzie nastąpił gwałtowny zawał stropu spowodowały, że odstąpiono od tamtego eksperymentu.
Obecnie bezpieczeństwo i efektywność procesu ma zapewnić nowy w JSW kombajn urabiająco-kotwiący. Jego budowa rozwiązuje problem tzw. otwarcia stropu, czyli czasu, w którym strop i ociosy (góra i boki) wyrobiska pozostają bezpośrednio po wydrążeniu niezabezpieczone obudową. Pozyskany przez spółkę kombajn umożliwia szybkie zabezpieczenie tzw. obudową kotwiową każdego kolejnego metra wydrążonego wyrobiska. Proces od momentu rozpoczęcia urabiania do zakotwienia trwa ok. 20 min.

Ważna w projekcie jest identyfikacja rejonów górniczych, w których obudowa kotwiowa może być stosowana. Proces ich wyboru spółka przeprowadziła wraz z ekspertami z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach. Na tej podstawie pierwsze eksperymentalne zastosowanie technologii ma miejsce w nowoprojektowanym rejonie wydobywczym kopalni Budryk, w okolicach jej szybu VI w Chudowie.

W wyrobisku o długości blisko 2 km, które ma wykonać należące do JSW Przedsiębiorstwo Budowy Szybów, zakładane są dwa zakręty i zastosowanie kilkudziesięciu tysięcy kotew. Zastosowany kombajn ma wydajność sięgającą według producenta 27 ton urobku na minutę i ok. 20 metrów na dobę, co wymagało m.in. zaprojektowania złożonego systemu odstawy urobku. Projekt wyrobiska zakłada bardzo rzadki w polskim górnictwie węglowym typ zabudowy prostokątnej - w miejsce powszechnej łukowej.

W Budryku zakładany jest postęp drążenia na poziomie ok. 15 metrów na dobę - w zależności od napotkanych warunków geologiczno-górniczych. Przez kolejne miesiące po udostępnieniu wyrobiska badany będzie m.in. stan naprężeń i ew. rozwarstwienia stropu. Spółka będzie starała się zastosować do tego m.in. skanowanie trójwymiarowe, aby wychwycić każdy niuans zachowania górotworu.

Kombajn ma obsługiwać załoga mająca już doświadczenie pracy z takimi urządzeniami w kopalniach czeskich. Cytowany we wtorkowej informacji wiceprezes JSW ds. technicznych Tomasz Śledź przypomniał, że obudowa kotwiowa - obok Czech - stosowana jest m.in. w Australii, w Republice Południowej Afryki czy Rosji.

"Technologia jest znacznie tańsza od obudowy podporowej i równie bezpieczna. Koszty robót przygotowawczych w kopalniach JSW stanowią poważną część kosztów wydobycia węgla, dlatego spółka szuka efektywniejszych rozwiązań. Stosowanie obudowy kotwowej ma dać szansę na zmniejszenie nakładów ponoszonych w procesie przygotowania eksploatacji" - zaakcentował Śledź.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE