ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nowa rosyjska propozycja wielkości przesyłu gazu przez Ukrainę
21.11.2019r. 08:05

Rosjanie chcą przesyłać przez Ukrainę około 15 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. Komisja Europejska i Ukraińcy oczekiwali 60 mld m sześc. rocznie.

Minister energetyki Rosji Aleksander Nowak zapowiedział, że propozycja rosyjska jest oparta na prognozie zapotrzebowania. Rosjanie oferują także Ukrainie rabat na dostawy w wysokości 20 - 25 procent, ale strona ukraińska uważa, że jeżeli kontrakt na dostawy gazu od Gazpromu zostanie dostosowany do warunków rynkowych, to cena samoistnie spadnie. Strona rosyjska domaga się od Naftogazu porzucenia wszelkich roszczeń sądowych wobec Gazpromu. Ukraińcy nie godzą się na taką propozycję.

W ostatnich rozmowach procesu trójstronnego Komisja Europejska - Ukraina - Rosja strona europejska obniżyła oczekiwania wobec Rosjan, zgadzając się na zmniejszenie wolumenu oczekiwanego przez Brukselę z 40 - 60 do 20 - 30 mld m sześć. Propozycja Nowaka może być poczytana jako próba wywarcia dalszej presji w odpowiedzi na sukces w postaci ustępstw Brukseli.
Następna runda rozmów na poziomie politycznym ma odbyć się w listopadzie. Strony rozważają podpisanie porozumienia tymczasowego w razie braku konsensusu w sprawie kontraktu długoterminowego. Komisja i Ukraina chcą zastąpić wygasający obecnie kontrakt nowym, dziesięcioletnim i zgodnym z przepisami europejskimi. Rosjanie sugerują, że mogliby wręcz obyć się bez umowy i zamawiać przepustowość w drodze aukcji. To jednak rozwiązanie nie do zaakceptowania dla Ukrainy, która chce utrzymać stabilny przychód z przesyłu gazu z Rosji.
Platts , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE