ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Wielkiej Brytanii ukończono budowę zakładów dekonwersji uranu
14.11.2019r. 13:15

W Capenhurst w Wielkiej Brytanii koncern Urenco uruchomił nowy zakład przerobu odpadów z produkcji wzbogaconego uranu Tails Management Facility (TMF).

Wzbogacanie uranu jest zasadniczym przedsięwzięciem realizowanym przez Grupę Urenco. Odbywa się ono w zakładach w Gronau (Niemcy), Almelo (Holandia), Capenhurst (Wielka Brytania) i Eunice (Nowy Meksyk, USA). Odpowiedzialne zarządzanie zubożonym uranem - produktem ubocznym procesu wzbogacania (ang. tails), jest kluczowym elementem zaangażowania firmy w zrównoważony rozwój jądrowego cyklu paliwowego.

W zależności od dostępności dostaw uranu naturalnego i ekonomiki rynku uranu zgromadzone zapasy zubożonego uranu mogą nie wymagać ponownego wzbogacenia przez wiele lat.

Zamiast tego sześciofluorek uranu (UF6) jest przekształcany w tlenek uranu (U3O8), który jest stabilny chemicznie, co umożliwia jego długoterminowe przechowywanie przed podjęciem decyzji o dalszym wzbogacaniu lub bezpiecznym składowaniu resztkowego uranu. Proces ten nosi nazwę dekonwersji (lub rekonwersji) uranu (ang. deconversion).

"Przekształcenie sześciofluorku w tlenek przynosi wyraźną korzyść pod względem stabilności materiału. Pokazuje również interesariuszom, że firma poważnie podchodzi do zarządzania materiałami jądrowymi" - mówi Laurent Odeh, który w sierpniu 2019 r. został mianowany dyrektorem handlowym Grupy Urenco.

Zarząd Urenco podjął strategiczną decyzję w 2009 roku, aby zainwestować w nowe zakłady przerobu zubożonego uranu Tails Management Facility (TMF) w Capenhurst w celu redukcji kosztów rekonwersji uranu i zmniejszenia zależność grupy od usług stron trzecich.

Prace budowlane rozpoczęły się w 2012 r. i początkowo instalacja miała rozpocząć pracę do końca 2015 r. Budowa została jednak opóźniona, częściowo ze względu na ulepszenia związane z bezpieczeństwem, które wprowadzono po awarii jądrowej w Fukushimie jeszcze na etapie prac projektowych.

W budowę zaangażowanych było około 2300 osób, zajęła siedem lat i w czerwcu 2019 r. przedstawiciele rządu, przemysłu i lokalnej społeczności wzięli udział w oficjalnej ceremonii otwarcia obiektu.

Obiekt TMF jest zarządzany przez Urenco Chem Plants i będzie przetwarzał zubożony UF6 pochodzący z europejskich zakładów wzbogacania Urenco. Ma możliwości dalszej rozbudowy: obecnie znajdują się w nim dwa piece do prażenia uranu o wydajności znamionowej 7000 ton / rocznie, ale można będzie zainstalować kolejne piece, gdyby uzasadniały to warunki rynkowe.

"TMF jest zakładem dedykowanym dla naszych własnych potrzeb wewnętrznych, ale rozważamy również możliwość wykorzystania jego zdolności produkcyjnej na potrzeby innych klientów i w razie potrzeby uwzględniono miejsce na dwa kolejne piece" - stwierdza dyrektor Odeh.
Proces dekonwersji

Po przybyciu na teren zakładów pojemniki zawierające zubożony UF6 są ładowane do autoklawów, w których wytwarzana elektrycznie para jest wykorzystywana do przekształcania UF6 z postaci stałej w gaz.

Gazowy UF6 jest wprowadzany do pieca do prażenia. Wewnątrz pieca uzyskuje się dekonwersję UF6 poprzez reakcję gazowego UF6 z parą, w wyniku, której wytwarzany jest fluorek uranylu (UO2F2). UO2F2 reaguje z parą wodną i wodorem, wytwarzając tlenek uranu (U3O8) w postaci proszku oraz fluorowodór (HF). U3O8 jest następnie pakowany w specjalne pojemniki do długotrwałego przechowywania, a gazowy HF jest chłodzony i skraplany z przeznaczeniem na sprzedaż.

Magazyn tlenku uranu jest ekranowany radiologicznie i dostosowany do długoterminowego składowania tlenku zubożonego uranu U3O8, który został przetworzony i zdekonwertowany w zakładach TMF. Wszystkie materiały przechowywane w składowisku są monitorowane elektronicznie, zgodnie z systemem zabezpieczeń Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (ang. safeguards).

Każdy materiał zawierający pozostałości uranu jest odbierany i przetwarzany w zakładzie odzysku, w którym oddzielany jest materiał uranowy nadający się do przechowywania i ponownego wykorzystania. Proces ten obejmuje korekcję kwasowości (pH), wytrącanie, oddzielanie, suszenie i składowanie w pojemnikach. Woda również jest odzyskiwana do ponownego wykorzystania w procesach TMF poprzez odparowanie, odwróconą osmozę i składowanie.

W TMF znajduje się także specjalna instalacja, która będzie wykorzystywana do dekontaminacji i konserwacji różnych elementów obiektu, aby można je było ponownie użyć na miejscu lub bezpiecznie składować.

Obecnie dopuszczalny okres użytkowania obiektu wynosi 25 lat dla wyposażenia zakładu, 30 lat dla budynku i 100 lat dla magazynu tlenku uranu. Oczekuje się, że licencja na jego eksploatację będzie przedłużana.

Po uruchomieniu zakładu nastąpi stopniowy wzrost wydajności dekonwersji uranu i docelowa wydajność 14000 tU/rok zostanie osiągnięta za 36 miesięcy. Dalsza rozbudowa TMF będzie zależeć od warunków rynkowych i przyszłego zapotrzebowania na taką usługę. Ramy czasowe dla przyszłej ekspansji zakładu będą znacznie krótsze niż w przypadku budowy TMF. Jednak w tej chwili zdaniem dyrektora Odeha Urenco ma "wystarczającą zdolność przerobu uranu w dającej się przewidzieć przyszłości".
NEInt , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE