ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W elektrociepłowni w Krośnie ruszył montaż kotła na biomasę
19.11.2019r. 14:22

W elektrociepłowni Łężańska w Krośnie (Podkarpackie) rozpoczął się montaż kotła na biomasę. Zakończenie prac zaplanowane jest na wrzesień 2020 r. Inwestycja o wartości ponad 11,6 mln zł została dofinansowana z pieniędzy unijnych.

Jak poinformował PAP prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (MPGK) w Krośnie Janusz Fic, to już drugi kocioł na biomasę, który będzie funkcjonował w miejskiej elektrociepłowni.

"Nasza spółka chce być ekologiczna i niezawodna, dlatego uznaliśmy, że budowa drugiego kotła biomasowego będzie optymalnym rozwiązaniem. Takie rozwiązanie wpłynie na dalsze zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, a także na zwiększenie wykorzystania paliw odnawialnych w naszej instalacji. Po zakończeniu tej inwestycji ma to być ponad 90 proc." - dodał.

Nowy kocioł będzie miał moc 7 MW i będzie opalany biomasą - zrębkami drzewnymi. Kocioł będzie produkował blisko 90 tys. GJ ciepła w ciągu roku. Stosowany dotychczas miał węglowy będzie paliwem wspomagającym w okresach szczytowych, ale jego użycie będzie minimalizowane. Obecnie to ok. 7 tys. ton, po montażu i rozruchu nowego kotła będzie to ok. 1-3 tys. ton miału.
Fic podkreślił, że instalacja poszczególnych elementów kotła i umieszczenie ich w miejscu, w którym docelowo stanie cała konstrukcja było dużym wyzwaniem logistycznym. Poszczególne elementy, w tym dwie części paleniska po 15 i 20 ton oraz 40-tonowy kocioł odzysknicowy (odzyskowy), a także 30 metrowy komin wstawiono w hali przy użyciu specjalistycznego dźwigu i przez wykonany specjalnie na potrzeby całej akcji otwór w dachu.

Koszt budowy kotła to ponad 11,6 mln zł, z tego ponad 3,3 mln zł pochodzi z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zakończenie inwestycji planowane jest na wrzesień 2020 r.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE