Transformacja Energetyki. Od ustrojowej reformy rynku energii elektrycznej i programu restrukturyzacji energetyki paliw kopalnych do rynków monizmu elektrycznego OZE
22.11.2019r. 05:28
prof. dr hab. inż Jan Popczyk

Niniejszy Raport dwunasty, kończący Cykl Raportów BPEP, trzeba widzieć jako ściśle powiązany z jedenastym, zamieszczonym w na CIRE 15 listopada 2019 r. Razem te dwa Raporty stanowią odpowiedź autora, najlepszą jaką może dać, na wyzwanie dla energetyki, którym jest opublikowanie drugiego projektu PEP2040, praktycznie w przeddzień zlikwidowania Ministerstwa Energii. Te dwa fakty (drugi projekt PEP2040, likwidacja Ministerstwa Energii), we wzajemnym powiązaniu nielogiczne, obrazujące gwałtowne narastanie kryzysu w sferze rządowego zarządzania energetyką, wywołują potrzebę pilnych, od zaraz, różnorodnych oddolnych działań u podstaw. Działań przekraczających pod względem trudności wszystko co dotychczas spotkało energetykę. W szczególności działań ratunkowych i edukacyjnych ukierunkowanych na najbliższy rok 2020, uwzględniających jednak perspektywę 2025, 2030, 2040 i 2050, kolejno.
Czytelnikowi należy się przynajmniej krótkie wyjaśnienie skomplikowanej historii Cyklu Raportów BPEP na jej zakończenie, historii z jednym zdecydowanym zwrotem. Pierwszy Raport Cyklu nt. "W dążeniu do mono rynku energii elektrycznej OZE i rynków energii użytecznej. 10-stronicowa podróż elektroenergetyka przez historię polskiej elektroenergetyki" był datowany 15 lutego 2018 i prezentował, przynajmniej w założeniu, historyczne uwarunkowania do pracy nad koncepcjami, które odpowiadałyby na pogłębiający się kryzys w polskiej energetyce. Szans na realizację tych koncepcji upatrywano w ich zakotwiczeniu w przeszłej zdolności elektroenergetyki do podejmowania trudnych wyzwań (uchwalenie pierwszego Prawa elektrycznego - 1922, przejście przez II wojnę światową i powojenną odbudowę, budowanie KSE, ustrojowa reforma 1990-1995 zakończona włączeniem Polski w przestrzeń europejskiego bezpieczeństwa elektroenergetycznego (włączeniem KSE do systemu UCPTE, stworzeniem podstaw gospodarczych w elektroenergetyce pod ustawę Prawo energetyczne i stworzeniem jej projektu, razem umożliwiających jej uchwalone w 1997 r.).
Aż do dziesiątego Raportu (wersja beta datowana 8 listopada 2018) Cykl był realizowany zgodnie z założeniami. Sytuacja zmieniła się po opublikowaniu 28 listopada 2018 pierwszego projektu polityki PEP2040, w "przeddzień" szczytu COP24 w Katowicach. Ujawniona dramatyczna rozbieżność między projektem PEP2040 i globalnym środowiskiem polityki klimatyczno-energetycznej podpowiadała, że środowisko korporacyjne w elektroenergetyce zostało pozbawione możliwości choćby tylko myślenia o transformacji energetyki. Konsekwencją była konieczność przekierowania poszukiwań sprzymierzeńców transformacji polskiej energetyki w sektorze NGO, przy tym poszukiwań pod hasłem "Transformacja Energetyki ponad Podziałami" (TEPP).
Ten kierunek okazał się bardzo płodny. Zaowocował w szczególności konsolidacją, zwłaszcza w ramach Konwersatorium Inteligentna Energetyka (
www.ppte2050.pl), inżynierskich zagadnień transformacji energetycznej oraz zagadnień z szeroko rozumianej dziedziny nauk społecznych (nowa klasyfikacja dziedzin i dyscyplin naukowych): ekonomii, prawa, socjologii (w tym ekonomicznej analizy prawa w odniesieniu do transformacji energetycznej).
Dołączone pliki:
Do odczytu plików wymagany jest program
Acrobat Reader.