ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Pierwszy wyrok za złamanie zakazu palenia węglem
21.11.2019r. 13:11

Od początku września tego roku w Krakowie obowiązuje zakaz palenia paliwami stałymi. Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, teraz w związku z zakazem zapadł pierwszy wyrok skazujący mieszkańca stolicy Małopolski na miesiąc pozbawienia wolności oraz prace społeczne.

Za złamanie zakazu palenia węglem czy drewnem w Krakowie od 1 września br. grozi mandat w wysokości od 20 zł do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu, wówczas osoba, która złamała zakaz musi liczyć się z grzywną nawet do 5000 zł.

Wczoraj zapadł pierwszy wyrok, który wydał sąd rejonowy dla Krakowa-Śródmieście.

Mieszkaniec stolicy Małopolski, który w ubiegłym miesiącu złamał zakaz, paląc w piecu węglem i drewnem, został skazany na miesiąc ograniczenia wolności oraz 20-godzinne prace społeczne.

Nieprawidłowości wykazała kontrola przeprowadzona przez funkcjonariuszy krakowskiej straży miejskiej.

Jak podkreśla Urząd Miasta Krakowa, każdy przypadek spalania paliw stałych jest rozpatrywany indywidualnie. Decyzje o sankcjach strażnicy mają podejmować w oparciu o aspekty socjalne, formalno-prawne czy techniczne.

Pierwszy zakaz w Polsce

Z dniem 1 września w Krakowie - jako pierwszym mieście w Polsce - wszedł w życie zakaz palenia węglem i drewnem.

W instalacjach spalania paliw dopuszczone jest stosowanie wyłącznie gazu ziemnego wysokometanowego lub zaazotowanego (w tym skroplonego gazu ziemnego), propan-butanu, biogazu rolniczego lub innego rodzaju gazu palnego oraz lekkiego oleju opałowego.
Nowe przepisy oznaczają ponadto brak możliwości użytkowania posadowionych na stałe ciężkich grilli ogrodowych, np. murowanych, związanych z podłożem na stałe lub ciężkich grilli działających niezmiennie w jednym miejscu.

Można stosować przenośne, lekkie grille, ruszty, rożna, z których korzysta się sezonowo, okazjonalnie, ponieważ w rozumieniu przepisów nie są one "instalacją". Te kwestie regulowane są przez zapisy uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz ustawy Prawo Ochrony Środowiska

Ponadto przepisy obowiązujące w stolicy Małopolski oznaczają brak możliwości eksploatowania instalacji grzewczych na paliwa stałe zainstalowanych w szklarniach, z wyjątkiem instalacji objętych obowiązkiem zgłoszenia lub pozwolenia na emisje.

Od 1995 r. w Krakowie zlikwidowano ponad 45 tys. palenisk węglowych, z czego w latach 2012-2019 likwidacji uległo 25 tys. palenisk.

Według szacunków władz miasta, na początku września br. w Krakowie było jeszcze ok. 4 tys. pieców, a wśród przyczyn ich nieusunięcia magistrat wyliczał problemy społeczno-socjalne, finansowe, zły stan techniczny budynków, nieprzeprowadzone postępowanie spadkowe, brak zgody współwłaściciela nieruchomości, nieuregulowany stan prawny nieruchomości, budynki do wyburzenia pod inwestycje, a także inne przyczyny, w tym brak zainteresowania - do tej grupy można zaliczyć według władz miasta właścicieli około tysiąca budynków.

Krakowski magistrat zapewniał na początku września, że w kolejnych miesiącach strażnicy miejscy oraz urzędnicy przeprowadzą ponad 4,5 tys. kontroli.

Do kontroli uchwały antysmogowej miał zostać włączony specjalistyczny sprzęt pomiarowy, obsługiwany przez strażników przeszkolonych w zakresie wykrywania zanieczyszczeń. W jego skład mają wejść m.in. monitor pyłu zawieszonego, kamera termowizyjna, a także dron, który będzie latał nad miastem w sezonie grzewczym. Zaplanowano również wykorzystanie dronów w ramach zleceń dla firm zewnętrznych.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: joło 22.11.2019r. 06:24
Brawo! sąd stanął na wysokości zadania ku przestrodze innych.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 22.11.2019r. 12:19
Brawo, tak trzymać. Ci truciciele niesłusznie próbują argumentować, że ich nie stać i są "ubodzy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE