ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Transformacja energetyki. Paradygmatyczny triplet prowadzący do monizmu elektrycznego OZE
15.11.2019r. 05:20

prof. dr hab. inż Jan Popczyk
Jest zrozumiałe, że zderzenie szokowego wzrostu mocy zainstalowanej w źródłach PV w pierwszych trzech kwartałach 2019 r. (o 660 MW, do ponad 1 GW, czyli o 200 % w stosunku do mocy zainstalowanej na koniec 2016 r.) z prezentacją przez ministerstwo energii (w przeddzień ogłoszenia składu nowego rządu) nowego, drugiego projektu Polityki Energetycznej Polski 2040 (datowanego 8.11.2019) wymaga dyskusji w środowisku fundamentalnych podstaw transformacji energetycznej dokonującej się na świecie. Dyskusja, która nie jest osadzona na fundamentach, bazuje natomiast na poglądach, nie ma już znaczenia.

Nie osiągniemy w Polsce postępu w dyskusji o transformacji energetycznej jeśli nie zmierzymy się z jej jednoznacznie określonym celem. I nie uwolnimy się od lęku związanego z tak określonym celem. A na pewno nie uwolnimy się jeśli nie pokażemy, że w świetle praw termodynamiki i elektrotechniki oraz nowych, konkurencyjnych technologii, realizacja ta jest już możliwa, i jest opłacalna, niezależnie od tego, że jest konieczna w świetle polityki klimatycznej. O tym jest Raport.

Najbardziej jednoznaczne sformułowanie celu, przyjęte w Raporcie, to eliminacja paliw kopalnych i zdolność zaspakajania potrzeb wszystkich, którzy je mają w modelu monizmu elektrycznego OZE. Czym jest monizm elektryczny OZE? Jest re-elektryfikacją OZE (w pełnym brzmieniu jest to: zastąpienie energii elektrycznej produkowanej obecnie z paliw kopalnych energią elektryczną ze źródeł OZE). Dalej, jest elektryfikacją ciepłownictwa (wykorzystaniem pompy ciepła napędzanej energią elektryczną ze źródeł OZE), poprzedzoną bezwarunkowo pasywizacją budownictwa. Jest wreszcie elektryfikacją transportu (wykorzystaniem samochodu elektrycznego napędzanego energią elektryczną ze źródeł OZE).

Jakie paradygmaty rządzą transformacją energetyki do monizmu elektrycznego? Jest to triplet, na który składają się pardygmaty: prosumencki, egzergetyczny oraz witualizacyjny. Pierwszy rządzi procesami społecznymi, w tym ekonomią behawioralną (szczególnie w wypadku ludności), ale także ekonomią "ekonów" (homo economicusów). Drugi zapewnia najbardziej racjonalne wykorzystanie zasobów przyrodniczych. Trzeci prowadzi do wirtualizacji rynku energii elektrycznej, czyli umożliwia jego funkcjonowanie w konkurencyjnej formule (ponad siecią elektroenergetyczną, przy zachowaniu jej technicznego bezpieczeństwa).

A jakie technologie umożliwiają monizm elektryczny OZE, czyli wykorzystanie najwyższej - w świetle teorii egzergii - użyteczności energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do zaspokajania wszystkich potrzeb energetycznych. Są to przede wszystkim źródła OZE (referencyjny zestaw tych źródeł w wypadku Polski w pełni się już ustabilizował). Dalej są to technologie cyfrowe (teleinformatyczne i energoelektroniczne zmieniające sposób użytkowania energii elektrycznej, ale też sposób wykorzystania sieci elektroenergetycznych, i organizację "usług systemowych"). Są to technologie akumulatorowe, najintensywniej rozwijające się w ostatnich kilku latach. Wreszcie są to technologie materiałowe i rozwiązania systemowe budynku pasywnego. Podkreśla się przy tym, że transformacja do monizmu elektrycznego OZE umożliwia praktycznie bez ograniczeń dyfuzję nowych konkurencyjnych technologii, jeśli się one pojawią (nie umożliwia takiej dyfuzji, a w każdym razie bardzo ją ogranicza, energetyka jądrowa).
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 14 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 15.11.2019r. 10:43
1. Nowe źródła nie są konkurencyjne, tylko konkurencję obłożono podatkiem ETS-CO2 w wysokości około 100 % ceny węgla, oraz planuje się, że 55 % energii na "RYNKU" ma być dotowane, oh przepraszam zielone. 2. Nijak nie potrafię zrozumieć paradygmatu elektrycznej pompy ciepła napędzanej prądem z fotowoltaiki, gdy noc ma 15-16 godzin, a zapotrzebowanie na ciepło najwyższe. Takie pomysły oznaczają konieczność budowy i utrzymywania rządowych elektrowni regulacyjnych na wypadek zimy, podczas, gdy do tej pory społeczeństwo samo utrzymywało o wiele tańsze kotły wodne. 3. Jak czytam o takich pomysłach to suną mi się na usta określenia o charakterze wysoce pejoratywnym, to a'propos używania wyszukanego nazewnictwa w celu ukrycia celu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE