Naimski: finansowanie dla elektrowni jądrowej w ciągu kilku miesięcy
18.11.2019r. 11:01

Kwestia sfinansowania projektu jądrowego rozstrzygnie się w ciągu kilka miesięcy - poinformował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Jak dodał, powstanie też całkiem nowy podmiot, który zajmie się budową elektrowni.
"Pieniędzy na świecie jest dużo, są inwestorzy, którzy czekają, żeby zainwestować. Polska jest dla inwestorów z zewnątrz z wielu powodów lepszym krajem do inwestowania niż projekty na innych kontynentach. Jesteśmy w Unii Europejskiej i NATO, jesteśmy w bardzo stabilnym miejscu na świecie, które sprzyja długoterminowemu zaangażowaniu" - powiedział dziennikarzom Piotr Naimski.
"Szukamy partnera, który wejdzie w projekt na zasadzie pełnego partnerstwa od początku do końca. Szukamy partnera, który dysponuje technologią, która jest sprawdzona, działa, spełnia wszystkie warunki standardów bezpieczeństwa. Nie chcemy eksperymentować" - dodał.
Naimski poinformował, że "w nieodległym czasie, równolegle z rozmowami o pozyskaniu finansowania" ma powstać nowa spółka, która będzie inwestować i będzie właścicielem elektrowni jądrowej.
"Powstanie wspólne przedsiębiorstwo, spółka z udziałem strony polskiej i partnera na czas budowy, a później eksploatacji" - powiedział.
Naimski nie podał, która ze spółek Skarbu Państwa mogłaby być udziałowcem tej spółki, ale dopytywany wskazał, że "to może być PGE".
"51 proc. tej spółki będzie należało do podmiotów kontrolowanych przez Skarb Państwa. 49 proc. udziałów będzie w rękach partnera" - powiedział.
Zgodnie z programem jądrowym, w 2033 roku ma powstać pierwszy blok jądrowy w Polsce o mocy ok. 1-1,15 gigawatów. Docelowo, do 2043 roku - ma być 6 reaktorów o mocy 6-9 GW.
"Harmonogram jest realny, ale wbrew pozorom to nie jest dużo czasu. Najważniejsze, żeby założony harmonogram został dotrzymany, bo najdrożej jest, gdy zaczyna się on przesuwać. Warunkiem realizacji harmonogramu jest, żeby w 2020 roku zostały podjęte ostateczne decyzje w sprawie finansowania projektu" - powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
"Gdy rozmawiamy o możliwym partnerstwie, to chodzi nam o to, żeby 6 reaktorów było budowanych w jednej technologii, z jednym partnerem, to jest racjonalne, bowiem za każdym krokiem będzie łatwiej, szybciej i taniej" - dodał Piotr Naimski.