ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Rudzie Śląskiej uczczono ofiary katastrofy w kopalni Halemba sprzed 13 lat
21.11.2019r. 13:55

Bliscy i koledzy ofiar, związkowcy i przedstawiciele lokalnych władz oddali w czwartek hołd 23 górnikom, którzy zginęli w katastrofie w kopalni Halemba. Mija 13 lat od tej tragedii.

Katastrofa w Halembie była jednym z najtragiczniejszych wypadków we współczesnym polskim górnictwie. Doszło do niej 1030 metrów pod ziemią. W wyrobiskach wybuchły metan i pył węglowy, zabijając górników, którzy likwidowali ścianę wydobywczą.

Jak co roku, uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy rozpoczęła msza w miejscowym kościele pw. Matki Bożej Różańcowej. W świątyni zgromadziły się rodziny i przyjaciele ofiar, górnicy, poczty sztandarowe, przedstawiciele kierownictwa kopalni oraz związkowcy, samorządowcy i mieszkańcy Rudy Śląskiej. Zmarłych w katastrofie upamiętnili m.in. przedstawiciele lokalnych władz, Polskiej Grupy Górniczej i Wyższego Urzędu Górniczego.

Po mszy św. na cmentarzu komunalnym przy uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze pod krzyżem i tablicą ku czci górników, którzy zginęli w wyniku wypadków w kopalni Halemba. Na tablicy znalazło się około dwustu imion i nazwisk, przy 23 z nich jest data jednego z najpoważniejszych wypadków w polskim górnictwie.

Związkowcy z Sierpnia '80 tradycyjnie uczcili pamięć górników, zapalając znicze przed kopalnianym zegarem. "Była to jedna z najtragiczniejszych katastrof górniczych w Polsce. Zginęło 23 górników. Będąc każdego roku przed kopalnią, dajemy dowód tego, że o nich nie zapomnieliśmy i że nigdy nie pogodziliśmy się z ich śmiercią" - podkreślili związkowcy.

Do katastrofy w Halembie doszło 21 listopada 2006 r. podczas likwidowania ściany wydobywczej 1030 m pod ziemią. Górnicy, którzy zginęli, mieli za zadanie wydobycie wartego miliony złotych sprzętu. Większość ofiar tragedii to pracownicy zewnętrznej firmy Mard, która na zlecenie kopalni prowadziła prace likwidacyjne.
Z ustaleń śledztwa, zamkniętego przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach w 2008 r., wynika, że do wybuchu doszło na skutek zaniechania profilaktyki przeciw zagrożeniom naturalnym. Po zapaleniu i wybuchu metanu w wyrobisku wybuchł pył węglowy, czyniąc spustoszenie i zabijając większość ofiar.

Według prokuratury, pracownicy byli w Halembie kierowani do prac mimo przekroczeń dopuszczalnych stężeń metanu, w kopalni fałszowano też dokumentację i próbki pyłu węglowego - aby wykazać, że był on neutralizowany pyłem kamiennym. Obrona w trakcie procesu przekonywała, że to, co zdarzyło się w Halembie, było zdarzeniem losowym, niezależnym od ludzi.

W sprawie oskarżonych zostało łącznie 27 osób, część z nich od razu dobrowolnie poddała się karze. Na ławie oskarżonych w pierwszym procesie zasiadało 17 mężczyzn. Większość przedstawicieli kopalni, którym prokuratura przedstawiła zarzuty w związku z tą sprawą, została już prawomocnie osądzona.

Sprawy trzech głównych oskarżonych, po wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach, ponownie rozpoznawał gliwicki sąd. We wrześniu br. sąd skazał b. szefa działu wentylacji w kopalni Marka Z. na rok i dwa miesiące bezwzględnego więzienia za sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy oraz niedopełnienie obowiązków a dziedzinie bhp i narażenie w ten sposób na niebezpieczeństwo życia i zdrowia górników.

Drugiego z oskarżonych, byłego dyrektora kopalni Kazimierza D., sąd skazał na dwa lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat. Były naczelny inżynier kopalni Jan J., który sprawował też funkcję zastępcy kierownika ruchu zakładu, został na karę jednego roku pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE