ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGNiG podzieli się z odbiorcami pieniędzmi od Gazpromu, jeśli arbitraż będzie korzystny - prezes
18.11.2019r. 21:45

Jeśli sąd arbitrażowy zasądzi od Gazpromu zwrot nadpłaconych w poprzednich latach przez PGNiG kwot za gaz sprowadzany w ramach tzw. kontraktu jamalskiego, to PGNiG podzieli się nimi ze swoimi odbiorcami przez obniżenie stawek za gaz w przyszłości - zapowiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak

PGNiG spodziewa się rozstrzygnięcia arbitrażu z Gazpromem na przełomie tego i przyszłego roku. Prezes Woźniak jest przekonany, że wyrok sądu będzie korzystny dla polskiej spółki.

W efekcie wyroku arbitrażowego PGNiG liczy na obniżenie bieżącej ceny gazu i tzw. retrakcję, czyli zwrot nadpłaconych kwot przynajmniej za ostatnie 5 lat.

"Spodziewamy się rozstrzygnięcia arbitrażu z Gazpromem na przełomie tego i przyszłego roku. (...) Będzie ono miało ważny skutek. Po pierwsze, zostanie obniżona cena bieżąca gazu (...), po drugie, powinniśmy mieć zasądzoną tzw. retrakcję, czyli kwotę, którą nadpłaciliśmy przynajmniej za ostatnie 5 lat, (...) a przepłacaliśmy w stosunku do cen rynkowych, europejskich ok. 1 mld zł rocznie" - powiedział Woźniak w TVP Info.

"Jeśli te pieniądze będą zasądzone i uda się je zwindykować, chcemy się nimi podzielić z naszymi odbiorcami: gospodarstwami domowymi i przedsiębiorcami przez obniżenie stawek na przyszłość, by pieniądze wróciły do tych, którzy naprawdę zapłacili" - dodał prezes.

W piątek zarząd PGNiG poinformował, że po uzyskaniu wymaganych zgód korporacyjnych przekazał do PAO Gazprom Export oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego z dniem 31 grudnia 2022 roku. Decyzja o zakończeniu kontraktu z Gazpromem jest nieodwołalna.

Woźniak zaznaczył, że wolumeny z kontraktu jamalskiego od 1 stycznia 2023 r. będą zastąpione wolumenami gazu wynikającymi z innych źródeł: wydobyciem krajowym, gazem norweskim i gazem LNG.

"Te trzy portfele znakomicie zastąpią dostawy wschodnie. Nie chcemy myśleć o żadnym powrocie w tamtą stronę" - powiedział Woźniak.

Jego zdaniem, można się spodziewać retorsji rosyjskich.
"1 stycznia 2020 ma wygasnąć umowa tranzytowa między Rosją a Ukrainą, a w maju wygasa umowa tranzytowa przez Polskę. (...) Kryzysu nie powinniśmy odczuwac, bo się do niego przygotowaliśmy wyjatkowo starannie. Mamy ogromne zapasy gazu, na poziomie 3 mld m3" - powiedział Woźniak.

Dodał, że w połowie grudnia ukończona zostanie inwestycja budowy osuszarki gazu, która miałaby być wykorzystywana w razie nadmiernego zawodnienia gazu.

Pod koniec czerwca 2018 roku Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał wyrok częściowy w postępowaniu PGNiG przeciwko Gazpromowi. Trybunał ustalił, że PGNiG złożył w listopadzie 2014 roku ważny i skuteczny wniosek o renegocjację ceny kontraktowej.

Postępowanie arbitrażowe prowadzone jest od wielu miesięcy przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie. Sprawa toczy się z powództwa PGNiG przeciwko PAO Gazprom i OOO Gazprom Export i dotyczy obniżenia ceny kontraktowej za gaz dostarczany przez Gazprom na podstawie kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego do Polski z 25 września 1996 r. (Kontrakt Jamalski).

Kontrakt był kilkukrotnie zmieniany i aneksowany. Przewiduje on dostawy ok. 10 mld metrów sześc. gazu rocznie. Zgodnie z narzuconą przez Gazprom klauzulą take-or-pay PGNiG musi odebrać co najmniej 8,7 mld m sześc. zakontraktowanego gazu rocznie.

Na mocy wyroku częściowego Trybunał Arbitrażowy ad hoc ustalił, że w listopadzie 2014 roku PGNiG złożył ważny i skuteczny wniosek o renegocjację ceny kontraktowej, a także, że spełniona została przesłanka opisana w Kontrakcie Jamalskim, uprawniająca PGNiG do żądania obniżenia ceny kontraktowej za gaz dostarczany przez Gazprom, potwierdzając tym samym, że co do zasady roszczenie PGNiG o ustalenie nowej, niższej ceny kontraktowej jest zasadne.

Trybunał Arbitrażowy ad hoc ustalił również, wbrew twierdzeniom Gazpromu, że ma prawo zmienić cenę kontraktową w granicach żądania pozwu, jednocześnie uznając, że pierwotne żądanie spółki w zakresie nowej formuły cenowej jest zbyt daleko idące.

Jednocześnie Trybunał Arbitrażowy ad hoc orzekł pod koniec czerwca zeszłego roku, że kwestia ustalenia nowej ceny kontraktowej będzie rozstrzygnięta w dalszym etapie postępowania.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE