ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

WZZ "Sierpień 80" zwraca się do premiera z wnioskiem o upublicznienia audytu w Tauron Wydobycie
14.11.2019r. 09:41

Komisja Krajowa WZZ "Sierpień 80" zwraca się do premiera z wnioskiem o upublicznienia wyników audytu przeprowadzonego we wrześniu i w październiku w spółce Tauron Wydobycie - podała Komisja w piśmie skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie sytuacji kopalń spółki.

"Komisja Krajowa WZZ +Sierpień 80+ w związku z zamiarem likwidacji Ministerstwa Energii i rozproszenia kompetencji resortu pomiędzy różne inne ministerstwa, zwraca się bezpośrednio do Pana z wnioskiem o osobiste zajęcie się sprawą (...) Jak wynika z opublikowanych w ostatnich godzinach przez grupę Tauron Polska Energia danych finansowych, spółka Tauron Wydobycie (kopalnie: ZG +Brzeszcze+, ZG +Janina+, ZG +Sobieski+) za trzy kwartały br. osiągnęła stratę w wysokości 262 mln zł. Wobec tego, WZZ +Sierpień 80+ domaga się upublicznienia wyników audytu przeprowadzonego we wrześniu i w październiku br. w spółce Tauron Wydobycie" - napisano w liście do premiera.

W ocenie związkowców, kopalnie Tauron Wydobycie mogą stanąć przed perspektywą likwidacji, wobec braku poczucia odpowiedzialności zarządu spółki.

"Załogi górnicze kopalń Tauron Wydobycie domagają się informacji o zaleceniach pokontrolnych audytu i znać chcą czy winni zaniedbaniom ponieśli jakiekolwiek konsekwencje. W ostatnich czterech latach Tauron Wydobycie był dofinansowywany ogromnymi środkami na inwestycje, lecz środków tych nie zrealizowano zgodnie z przeznaczeniem. Świadczy o tym głęboka zapaść, w którą popadły kopalnie Tauronu. Pomimo ogromnych pieniędzy zapisanych na inwestycje, nastąpił drastyczny spadek mocy wydobywczej. W 2018 roku wydobyto o 1 mln ton węgla mniej. Obecnie natomiast nie nastąpiła żadna poprawa, przez co wszystkie trzy kopalnie spółki nie wydobywają więcej niż 6 tys. ton dobowo. Wynika z tego, że środki publiczne zostały zmarnowane lub wyprowadzone ze spółki przy braku jakichkolwiek działań nadzoru właścicielskiego" - dodano.
Jak podano, WZZ "Sierpień 80" chce dowiedzieć się jakie działania zamierza podjąć Rząd, nowy resort zajmujący się sprawami górnictwa i Grupa Tauron, aby wdrożyć program naprawczy w Tauron Wydobycie, by przywrócić rentowność oraz wyeliminować nieprawidłowości.

"Potrzeba szybkich i trudnych decyzji oraz odważnych działań (...) Ich brak skutkować będzie tym, że wszystkie trzy kopalnie Tauron Wydobycie staną przed realną groźbą likwidacji, a my przed realną likwidacją tysięcy miejsc pracy, które te kopalnie tworzą" - napisano.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE