ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prawie 250 zgłoszeń o spalaniu odpadów w domowych kotłowniach w Białymstoku
20.11.2019r. 13:31

Prawie 250 zgłoszeń od mieszkańców o podejrzeniu spalania odpadów w domowych kotłowniach przyjęła od początku sezonu grzewczego Straż Miejska w Białymstoku. Od ponad miesiąca dysponuje ona mobilnym laboratorium kontroli czystości powietrza, wyposażonym m.in. w czujnik pomiaru pyłów.

Tzw. smogobus trafił do strażników miejskich w pierwszej połowie października. Kosztował ok. 450 tys. zł, jego zakup sfinansowany został z budżetu Białegostoku. Pojazd wyposażony jest w czujniki, analizatory oraz kamerę umieszczoną na dachu, na teleskopowym maszcie, dzięki któremu może ona sięgnąć wysokości 6,5 metra. W sezonie grzewczym służy głównie do obserwacji kominów i wydobywającego się z nich dymu, po którego kolorze strażnicy wstępnie oceniają, czy nie są spalane odpady.

Na wyposażeniu smogobusa jest też pyłomierz. Określa on stężenie tzw. pyłów zawieszonych. Strażnicy mają do dyspozycji również przenośny detektor wielogazowy odczytujący obecność czterech rodzajów gazów: siarkowodoru, tlenku azotu, tlenku węgla oraz lotnych związków organicznych. Detektor pomaga w identyfikacji zagrożeń w trakcie kontroli budynków.

W poprzednim sezonie grzewczym Straż Miejska przeprowadziła w Białymstoku 329 kontroli, stwierdzając 28 nieprawidłowości. Były to przede wszystkim kontrole w budynkach, wskazywanych np. przez sąsiadów zaniepokojonych wydobywającym się czarnym i gryzącym dymem z komina.

"Od początku obecnego okresu grzewczego wpłynęło do nas blisko 250 zgłoszeń od mieszkańców, sugerujących spalanie odpadów przez sąsiadów na ich osiedlach" - poinformowała w środę PAP rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Białymstoku Joanna Szerenos-Pawilcz.
Nie każda interwencja zakończyła się kontrolą nieruchomości - przyczyną wielu zgłoszeń było bowiem spalanie nie odpadów, a złej jakości drewna lub węgla. 85 interwencji zakończyło się jednak kontrolą. "Dzięki nowoczesnemu sprzętowi, znajdującemu się w smogobusie, dokonaliśmy 102 pomiarów pyłu zawieszonego, którego poziom może wskazywać na termiczne przekształcanie odpadów" - powiedziała Szerenos-Pawilcz.

W dziewięciu przypadkach strażnicy miejscy stwierdzili nieprawidłowości; w siedmiu zakończyło się to mandatami, zaś w dwóch wystarczyły pouczenia.

Niewykluczone, że jeszcze w tym sezonie grzewczym białostocka Straż Miejska będzie miała kolejne narzędzie do kontroli jakości powietrza. W grudniu ma być rozstrzygnięty przetarg na zakup drona, który będzie pomocny przy badaniu dymu wydobywającego się z kominów.

Strażnicy przypominają, że za spalanie śmieci w domowej kotłowni przewidziany jest mandat do 500 zł, a w poważniejszych przypadkach - grzywna do 5 tys. zł.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE