ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGE spodziewa się w '20 spadku EBITDA w energetyce konwencj., OZE, obrocie i ciepłownictwie
12.11.2019r. 21:01

Polska Grupa Energetyczna w 2020 roku spodziewa się spadku raportowanego wyniku EBITDA w porównaniu z 2019 r. w segmentach energetyki konwencjonalnej i energetyki odnawialnej, obrotu i ciepłownictwa - podała grupa w prezentacji wynikowej. Spółka oczekuje stabilnego wyniku w segmencie dystrybucji.

PGE poinformowała, że przewiduje średnioroczną cenę hurtową energii na poziomie ok. 275-280 zł/MWh.

Jak podała spółka, wytwarzanie będzie w 2020 roku pod presją spadających marż jednostkowych wobec potencjalnie wyższego poziomu importu oraz uruchamiania mocy wytwórczych o niższym koszcie zmiennym.

Przewidywana jest wyższa dyspozycyjność elektrowni Bełchatów i Turów wobec niższego obciążenia remontowego, wyższy wolumen produkcji z węgla kamiennego w wyniku pracy bloków 5 i 6 w elektrowni Opole i stabilny poziom średniej ceny węgla kamiennego.

Spółka poinformowała, że na wyniki wpływ będzie mieć brak darmowych uprawnień CO2 dla energii elektrycznej od roku 2020 (ubytek ok. 8,5 mln ton). Jak wyjaśniono, wynik roku bazowego uwzględnia ok. 1 mld zł z tytułu dodatkowych uprawnień do emisji CO2.

W segmencie ciepłownictwa PGE spodziewa się w 2020 r. wzrostu ogólnego kosztu uprawnień CO2 z tytułu niższej darmowej alokacji na rok 2020 (ubytek ok. 1 mln ton). Jak podano, wynik roku bazowego uwzględnia ok. 0,3 mld zł z tytułu dodatkowych uprawnień do emisji CO2.
Słabszego wyniku EBITDA rdr grupa spodziewa się też w energetyce odnawialnej. Jak podano, wolumen produkcji zależeć będzie od warunków pogodowych, a 2019 r. jest rokiem o relatywnie wysokiej wietrzności. Spółka zakłada kontrybucję nowych farm wiatrowych na poziomie ok. 200 GWh i wzrost kosztów operacyjnych m.in. w związku z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej.

Spółka podała, że w segmencie obrotu, obejmującym obrót hurtowy i detaliczny, warunki rynkowe wpływają na poziom uzyskiwanych marż. Z kolei wynik roku bazowego uwzględnia efekt rozwiązania rezerw dot. ustawy o cenach prądu, co jest neutralne dla wyniku grupy.

Jak podano w prezentacji, EBITDA segmentu dystrybucji powinna być w 2020 r. stabilna rdr.

PGE przewiduje wartość regulacyjna aktywów (WRA) wyższą o ok. 0,7 mld zł do ok. 17,5 mld zł oraz ok. 113 mln zł z tytułu inteligentnych liczników (AMI). Średnioważony koszt kapitału (WACC) powinien spaść o ok. 50 pkt, do 5,5 proc. (przed opodatkowaniem) w wyniku znacznego spadku stopy wolnej od ryzyka.

Po trzech kwartałach 2019 r. PGE wypracowała 6,1 mld zł EBITDA, co oznacza wzrost o 18 proc. rdr. EBITDA powtarzalna spadła o 6 proc. rdr do 4,93 mld zł.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE