ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

PGE ogłasza hackaton z obszaru energetyki cieplnej
20.11.2019r. 09:01

PGE Energia Ciepła oraz PGE Nowa Energia, spółki Grupy Kapitałowej PGE, zapraszają do udziału w hackathonie Energy HackOn "Optymalizacja produkcji ciepła i energii elektrycznej". W tym roku poszukiwane są inspirujące i innowacyjne rozwiązania z obszaru energetyki cieplnej.

Wydarzenie zostało objęte Patronatem J.M. Rektora AGH prof. dr. hab. inż. Tadeusza Słomki, a partnerem naukowym jest Katedra Systemów Energetycznych i Urządzeń Ochrony Środowiska przy Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH. Rejestracja trwa do 5 grudnia. Hackathon odbędzie się 13-14 grudnia w Centrum Energetyki AGH.

Zarządzanie energią, to jeden z elementów gospodarki opartej na wiedzy. Właściwe wykorzystanie jednostek wytwórczych i optymalizacja ich pracy z wykorzystaniem najnowszych technologii wpływa na zmniejszenie emisji CO2, oszczędzanie paliw dla przyszłych pokoleń i czyste powietrze w miastach.

"PGE Energia Ciepła poszukuje rozwiązań i inwestuje w projekty, które wpływają na ochronę klimatu, ochronę powietrza w miastach oraz wpisują się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. Celem tegorocznego hackathonu Energy HackOn "Optymalizacja produkcji ciepła i energii elektrycznej" jest popularyzacja ciepła systemowego, jako efektywnego źródła energii dla gospodarstw domowych. Dodatkowo wykorzystanie nowoczesnych narzędzi, metod programowania oraz analizy danych ma kluczowy wpływ na efekt optymalizacji" - powiedział Piotr Szarek, Członek Zarządu PGE Energia Ciepła.

"To już kolejny raz, kiedy Akcelerator PGE poszukuje innowacyjnych rozwiązań w modelu open innovation. Chcemy być partnerem dla twórców ciekawych projektów mających potencjał do wdrożenia w naszej Grupie PGE. Dzięki takim inicjatywom, jak hackathon HackOn - wierzę, że dotrzemy z zaproszeniem do współpracy także do programistów, młodych przedsiębiorców i szeroko pojętego środowiska akademickiego. Jestem pewien, że w połączeniu naszych pomysłów tkwią ogromne możliwości" - dodał Daniel Maksym, Dyrektor ds. projektów PGE Nowa Energia.
"Nasz Wydział już od kilku pokoleń kształci inżynierów, tak aby potrafili rozwiązywać problemy związane z eksploatacją maszyn i urządzeń energetycznych. Jestem przekonany, że środowisko akademickie jest w stanie włączyć się do tego wymagającego zadania, jakim jest optymalizacja elektrociepłowni" - powiedział Prof. dr hab. inż. Antoni Kalukiewicz, Dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.
"Należy także pamiętać, że optymalizacja pracy systemów energetycznych prowadzi w konsekwencji do ograniczenia emisji szkodliwych związków do środowiska naturalnego. Jest to istotne w czasach, w których obecnie żyjemy" - dodał dr hab. inż. Marian Banaś, prof. AGH - Kierownik Katedry Systemów Energetycznych i Urządzeń Ochrony Środowiska.
Ciepło do ogrzewania domów wyprodukowane w elektrociepłowni może pochodzić z wielu źródeł, ale które z nich są najbardziej przyjazne dla środowiska? Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby produkcja ciepła była efektywna? Na te pytania odpowiedzą uczestnicy hackathonu, który odbędzie się 13-14 grudnia 2019 r. w Centrum Energetyki AGH.

"Tegoroczne zadanie, opracowane przez zespół inżynierów z Departamentu Badań i Rozwoju polega na opracowaniu algorytmu optymalizującego produkcję ciepła i energii elektrycznej w elektrociepłowni" - powiedział Tomasz Janda, Dyrektor Departamentu Badań i Rozwoju PGE Energia Ciepła. - "W skład zespołu, powinny wchodzić osoby z kompetencjami z zakresu zaawansowanej analizy danych i metod optymalizacji. Kompetencje w obszarze energetyki konwencjonalnej - szczególnie w zakresie wytwarzania i magazynowania ciepła - mogą również okazać się przydatne"- dodał Tomasz Janda.

"Jednym z celów kształcenia w szkołach wyższych jest inicjowanie bezpośredniego kontaktu pomiędzy studentami a potencjalnym pracodawcami. Dzięki takiemu wydarzeniu, jak hackathon, możliwe staje się stworzenie naturalnego mostu pomiędzy zdobytą wiedzą na etapie edukacji a realnymi potrzebami przemysłu" - dodał dr inż. Paweł Madejski pracownik Katedry Systemów Energetycznych i Urządzeń Ochrony Środowiska AGH.

Zwycięzcy oprócz nagrody pieniężnej będą mogli podjąć współpracę z ekspertami PGE, a nawet wdrożyć w życie swoje rozwiązanie.

To pierwszy hackathon organizowany w Krakowie przez spółki z Grupy Kapitałowej PGE i jednocześnie drugi organizowany przez Akcelerator PGE. W ubiegłorocznym hackathonie, zadania koncentrowały się na rozwiązaniach wykrywających najbardziej energochłonne urządzenia w gospodarstwach domowych. Zarówno PGE Energia Ciepła jak i PGE Nowa Energia współpracują z uczelniami wyższymi w poszukiwaniu nowych innowacyjnych rozwiązań. W tym roku do współpracy zaproszono AGH.

Akcelerator PGE pełni rolę partnera dla twórców innowacji. Na co dzień poszukuje ich aktywnie, m.in. poprzez realizowanie autorskich hackathonów programistycznych, konkursów dla innowatorów i startupów, a także uczestnicząc w programach akceleracyjnych na szeroką skalę.

Informacje organizacyjne:
  • Hackathon Energy HackOn "Optymalizacja produkcji ciepła i energii elektrycznej" odbędzie się 13-14 grudnia w Centrum Energetyki AGH.
  • Warunkiem udziału w Hackathonie jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie www.AkceleratorPGE.pl/hackathon do 5 grudnia 2019 r. Każdy ze zgłoszonych zespołów dokona opłaty w wysokości 50 zł na konto bankowe Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
  • Konkurs skierowany jest do wszystkich osób posiadających wiedzę i umiejętności w zakresie programowania, analizy danych i metod optymalizacji. Uczestnicy mogą się zgłaszać jako zespoły 2-3-osobowe.
  • Dla dwóch najlepszych projektów przewidziano nagrody - ich pula wynosi 18 tys. zł. Zwycięski zespół otrzyma 12 tys. zł.
PGE Energia Ciepła

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE