ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Coraz silniejsze wiatry mogą sprzyjać produkcji energii
21.11.2019r. 07:21

Coraz silniejsze w ostatnich latach wiatry to pomyślna wiadomość dla alternatywnej energetyki - informuje pismo "Nature Climate Change".

Od roku 1978 średnia globalna prędkość wiatru spadała, jednak tendencja ta odwróciła się w ciągu ostatniej dekady.

Zhenzhong Zeng z Uniwersytetu Princeton i jego współpracownicy przeanalizowali dane dotyczące prędkości wiatru zarejestrowanej przez naziemne stacje pogodowe w Ameryce Północnej, Europie i Azji pomiędzy rokiem 1978 a 2017.

Jak się okazało, w latach 2010-2017 średnia globalna prędkość wiatru na lądzie wzrosła o 17 proc. - z 3,13 do 3,30 metra na sekundę. Wcześniej, w latach 1978-2010, prędkość wiatru co dekadę spadała o 0,08 metra na sekundę. Dr Zeng przyznaje, że odwrócenie tego trendu było zaskoczeniem.

Naukowcy przypuszczali, że prędkość wiatru maleje z powodu rosnącej urbanizacji - bariery takie jak budynki miały spowalniać ruch powietrza. Jednak miasta dalej rosną, a globalna średnia prędkość wiatru zwiększa się z nieznanych przyczyn od roku 2010. Być może obecne przyspieszenie okaże się tylko czasową zmianą bez większego znaczenia.
Wiatr w regionach o średniej szerokości geograficznej, gdzie znajduje się większość turbin, powstaje z powodu dużej różnicy temperatur między równikiem a biegunami. Różnica ta maleje z powodu globalnego ocieplenia, które zachodzi szybciej na biegunach.

Jak zaznaczył Zeng, wiedząc, czy prędkość wiatru rośnie, czy spada, możemy przewidzieć, jakiej produkcji energii wiatrowej możemy się spodziewać w przyszłości. Przewiduje się, że do roku 2024 dzięki energii wiatru można będzie zaspokoić 7 proc. światowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Aby efektywnie wytwarzać energię, turbiny wiatrowe potrzebują wiatru o prędkości co najmniej 3 metrów na sekundę.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Lol 22.11.2019r. 08:02
tak to się ma do rzeczywistości jak średnia pensja do rzeczywistej wypłaty. Średnią zawyżają huragany, a wtedy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE