ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Transformacja energetyki. Paradygmatyczny triplet prowadzący do monizmu elektrycznego OZE
15.11.2019r. 05:20

prof. dr hab. inż Jan Popczyk
Jest zrozumiałe, że zderzenie szokowego wzrostu mocy zainstalowanej w źródłach PV w pierwszych trzech kwartałach 2019 r. (o 660 MW, do ponad 1 GW, czyli o 200 % w stosunku do mocy zainstalowanej na koniec 2016 r.) z prezentacją przez ministerstwo energii (w przeddzień ogłoszenia składu nowego rządu) nowego, drugiego projektu Polityki Energetycznej Polski 2040 (datowanego 8.11.2019) wymaga dyskusji w środowisku fundamentalnych podstaw transformacji energetycznej dokonującej się na świecie. Dyskusja, która nie jest osadzona na fundamentach, bazuje natomiast na poglądach, nie ma już znaczenia.

Nie osiągniemy w Polsce postępu w dyskusji o transformacji energetycznej jeśli nie zmierzymy się z jej jednoznacznie określonym celem. I nie uwolnimy się od lęku związanego z tak określonym celem. A na pewno nie uwolnimy się jeśli nie pokażemy, że w świetle praw termodynamiki i elektrotechniki oraz nowych, konkurencyjnych technologii, realizacja ta jest już możliwa, i jest opłacalna, niezależnie od tego, że jest konieczna w świetle polityki klimatycznej. O tym jest Raport.

Najbardziej jednoznaczne sformułowanie celu, przyjęte w Raporcie, to eliminacja paliw kopalnych i zdolność zaspakajania potrzeb wszystkich, którzy je mają w modelu monizmu elektrycznego OZE. Czym jest monizm elektryczny OZE? Jest re-elektryfikacją OZE (w pełnym brzmieniu jest to: zastąpienie energii elektrycznej produkowanej obecnie z paliw kopalnych energią elektryczną ze źródeł OZE). Dalej, jest elektryfikacją ciepłownictwa (wykorzystaniem pompy ciepła napędzanej energią elektryczną ze źródeł OZE), poprzedzoną bezwarunkowo pasywizacją budownictwa. Jest wreszcie elektryfikacją transportu (wykorzystaniem samochodu elektrycznego napędzanego energią elektryczną ze źródeł OZE).

Jakie paradygmaty rządzą transformacją energetyki do monizmu elektrycznego? Jest to triplet, na który składają się pardygmaty: prosumencki, egzergetyczny oraz witualizacyjny. Pierwszy rządzi procesami społecznymi, w tym ekonomią behawioralną (szczególnie w wypadku ludności), ale także ekonomią "ekonów" (homo economicusów). Drugi zapewnia najbardziej racjonalne wykorzystanie zasobów przyrodniczych. Trzeci prowadzi do wirtualizacji rynku energii elektrycznej, czyli umożliwia jego funkcjonowanie w konkurencyjnej formule (ponad siecią elektroenergetyczną, przy zachowaniu jej technicznego bezpieczeństwa).

A jakie technologie umożliwiają monizm elektryczny OZE, czyli wykorzystanie najwyższej - w świetle teorii egzergii - użyteczności energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do zaspokajania wszystkich potrzeb energetycznych. Są to przede wszystkim źródła OZE (referencyjny zestaw tych źródeł w wypadku Polski w pełni się już ustabilizował). Dalej są to technologie cyfrowe (teleinformatyczne i energoelektroniczne zmieniające sposób użytkowania energii elektrycznej, ale też sposób wykorzystania sieci elektroenergetycznych, i organizację "usług systemowych"). Są to technologie akumulatorowe, najintensywniej rozwijające się w ostatnich kilku latach. Wreszcie są to technologie materiałowe i rozwiązania systemowe budynku pasywnego. Podkreśla się przy tym, że transformacja do monizmu elektrycznego OZE umożliwia praktycznie bez ograniczeń dyfuzję nowych konkurencyjnych technologii, jeśli się one pojawią (nie umożliwia takiej dyfuzji, a w każdym razie bardzo ją ogranicza, energetyka jądrowa).
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 14 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 14 )


Autor: zgryźliwy 15.11.2019r. 10:43
1. Nowe źródła nie są konkurencyjne, tylko konkurencję obłożono podatkiem ETS-CO2 w wysokości około 100 % ceny węgla, oraz planuje się, że 55 % energii na "RYNKU" ma być dotowane, oh przepraszam zielone. 2. Nijak nie potrafię zrozumieć paradygmatu elektrycznej pompy ciepła napędzanej prądem z fotowoltaiki, gdy noc ma 15-16 godzin, a zapotrzebowanie na ciepło najwyższe. Takie pomysły oznaczają konieczność budowy i utrzymywania rządowych elektrowni regulacyjnych na wypadek zimy, podczas, gdy do tej pory społeczeństwo samo utrzymywało o wiele tańsze kotły wodne. 3. Jak czytam o takich pomysłach to suną mi się na usta określenia o charakterze wysoce pejoratywnym, to a'propos używania wyszukanego nazewnictwa w celu ukrycia celu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Szym 15.11.2019r. 13:23
Są dwie opcje - nie wiem która jest prawdziwa.
Albo Pan Profesor Jan Popczyk jest wybitnym Ekspertem godnym Nobla albo uprawia pseudonaukę. Kto może pokusić się o poważną, wyważoną odpowiedź?
PS Profesor ma szereg ciekawych pomysłów ale w wielu przypadkach używa rozmytych określeń, stąd to pytanie. Np fragment: Jakie paradygmaty rządzą transformacją energetyki do monizmu elektrycznego? Jest to triplet, na który składają się pardygmaty: prosumencki, egzergetyczny oraz witualizacyjny
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Expert 16.11.2019r. 17:09
Wiem, że profesor jest (był) świetnym specjalistą od zwarć w sieci 110kV, a jego szef prof. Bogucki (gwiazda poskiej energetyki) bardzo go chwalił, ale teraz to ja nie wiem o co chodzi z tym trypletem.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 16.11.2019r. 18:50
Kolega "Szym" chyba poruszył problem natury bardziej socjologicznej, niźli energetycznej i przyjmijmy, że niniejszy komentarz nie jest personalny, tylko natury ogólnej. Prof był od zawsze owszem lekko kontrowersyjny, ale szereg spostrzeżeń było niezwykle cennych, i na pewno był to znakomity fachowiec od sieci. Ale użyłem określenia "był", bo cóż takiego się dzieje, gdy człowiek z wiekiem po prostu odpływa ? Brak bezpośredniej wymiany poglądów z otoczeniem ? Tylko komunikujemy, ale nie poddajemy się osądowi ? Co jakiś czas trzeba poddać się cięgom otoczenia, skonfrontować się ze światem, z uwagami mądrymi i populistycznymi, teoretycznie po to jest forum, żeby poddać się osądowi innych, niby nawet profesor to robi. Ale żeby bezkrytycznie pisać o elektrycznych pompach ciepła napędzanych prądem z fotowoltaiki w grudniu ? Pozostaje powtórzyć pytanie Szyma: utrata IQ, czy pieniądze od aktualnego pracodawcy ???
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 17.11.2019r. 17:39
Masz rację z tym osądem otoczenia. Na szczęście jest jeszcze prof. Ścirski czy Mielczarski, którzy spełniają nieocenioną funkcję publicystyczną, bo obowiązkiem naukowców jest dzielić się wiedzą z otoczeniem i to w sposób dla otoczenie zrozumiały. Jak też uważam, że prof. Popczyk to znakomity naukowiec, ale jego ostatnich publikacji nie rozumiem.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 16.11.2019r. 17:07
Ja nie rozumię tych słów użytych w tytule. I może miedzy profesorami trzaba mówić slangiem, ale to jest artykuł publicystyczny, w którym naukowcy dzielą się swoją wiedzą, ale w języku, który rozumie większość średnio wykształconych ludzi.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: delta 17.11.2019r. 21:58
Liberalizm doprowadził do tego, że jesteśmy gospodarką-kolonią. Czy Polska energetyka to kupno produktów Siemensa i innych?. Eko, Szym, Zgryźliwy, zajmijcie się sprzedażą produktów Siemensa. Co tu rozumieć, proste działania a i prowizja niezła. To co proponuje profesor zostawcie fachowcom. Jak profesor wprowadzał kierunki gospodarki prosumenckiej to też był krytykowany i od czci... wyzywany. Artykuł jest zrozumiały ale może trzeba abyście go wolno przestudiowali. Expert transformację kojarzy z trypletem.... Erozja wiedzy? ....sięgnął bruku. Polska energetyka skutecznie broni się przed wiedzą, fachowcami. Dokąd zmierzamy? Niemcy mają nam ustawić energetykę? Świat nas wyprzedza z prędkością światła, ale my potrafimy tylko ... krytykować. Czy nie stać nas na zakasanie rękawów i rozpocząć pracę pod przewodnictwem mądrych ludzi?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 18.11.2019r. 14:19
Skąd pomysł, że miałbym popierać Siemensa ? Jeśli chodzi o mnie to turbiny powinny być z Zamechu, a wytwornice pary do reaktorów z Rafako. A już na pewno nie popieram duńskiego producenta wiatraków i chińskiego producenta paneli PV wraz z falownikami duńskiego Danfossa. Popieram polski Bełchatów i Rybnik, a nie rozproszonego dostawcę gadżetów Siemensa z dodatkiem Samsunga. Popieram polski węgiel, a nie amerykański gaz.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 18.11.2019r. 14:25
Ale do rzeczy: podaję niemieckie dane z 18 .11.2019 godz. 13:23, wg. schematu moc_aktualna/moc_zainstalowana [GW]: fotowoltaika 5/47, wiatr 9/60, jądrowa 8/9, węgiel 29/45. Czyli stopień wykorzystania PV w tej chwili 10 %, wiatru 15 %, węgla 64 %, atomu 88 %. Albo inaczej 107 GW mocy odnawialnych daje 14 GW produkcji. Na to wszystko wpada Pan profesor i twierdzi, że nowoczesne techniki, w tym informatyka sobie z tym poradzą.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 19.11.2019r. 23:02
Śmieszna statystyka z uporem powtarzana moc aktualna/moc zainstalowana. Zapomniałeś czy też zataiłeś moc aktualna i zainstalowana niemieckich elektrowni węglowych. I jeszcze stopień wykorzystania mocy "zainstalowanej" w Twoim samochodzie. Zapewne zainstalowane masz 100 kW no to zgaduję na teraz 19.11. 2019 godz 23:01 schemat taki jak Twój 0/100. I co z tego?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: delta 20.11.2019r. 09:00
Zgryźliwy, taki kurs trzymaj😊, a za kilka lat dojrzejesz, ale będzie już za późno. Będziesz płacić za media tyle ile niemiaszki zaordynują. I wówczas zapewne dojdziesz do przekonania, że ten "stary" profesor miał rację z gospodarką prosumencką, z nowym układaniem energetyki, z monizmem elekrt. i z tym, że dwa lata temu protestował przeciwko budowie Ostrołęki itd. Można wyliczać. Sztuką jest czytać mądrych ludzi chociażby kilka razy jak się nie rozumie za pierwszym. Pokorni zdobywają świat. A mamy od kogo czerpać wiedzę-wielki szacun dla profesora. Z tą Ostrołeką to pamiętamy jak profesor krytycznie się wypowiadał, zresztą nie tylko on ale i wielu innych. U nas w PGE wszyscy moi znajomi również śmieli się z kuriozalnej decyzji prezesa. A co się stało dzisiaj? Prezes B odstąpił od tej inwestycji. (polityka?) A może ktoś dał mu po łapkach?. A może po wielu latach dojrzał? A ile na tej jego polityce dołożymy rosnących cen en.? Czy stać nasz kraj na takich pancernych hamulcowych? To oceni premier. Zobaczymy co zrobi teraz następny z "niezatapialnych"-Enea. Czy też pójdzie do prezesa PGE po nauki (bo sam pilnuje stołka miast pracować), dla czego PGE zrezygnowała z tego diamentowego projektu?. podkuli ogon i wkrótce ogłosi, że wcześniej nie miał pojęcia, że to jest wielkie nieporozumienie?. Problemów jest wiele a wystarczyło by otoczyć się mądrymi ludźmi klasy profesora Popczyka i poustawiać te klocki energetyczno-przemysłowo-gospodarczo-polityczno-ekonomiczno-podatkowo-socjalne... . Może nowy minister Sasin zrobi z tym porządek. Z tym Siemensem to tylko takie wtrącenie, że polscy włodarze na różnych poziomach przeszli na system prowizyjny od sprzedaży - bo po prosu łatwiej i szybciej jest zarobić - nie bierz tego do siebie, bo uogólniłem procesy decyzyjne. Proszę Ciebie i innych o krytyczne stanowiska z pozytywnym wytyczaniem drogi dla naszego kraju. Spierajmy się na argumenty. Dajmy tym sp[osobem przykład innym.Twój przekaz w węglem też jest zrozumiały-inteligentny-dzięki.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: tesla 20.11.2019r. 14:08
do zgryźliwego. Niektórzy na forum nie rozumieją albo mają niewystarczające możliwości rozumienia praw które rządzą naszą szacowną branżą. Dla tych mistrzów Excela bilansować można dzień z nocą, a ilość produkowanej energii w OZE w roku ma odpowiadać rocznemu zapotrzebowaniu odbiorców.
A jak brakuje merytoryki to puszczamy bzdurny komentarz a la Pesel. Takie życie...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 20.11.2019r. 22:19
A coś rzeczowego byś nie zaproponował? Takie okrągłe, niby tajemnicze, niby z przekąsem i już istniejesz w niekonkretnym lansowaniu siebie. I już lepiej na duszy. Tu jest portal rzeczowy a nie filozoficzny. Wielu tak podsumowało triplety, paradygmaty i monizmy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cytaty 21.11.2019r. 08:38
"fundamentalnych podstaw transformacji energetycznej dokonującej się na świecie"
a dokładnie w Chindiach
Oni tę wojnę wygrali
a tam będzie królować gospodarka wodorowa czyli fuzja jądrowa czyli ITER w nanorurkach
Reszcie pozostało rujnować swoje miasta do slamsopolis. To upadek cywilizacji atlantyckiej
jak Detroit
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 14 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE