ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kurtyka: elektromobilność to wielki rynek, który przewartościuje globalny przemysł
20.11.2019r. 21:41

Elektromobilność to ogromny rynek, który doprowadzi do przewartościowania łańcuchów przemysłowych na całym świecie; ważne jest, by Polska brała również w tym udział - podkreślił w środę minister klimatu Michał Kurtyka.

Minister klimatu brał udział w środę wieczorem w uroczystej gali, podczas której nagrodzone zostały firmy oraz spółki, które angażują się w rozwój zrównoważonego transportu na świecie. Wydarzenie poprzedzało czwartkowy Global e-Mobility Forum, które odbędzie się na PGE Narodowym. Jest ono organizowane przez polską prezydencję COP24.

Kurtyka, przywołując słowa premiera Mateusza Morawieckiego podkreślił, że bardzo ważne jest, byśmy podjęli wyzwanie przyszłości i poszli w kierunku podniesienia jakości życia Polaków. "Tym - chciałbym - żeby zajmował się mój resort. Jednym z tych ważniejszych elementów, które dotykają nas na co dzień, są kwestie związane z komunikacją, ze smogiem, hałasem, z emisjami transportowymi" - wskazał.

Szef resortu klimatu dodał, że dlatego polski rząd chce wspierać elektromobilność, która generować będzie także lepsze miejsca pracy dla obywateli. Przyczyniać się będzie ona również do poprawy jakości powietrza, szczególnie w miastach.

"Elektromobilność to jest nieprawdopodobnie wielki rynek, który się rozwija i doprowadzi do przewartościowania łańcuchów przemysłowych na całym świecie. Ważne, by Polska od samego początku znalazła się na jak najlepszej pozycji w tym globalnym łańcuchu" - zaznaczył Kurtyka.
Minister przypomniał w trakcie gali, że wyzwania elektromobilności znalazły się w agendzie ubiegłorocznego szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach. W jego trakcie przyjęto Katowickie Partnerstwo dla Elektromobilności, które było inicjatywą Polski i Wielkiej Brytanii. Deklarację poparły 44 państwa, reprezentujące ponad połowę światowej populacji. Celem partnerstwa jest zrzeszenie państw, regionów, miast, a także instytucji, organizacji pozarządowych i firm działających na rzecz rozwoju elektromobilności. Sposobem na realizację tego zadania jest międzynarodowa współpraca i wymiana doświadczeń w tym obszarze. Szczególnie istotne ma być wsparcie prac badawczo-rozwojowych w technologiach związanych z elektromobilnością, budowa infrastruktury dla pojazdów elektrycznych, tworzenie systemu zachęt dla nabywców pojazdów, wyznaczanie celów w zakresie elektrycznej floty oraz zamówień publicznych. Ważnym narzędziem do realizacji tego celu ma być fundusz, powołany przez Polskę wspólnie z Bankiem Światowym w ramach Funduszu Powierniczego Mobilności i Logistyki (MOLO).

Kurtyka podkreślił, że wiele Polskich firm już stawia na elektromobilność, wykorzystuje ją do budowy swoich przewag nad konkurencją. Wskazał, że Polska jest największym producentem i eksporterem autobusów elektrycznych w Unii Europejskiej; w naszym kraju znajduje się też duża fabryka produkująca baterie litowo-jonowe. Zaznaczył, że w Polsce produkowane są najbardziej wydajne stacje do ładowania w Europie.

Nagrody "Global E-Mobility Leader 2019" przyznano: ABB Group, LG Chem, Nissan Motor Corporation, Tesla oraz Volkswagen AG. W trakcie gali PSPA (Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych) oraz PwC ogłosiły także laureatów drugiej edycji rankingu "Lider Elektromobilności 2019", którego celem było wyróżnienie podmiotów najbardziej zaangażowanych w rozwój rynku zeroemisyjnego transportu w Polsce. Nagrody otrzymały firmy innogy Polska i Solaris Bus & Coach. Wyróżniono także Krakowski Holding Komunalny, stołeczne Miejskie Zakłady Autobusowe, Mercedes-Benz Polska, Johnson Matthey Battery Systems i Volkswagen Group Polska.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: prostak 21.11.2019r. 08:07
kiedy wprowadzą akcyzę na prąd do ecarów?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cytaty 21.11.2019r. 08:13
"generować będzie także lepsze miejsca pracy dla obywateli" a co z gastarbaiterami i imigrantami? A w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 21.11.2019r. 11:44
My górnicy popieramy elektromobilność. 80 % prądu z węgla. A nawet, gdy będzie 30 % prądu eko, to dalej w 70 %... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE