ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Energetykon po raz dwunasty
18.11.2019r. 05:30

Po raz dwunasty 14 listopada odbyła się w gościnnych murach Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w Warszawie Konferencja Problemowa Energetykon 2019 Energia - Klimat-Gospodarka - Społeczeństwo.

Inna niż poprzednie była ta konferencja, co najlepiej oddają słowa dr Jacka Szyke: "Dzisiaj na naszych oczach rodzi się nowa elektroenergetyka; poprzednia, oparta na węglu i blokach wielkiej mocy musi dostosować się do nowych warunków". A te nowe warunki to Odnawialne Źródła Energii, energetyka prosumencka, technologia Smart na wszystkich szczebla, nowe regulacje, nowe zarządzanie... Słowem prawie rewolucja, a już na pewno daleko posunięta ewolucja.

Pierwszy z trzech zaplanowanych paneli poświęcony został energetyce prosumenckiej i rozpoczął go referat Przemysława Hofmana, zastępcy dyrektora Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, który miał za zadanie (referat, nie dyrektor, choć...) "zarekomendowanie nowemu rządowi przyszłe potrzeby sektora energetycznego w obliczu umasowienia energetyki prosumenckiej". A to zakłada resortowy program Energia Plus. Podobną wymowę miało następne wystąpienie Piotra Czopka, dyrektora Departamentu Energii Odnawialnej i Rozproszonej w resorcie, właśnie likwidowanego, Ministerstwa Energii. Dyrektor Czopek przedstawił program "Mój Prąd", którego zadaniem jest wsparcie OZE i mikroinstalacji. Jak szybko zauważyli obecni w sali - w obydwu tych programach zdecydowanie prym wiodła fotowoltaika. Z kolei Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprezentował "Finansowanie energetyki i ciepłownictwa przez NFOŚiGW". Okazuje się, że w perspektywie do roku 2023 do wydania jest kilka miliardów złotych na konkretne cele, a w tym na geotermię, na energetykę dla rolników indywidualnych (znów głównie fotowoltaika) i dla przedsiębiorstw.

Dyrektor operacyjny w spółce Siltec, Daniel Mieniewski przedstawił doświadczenia swojej firmy, jako prosumenta, użytkownika paneli fotowoltaicznych, rekomendując je dla sektora MŚP. Wskazał on przy tym na pozorny drobiazg: w Polsce nie wiadomo, co robić ze starymi panelami fotowoltaicznymi, a przecież na rynek wchodzi któraś już kolei generacja, więc stare trzeba usunąć. Ale jak. Części metalowe przyjmują skupy złomu. A co z resztą?!
Drugi panel nosił miano "Nowe kierunki energetyczne". Jako pierwszy głos zabrał Maciej Martyniuk z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, przedstawiając bardzo ciekawy program pt. "Wielkie Wyzwanie - Energia". To wielkie wyzwanie, to miano konkursu z nagrodą główną równą jeden milion złotych!, którego celem jest wyłonienie najlepszego projektu małej wiatrowej instalacji przydomowej. Za jedno z najciekawszych należy uznać wystąpienie Roberta Zasiny, prezesa zarządu Turonu Dystrybucji, który zebranym uzmysłowił i unaocznił, jaki wielkim wyzwaniem dla podsektora dystrybucji energii elektrycznej stają się OZE i prosumenci. Mówiąc najkrócej - cały system oparty na sieci najniższych napięć (a jest to - bagatela - 430 tys. km linii w kraju) staje się mało stabilny; był budowany z myślą o wielkich, stabilnych i przewidywalnych blokach energetycznych, a dzisiaj przychodzi mu się zmierzyć z bardzo niewielkimi wytwórcami, pracującymi o różnych porach, mających możność zarówno wytwarzania, jak i pobierania energii. Ta niestabilność wielekroć prowadzi do automatycznego odłączania instalacji, co u prosumenta zadowolenia z pewnością nie rodzi... Co robić? Budować nową sieć nn; i to w technologii Smart. Tylko że na to potrzeba nie tylko czasu, ale też i niemałych pieniędzy.

Janusz Gajowiecki prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej przedstawił najnowsze trendy energetyki wiatrowej i lepszą perspektywę branży w Polsce, a dr inż. Kamil Futyma z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej mówił o szansach i możliwościach polskiego sektora ciepłowniczego w kontekście Przemysłu 4.0.

Po przerwie na lunch głos zabrał prof. Wojciech Nowak, dyrektor krakowskiego Centrum Energetyki AGH. Sam tytuł jego prezentacji: "Czy to koniec węgla?" był swoistym zaproszeniem do dyskusji. I tak też się stało. Głównie za sprawą Waldemara Szulca, dyrektora generalnego Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie, który też zadał prowokujące pytanie: "Czy energetyka zawodowa jest jeszcze potrzebna energetyce odnawialnej?". Jest! Jak najbardziej jest potrzebna. To nadało ton III panelowi, pod hasłem "Energetyka zawodowa a energetyka odnawialna".

Zwieńczeniem tej dysputy było wystąpienie prof. Piotra Głowackiego z Instytutu Geofizyki PAN. Postawił bowiem kolejne intrygujące pytanie: "Czy powstanie nowej wyspy na Północnym Atlantyku może mieć wpływ na zmiany w pogodzie w Polsce?". Skoro taki wpływ mają "stare" Azory (vide wyż azorski) to pewnie nowa wyspa też ma coś w tej kwestii do powiedzenia... I odpowiedź na postawione w tytule pytanie bynajmniej nie była adresowana do meteorologów lecz właśnie do energetyków. Zwłaszcza do tych odpowiadających za rozwój mixu energetycznego w Polsce.

Laury rozdane - XXIII edycja Laurów Białego Tygrysa Polskiej Energetyki

Już po raz dwudziesty trzeci, po zakończeniu Konferencji ENERGETYKON, 14 listopada br. zostały wręczone Laury Białego Tygrysa Polskiej Energetyki - ENERGIA 2019. Nagroda dla energetyków przyznawana przez energetyków. W tym roku Laurem uhonorowano trzy osoby i jedną firmę.
W kategorii osób Laury otrzymali: dr inż. Tomasz Wliczak, Wiceprezesa Zarządu PGNiG Termika SA, prof. dr hab. inż. Wojciech Bujalski, Zastępca Dyrektora ds. Naukowych Instytutu Techniki Cieplnej Politechnika Warszawska oraz Wojciech Nita, Dyrektor Generalny PGE Dystrybucja SA Oddział Skarżysko-Kamienna. Zaś w kategorii firm Laur powędrował do Bełchatowa, do firmy TERMALL Sp. z o.o. Rozruch Moc Ekologia.
LAUREATOM serdecznie gratulujemy!Dr inż. Tomasz Wilczak jest absolwentem Politechniki Poznańskiej. W 1986 r. obronił pracę doktorską będąc asystentem, a następnie adiunktem w zakładzie Ogrzewnictwa i Wentylacji na Politechnice Poznańskiej. Specjalizował się w pracach badawczych w zakresie automatyzacji systemów ciepłowniczych oraz konstrukcji wymienników ciepła. Co z powodzeniem wykorzystywał i wykorzystuje w swojej pracy zawodowej. Zarówno w Poznańskiej Energetyce Cieplnej, gdzie zaczynał przygodę z energetyką i ciepłownictwem, jak i jako ekspert w wielu organizacjach i stowarzyszeniach oraz jako dyrektor Centralnego Laboratorium Urzędu Dozoru Technicznego w Poznaniu. Od 4 listopada 2005 r. do 31 stycznia 2007 r. pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki. Był m.in. współtwórcą "Programu dla sektora Elektroenergetycznego". Od 2016 r. Wiceprezes Zarządu ds. Technicznych PGNiG Termika SA.

Wojciech Bujalski, doktor habilitowany, profesor Politechniki Warszawskiej w Zakładzie Maszyn i Urządzeń Energetycznych, Zastępca Dyrektora ds. Naukowych Instytutu Techniki Cieplnej, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa. Tematyka jego prac badawczo-naukowych to przede wszystkim: systemy ciepłownicze, modernizacja obiektów energetycznych, zasobniki ciepła i akumulacja energii, modelowanie matematyczne urządzeń i systemów energetycznych, a także e-mobility - aspekty energetyczne. Autor blisko 80 publikacji naukowych oraz kilkudziesięciu ekspertyz i opracowań wykonanych dla krajowej energetyki i ciepłownictwa; nagrodzony licznymi wyróżnieniami Rektora Politechniki Warszawskiej. Opiekun Koła Naukowego Energetyków, redaktor Journal of Power Technologies. Promotor blisko stu prac dyplomowych i kilku doktoratów. Człowiek niezwykle aktywny zawodowo i życiowo. Kipiąca energia.

Wojciech Nita jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Wydziału Elektrycznego; specjalność - elektroenergetyka, specjalizacja - sieci i układy najwyższych napięć. Od 35 lat związany z elektroenergetyka i energetyką. Pracował na stanowiskach kierowniczych w obszarze elektroenergetyki zawodowej, przemysłowej oraz w projektowaniu i wykonawstwie sieci elektroenergetycznych, teletechnicznych i energetycznych. Ukończył studia podyplomowe m.in. na Politechnice Łódzkiej i Politechnice Krakowskiej, na SGGW w Warszawie oraz studia MBA na Uczelni Łazarskiego. Jego pasją jest łączenie doświadczenia zawodowego z najnowszymi osiągnięciami naukowymi. Efektem jest kończona właśnie rozprawa doktorska na Politechnice Świętokrzyskiej pod roboczym jeszcze tytułem: "Optymalne planowanie przebudowy elektroenergetycznych terenowych sieci dystrybucyjnych SN za pomocą metod ewolucyjnych". W chwili obecnej jest Dyrektorem Generalnym PGE Dystrybucja Oddział Skarżysko-Kamienna.

Termall Sp. z o.o. Rozruch Moc Ekologia w Bełchatowie już 28 lat jest obecna na polskim rynku usług energetycznych. Spółka ma ugruntowaną pozycję na rynku w obszarze działań związanych z energetyką, zwłaszcza w sektorze wytwarzania, ochroną środowiska naturalnego oraz wdrażaniem nowych technologii w tych obszarach. Firma zatrudnia wysokokwalifikowaną kadrę specjalistów rozruchu, eksploatacji, pomiarów akredytowanych emisji, instalacji odsiarczania spalin ISO, oraz nadzorów z zakresu inwestycji energetycznych i ochrony środowiska. Oferuje kompleksową ofertę, profesjonalizm i niezawodność.
APE

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE