ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGNiG oficjalnie chce zakończyć kontrakt jamalski
15.11.2019r. 16:07

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przekazało Gazpromowi oświadczenie woli zakończenia tzw. kontraktu jamalskiego z dniem 31 grudnia 2022 r. Podpisany w 1996 r. kontrakt był kilkukrotnie zmieniany i aneksowany.

Zgodnie z zapisami kontraktowymi, w przypadku braku takiego oświadczenia na trzy lata przed zakończeniem umowy, zostaje ona automatycznie przedłużana. Nieprzedłużanie kontraktu oznacza, że dostawy gazu na jego mocy zakończą się z końcem 2022 r.

Podstawą do zawarcia kontraktu była zawarta między Polską a Rosją w sierpniu 1993 r. umowa międzyrządowa o budowie systemu gazociągów dla tranzytu rosyjskiego gazu i dostawach gazu. W 1995 r. podpisano protokół, dotyczący budowy gazociągu, a w 2003 r. protokół dodatkowy. Protokół dodatkowy został jeszcze zmieniony w październiku 2010 r.

Umowa międzyrządowa przewidywała m.in. budowę przez terytorium Polski liczącego ponad 680 km odcinka gazociągu Jamał-Europa - tzw. gazociągu jamalskiego - o przepustowości rzędu 33 mld m sześc. gazu rocznie.

Podpisany we wrześniu 1996 r. pomiędzy PGNiG a Gazpromem kontrakt, przewidywał zakup do 2020 r. 242 mld m sześc. gazu, klauzulę take-or-pay na odbiór 85 proc. zamówionego gazu i zakaz reeksportu. Kontrakt wskazuje punkty odbioru gazu - na granicy z Ukrainą, z Białorusią oraz dwa na gazociągu jamalskim.

Na początku 2003 r. Polska i Rosja podpisały porozumienie międzyrządowe o zmniejszeniu dostaw, planowanych w latach 2003-2020 oraz o ich przedłużeniu na lata 2021 i 2022. W sumie redukcja wyniosła nieco ponad jedną czwartą pierwotnego wolumenu. Porozumienie międzyrządowe zostało przełożone na aneks kontraktu między Gazpromem i PGNiG w czerwcu 2006 r. Aneks ograniczał wielkość dostaw gazu pozostających do realizacji z 219 do 161 mld m sześc., wydłużając jednocześnie czas realizacji dostaw o dwa lata, do 2022 r.

W 2003 r. PGNiG podpisało też kontrakt na dodatkowe dostawy gazu z firmą Eural TG. Surowiec miał pochodzić z Azji Środkowej, a za transport odpowiadał Naftogaz Ukrainy. Od 2005 r. na wniosek Naftogazu nowym dostawcą w tym kontrakcie stała się spółka RosUkrEnergo. KOntrakt z RosUkrEnergo przedłużono w 2006 r. do końca 2009 r.
W 2008 r. ówcześni premierzy Ukrainy - Julia Tymoszenko i Rosji - Władimir Putin uzgodnili odsunięcie RosUkrEnergo od handlu gazem z początkiem 2009 r., w związku z tym Polska zaczęła zabiegać o zawarcie dodatkowej umowy z Rosją. 1 stycznia 2009 r. Rosja wstrzymała dostawy na Ukrainę. Pod koniec miesiąca stycznia Naftogaz i Gazprom wyeliminowały RosUkrEnergo jako pośrednika. Do Polski przestał docierać gaz od tego dostawcy. Ubytek częściowo i doraźnie uzupełnił je Gazprom. W czerwcu podpisano uzupełniający kontrakt krótkoterminowy. W październiku uzgodniono, że zwiększenie długoterminowych dostaw ma się odbyć na zasadzie aneksowania porozumienia międzyrządowego oraz kontraktu jamalskiego.

W styczniu 2010 r. PGNiG zawarło porozumienie z Gazpromem Export ws. zwiększenia dostaw do Polski oraz przedłużenia ich do końca 2037 r. Identyczne rozwiązania przewidywał aneks do umowy międzyrządowej. Oba dokumenty nie zostały podpisane. Rząd porozumienie z Rosją zatwierdził, ale zablokowała je Komisja Europejska.

Nowe porozumienie międzyrządowe podpisano dopiero w październiku 2010 r. Przewidywało m.in. zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu w celu uzupełnienia niedoborów po RosUkrEnergo i dostawy do końca 2022 r. Jednocześnie wygaśnięcie umowy tranzytowej uzgodniono na koniec 2019 r. W podpisanej wersji porozumienia tranzyt jest przewidziany do 2019 r. Aneks do kontraktu zniósł klauzulę o zakazie reeksportu gazu bez zgody Gazpromu. Efektem uzgodnień z jesieni 2010 r. było przekazanie operatorstwa na polskim odcinku gazociągu jamalskiego polskiemu Operatorowi Systemu Przesyłowego Gazu Gaz-Systemowi.

W sierpniu 2011 r. PGNiG zażądało od Gazpromu obniżki cen, zapowiadając, że w przeciwnym przypadku skieruje sprawę do arbitrażu, co stało się w listopadzie tego roku. W lutym 2012 r. dostawy gazu spadły o kilka procent, choć Gazprom zaprzeczał, jakoby je zmniejszał.

W listopadzie 2012 r. PGNIG porozumiało się ws. cen gazu z Gazpromem. Na mocy tego porozumienia wycofano sprawę z arbitrażu. Aneks przewidywał m.in. nową formułę cenową, obniżkę ceny gazu i wsteczną rekompensatę nadpłaty.

W marcu 2014 r. PGNiG ponownie zapowiedziało próbę renegocjacji kontraktu i obniżki cen. Rozmowy zaczęły się w listopadzie 2014 r., ale nie przyniosły wyników. W lutym 2016 r. polska spółka złożyła wniosek do Trybunału Arbitrażowego, który dotychczas nie rozstrzygnął sporu.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE