ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PIE: kawerny solne mogą posłużyć do magazynowania wodoru
20.11.2019r. 10:54

Kawerny solne, używane do przechowywania ropy, paliw i gazu mogą posłużyć również do magazynowania wodoru - pisze Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dzięki właściwościom soli kawerny nadają się do gromadzenia wodoru - stwierdza PIE.

Dzięki lepkości i sprężystości soli, pęknięcia w zbiorniku szybko się zabliźniają, a odkształcenia ścian przebiegają powoli, co sprawia, że magazyny te charakteryzują się dużą szczelnością - pisze PIE, zauważając, że do kawern może być zatłaczany wodór, wyprodukowany z nadwyżek mocy odnawialnych źródeł energii.

PIE przypomina, że w 2017 r. na świecie było używanych 671 podziemnych magazynów gazu (PMG) o łącznej pojemności 417 mld m sześc., z czego 70 proc. przypada na Stany Zjednoczone, Rosję, Ukrainę, Kanadę i Niemcy. Szacuje się, że do 2035 r. objętość w podziemnych magazynach gazu wzrośnie nawet o 54 proc. - do 640 mld m sześc. Jednak 73 proc. magazynów na świecie to wyeksploatowane złoża węglowodorów, w których gromadzi się 80 proc. objętości magazynowanego gazu. Wykorzystywanych jako magazyny gazu kawern solnych jest na świecie 104. Jest też 75 magazynów w warstwach wodonośnych.

Pojemność PMG w Europie to 103,9 mld m sześc., czyli 25 proc. pojemności światowej. Kawerny solne stanowią 35 proc. Polska w 2017 r. była na 4. pozycji w Europie pod względem objętości składowanego gazu ziemnego w kawernach solnych - 0,7 mld m sześc.
Jak ocenia PIE, zainteresowanie stosowaniem kawern solnych jako podziemnych magazynów energii ostatnio się zwiększa, szczególnie w Ameryce Północnej i Europie. Projekty dotyczące kawern solnych stanowią prawie 40 proc. trwających prac nad PMG - w większości w Europie: Francja, Niemcy i Turcja prowadzą po 2 projekty, Wielka Brytania - jeden, ale podobne przedsięwzięcia są też w Chinach i Iranie.

PIE przypomina, że w Polsce na tę chwilę użytkowane są dwa zespoły kawern solnych do przechowywania gazu ziemnego: KPMG Mogilno i KPMG Kosakowo o pojemności czynnej odpowiednio 585,4 mln m sześc. oraz 239,4 mln m sześc., co łącznie stanowi około 5 proc. rocznego zużycia gazu ziemnego w Polsce. Kawerna Mogilno do 2027 r. ma zostać rozbudowana do 800 mln m sześc., a Kosakowo do 2022 r. do 250 mln m sześc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE