ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

PKN Orlen mecenasem Muzeum Józefa Piłsudskiego
13.11.2019r. 13:21

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprezentowało internetową platformę Żołnierze Niepodległości, która ma upamiętnić i uhonorować walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej do 1922 roku. Mecenasem projektu został PKN Orlen.

Internetowa platforma Żołnierze Niepodległości jest kontynuacją prac prowadzonych przez zespół pod kierunkiem prof. dr. hab. Janusza Ciska, który w 2014 roku przygotował Wykaz Legionistów Polskich 1914-1918. Wówczas, w stulecie wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej z Oleandrów, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku udostępniło wykaz liczący ponad 30 tysięcy legionistów, co spotkało się z ogromnym społecznym zainteresowaniem. Obecnie nowa baza danych zawiera biogramy 56 tysięcy legionistów.

Przygotowana przez nas platforma internetowa Żołnierze Niepodległości to z jednej strony wirtualny pomnik poświęcony tym, którzy walczyli o niepodległość, a z drugiej program naukowy, który będzie kontynuowany i rozwijany przez kolejne lata - mówił Robert Supeł, Dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Żołnierze Niepodległości nawiązują do Krzyża i Medalu Niepodległości, ustanowionych w 1930 roku z inicjatywy Aleksandry Piłsudskiej. Wybuch II wojny światowej przerwał nadawanie odznaczeń. Platforma ma więc upamiętnić i uhonorować nie tylko tych, którzy je otrzymali, ale też tych, którzy polegli lub nie zdążyli złożyć wniosku, przez co nie zostali wyróżnieni.

Objęcie mecenatem Muzeum Józefa Piłsudskiego i wsparcie projektu "Żołnierze Niepodległości" przez PKN Orlen wynika ze społecznej odpowiedzialności biznesu, ale również jest hołdem dla tych wszystkich, którym zawdzięczamy niepodległą Rzeczpospolitą. To bardzo ważny projekt, który pozwoli także przyszłym pokoleniom lepiej poznać historię naszego kraju - podkreślał Armen Artwich, Członek Zarządu PKN Orlen ds. Korporacyjnych.

Platforma będzie sukcesywnie powiększana o biogramy weteranów Powstania Styczniowego, zesłańców syberyjskich, bojowców lat 1904-1907, oficerów Wojska Polskiego 1918-1920, żołnierzy poległych w wojnach 1918-1921, ochotników ze Stanów Zjednoczonych 1917-1919, powstańców wielkopolskich i śląskich oraz innych bojowników i żołnierzy walczących o niepodległość i granice kraju.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprasza do współpracy i współtworzenia portalu Żołnierze Niepodległości rodziny żołnierzy i bojowników, działaczy politycznych, a także pasjonatów historii, organizacje, instytucje oraz wszystkich zainteresowanych dziejami Legionów i losami ich żołnierzy. Informacje i dokumenty przekazywane przez odwiedzających portal zostaną poddane weryfikacji przez zespół naukowy pracujący pod kierunkiem prof. Janusza Ciska i prof. Grzegorza Nowika.
PKN Orlen

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE