ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Na składowisku odpadów pod Płockiem w marcu 2020 r. ruszy farma fotowoltaiczna
20.11.2019r. 14:25

Z początkiem marca 2020 r. w Kobiernikach pod Płockiem (Mazowieckie) na składowisku śmieci tamtejszego Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami (PGO) uruchomiona zostanie farma fotowoltaiczna o mocy prawie 1 MW.

Koszt inwestycji, która ruszyła w czerwcu i obecnie dobiega końca, to blisko 6,5 mln zł, z czego dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa mazowieckiego wyniosło prawie 1,5 mln zł.

"W efekcie inwestycji powstała farma fotowoltaiczna, która będzie zaopatrywać w prąd cały zakład w Kobiernikach. Całość przedsięwzięcia jest obliczona na co najmniej 25 lat, bo tyle wynosi gwarancja" - powiedział prezydent Płocka Andrzej Nowakowski podczas środowej konferencji prasowej w PGO. Jak podkreślił, inwestycja powinna zostać spłacona po mniej więcej pięciu, siedmiu latach i wówczas "będzie przynosić tylko korzyść dla samego zakładu w Kobiernikach w postaci niższych rachunków za prąd".

Prezes PGO Stefan Kotlewski zapowiedział, iż początek rozruchu farmy fotowoltaicznej planowany jest na 1 marca 2020 r. i potrwa trzy miesiące, gdyż taki jest konieczny czas na sprawdzenie jej sprawności. "Mamy zamontowanych 3320 paneli fotowoltaicznych o mocy każdego 300 W, co daje łącznie prawie 1 MW mocy całkowitej" - wyjaśnił. Dodał, iż farma powstaje na wzniesieniu po starych, zrekultywowanych kwaterach do składowania odpadów.

Kotlewski przyznał, iż decyzja o instalacji farmy fotowoltaicznej zapadła w związku z planowaną przez PGO budową w Kobiernikach nowej, w pełni zmechanizowanej sortowni śmieci, która wymagała będzie zwiększonych dostaw energii elektrycznej.

"Dzisiaj te zapotrzebowanie będzie pokrywane w całości. Co więcej, w okresie, kiedy jest dobre nasłonecznienie, czyli w miesiącach od marca do września, będziemy mieli nadwyżki tej energii i będziemy ją sprzedawali do systemu energetyki zawodowej. Natomiast w miesiącach zimowych będziemy energię kupować z tego systemu" - zaznaczył prezes PGO. W ten sposób, jak wyliczył, per saldo zakład w Kobiernikach zaoszczędzi ok. 150 tys. zł rocznie. "To jest dla nas kwota niebagatelna przy wzrastających cenach energii" - przyznał.
Kotlewski wspomniał jednocześnie, iż dzięki istniejącej już w PGO w Kobiernikach małej elektrowni biogazowej zakład ten posiada prawie 890 MW świadectw pochodzenia energii. "Wartość naszych świadectw udziałowych na giełdzie energii szacujemy na ok. 120 tys. zł. Po uruchomieniu farmy fotowoltaicznej ilość tych świadectw udziałowych energii odnawialnej będzie nam przyrastała" - podkreślił.

W ramach farmy fotowoltaicznej w PGO w Kobiernikach powstanie w najbliższym czasie wiatrak o pionowej osi obrotu o mocy 20 kW do zasilania 16 inwerterów, których zadaniem jest zamiana prądu stałego w prąd zmienny. Wykonawcą farmy jest konsorcjum firm Bob Energetyk i Innotech.

Spółka PGO, wcześniej działająca po nazwą Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych, została powołana uchwałą rady miasta Płocka w styczniu 1998 r. Posiada status Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w zakresie przetwarzania mechaniczno - biologicznego, przetwarzania odpadów zielonych i innych bioodpadów oraz składowania odpadów.

Jak podaje PGO, zdolność przerobowa jest w pełni wystarczająca do przyjęcia odpadów komunalnych z terenu gminy Płock i gmin wchodzących w skład Związku Gmin Regionu Płockiego - każdego dnia do zakładu w Kobiernikach dociera ok. 250 ton odpadów.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: khr 21.11.2019r. 08:03
1.Koszt tej farmy to 6,5 mln zł/MW, średnia wg IRENA dla farm PV to 1,21 mln USD/MW, przy kursie USD/PLN na poziomie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE