ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Saudi Aramco chce sprzedać w IPO 1,5 proc. akcji, wycena spółki na poziomie 1,7 biliona USD
17.11.2019r. 11:48

Saudi Aramco, największy na świecie koncern naftowy i najbardziej zyskowna firma świata, chce sprzedać w ofercie publicznej zaplanowanej na grudzień 3 mld akcji, czyli 1,5 proc. kapitału - poinformowała saudyjska spółka w niedzielnym komunikacie.

Przedział cenowy akcji Saudi Aramco został ustalony na 30 do 32 saudyjskich riali. Oznacza to, że wartość oferty w przeliczeniu na amerykańską walutę może sięgnąć 25,6 mld USD, co byłoby największym IPO w historii (poprzedni lider, chiński koncern Alibaba, sprzedał w 2014 roku akcje za 25 mld USD).

Przy założeniu, że cena w ofercie znajdzie się w górnej granicy przedziału, wartość całej spółki sięgnie 1,7 biliona USD, czyli mniej niż wcześniej zakładał książę Mohammed bin Salman, który liczył na wycenę 2 bilionów USD.

W ramach oferty publicznej do 0,5 proc. akcji ma trafić do inwestorów indywidualnych.

Akcje Saudi Aramco będą notowane na saudyjskiej giełdzie Tadawul.
Celem sprzedaży 1,5 proc. akcji Saudi Aramco jest znaczące zmniejszenie deficytu budżetowego rządu.

Oferta publiczna Saudi Aramco po raz pierwszy była zaplanowana na 2018 rok, ale była już kilkakrotnie przekładana, głównie z powodu obaw przed koniecznością ujawnienia jej finansów, a także z powodu skomplikowanej struktury korporacyjnej grupy.

Analitycy szacują wartość Saudi Aramco na 1,2-2,3 bilionów USD. Główni konkurenci, Exxon Mobil ma kapitalizację o wartości prawie 300 mld USD, a Chevron około 229 mld USD.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE