ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sasin: MAP będzie przekonywało prezesów spółek energetycznych do szukania oszczędności
22.11.2019r. 08:38

Ministerstwo Aktywów Państwowych będzie przekonywało prezesów spółek energetycznych do szukania oszczędności i sposobu na to, aby nie obciążać obywateli wzrostem cen energii - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin na antenie Polsat News. Podtrzymał, że zrobi wszystko, aby indywidualni odbiorcy nie zapłacili za prąd więcej.

"Jesteśmy w tej chwili w procesie, który się toczy. Podobnie jak w poprzednim roku tak również w tym roku jest pewne oczekiwanie ze strony spółek energetycznych, wyrażone również w tych wnioskach, które zostały skierowane do Urzędu Regulacji Energetyki, żeby ceny prądu wzrosły" - powiedział w piątek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

"Oczywiście udział Skarbu Państwa w tych spółkach energetycznych jest duży, ale pamiętajmy o tym, że struktura własnościowa nie jest taka, że to jest 100-proc. udział Skarbu Państwa. Będziemy na pewno na ten temat rozmawiać, będziemy przekonywać również prezesów tych spółek, żeby szukali oszczędności, szukali sposobu na to, aby nie obciążać obywateli tym obiektywnym wzrostem, bo ten wzrost następuje - on wynika z polityki klimatycznej Unii Europejskiej, z opłat, które w związku z tym musimy ponosić, związanych z produkcją energii" - dodał.

Sasin, pytany o to co będzie, gdy prezesów nie uda się przekonać, odpowiedział: "Spróbuję, żeby się udało".

"Również tutaj jest kluczowa rola Urzędu Regulacji Energetyki, to jest niezależny organ, podległy co prawda premierowi, ale niezależny i myślę, że on również będzie analizował te wnioski i będzie szukał możliwości, żeby rzeczywiście obywatele nie płacili więcej za prąd, bo to jest nasze wspólne oczekiwanie" - powiedział wicepremier.

Sasin, pytany czy - jeżeli takich możliwości nie będzie - będzie ustawowe zamrożenie cen prądu tak jak przed rokiem, odpowiedział: "Nie mówmy, że nie będzie, zobaczymy, na razie jesteśmy w procesie rozmowy".

"Ja już kilkukrotnie mówiłem o tym, że Polacy, indywidualni odbiorcy nie zapłacą więcej za prąd i zrobię wszystko, żeby tak się stało" - powiedział wicepremier.
W poniedziałek w RMF FM Sasin mówił, że rząd zrobi wszystko, by nie było podwyżek cen prądu dla indywidualnych odbiorców. Dodał jednocześnie, że podmioty gospodarcze muszą liczyć się z tym, że będą musiały płacić za prąd tyle, ile wynika z rynkowych cen wytwarzania energii.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki również był pytany, czy w 2020 roku będą podwyżki cen energii. Poinformował, że rząd robi wszystko, by ceny energii były jak najbardziej korzystne. Dodał, że spółki energetyczne są samodzielnymi podmiotami, a Urząd Regulacji Energetyki podejmuje autonomiczne decyzje.

URE otrzymał wnioski taryfowe na sprzedaż energii na przyszły rok od wszystkich czterech sprzedawców z urzędu, czyli spółek z grup PGE, Energa, Tauron i Enea. Z informacji RMF FM wynikało, że spółki postulują podwyżki cen prądu od kilkunastu do 40 proc.

Jak podawał URE, trwają analizy wniosków, ale jest za wcześnie na ocenę poziomu ewentualnej zmiany kosztu energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.

URE przypominał w komunikacie, że na całkowity koszt energii elektrycznej składają się koszty sprzedaży tej energii, co do których trwają postępowania taryfowe oraz koszty dystrybucji. Ponieważ dystrybutorzy nie złożyli jeszcze wniosków dotyczących taryf na dystrybucję energii elektrycznej w przyszłym roku, nie da się obecnie kompleksowo ocenić ostatecznego poziomu ewentualnej zmiany całkowitego kosztu dostarczania energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.

Urząd podał, że postępowania taryfowe prowadzone co roku o tej porze przez Prezesa URE mają na celu zapewnienie, że ceny energii elektrycznej proponowane odbiorcom końcowym będą miały racjonalne uzasadnienie w kosztach ponoszonych przez przedsiębiorców.

Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: Ynżynier 22.11.2019r. 10:35
Niech już Sasin lepiej przestanie się wypowiadać ... Każda dodatkową oszczędność, które zdeklarują Prezesi Grup,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: gazer 22.11.2019r. 11:05
Może niech rząd zacznie szukać oszczędności w budżecie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Prawnik 22.11.2019r. 12:59
Prezesi Spółek Handlowych, notowanych na GPW bez mówienia przez Pana Sasina o szukaniu oszczędności mają to robić.... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 24-11-2019r. 13:20 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Panie 22.11.2019r. 20:28
Panie Sasin ościsłowo dla Konina bo już się dusimy
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: No cóż 28.11.2019r. 08:53
"będziemy przekonywać również prezesów tych spółek, żeby szukali oszczędności," Jednym słowem szykują się... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE