ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wiceminister Gawęda: potrzebny nowy instrument, służący eksploatacji złóż podstawowych
22.11.2019r. 13:16

Po ukształtowaniu się rządu będziemy zastanawiali się nad przygotowaniem nowego instrumentu, który pokaże katalog złóż podstawowych i zapewni możliwość udziału strony samorządowej w procesie przygotowań do ich eksploatacji - zadeklarował wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda.

W kuluarach zorganizowanej w piątek w Katowicach konferencji poświęconej sytuacji polskiego górnictwa wiceminister zapewnił, że wycofanie w październiku z prac parlamentarnych poselskiego projektu nowelizacji prawa geologicznego i górniczego (tzw. specustawy górniczej) nie oznacza zaprzestania zabiegów nad uruchomieniem eksploatacji węgla brunatnego ze złoża Złoczew, czemu m.in. miała służyć nowelizacja.

"Proces pozyskania koncesji dla Złoczewa jest realizowany. Już kilka razy, jako osoba biorąca udział w procesie udzielenia tej koncesji, wystąpiłem z wnioskiem o przyspieszenie prac" - przypomniał Gawęda.

Nowelizacja, której projekt w październiku wycofano, miała umożliwić stanowienie obszarów specjalnego przeznaczenia na terenach ze strategicznymi złożami węgla kamiennego i brunatnego, o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego państwa. Projekt oprotestowały m.in. samorządy, krytykując - jak argumentowali ich przedstawiciele - pozbawienie władz lokalnych wpływu na decyzje o lokalizacji nowych kopalń.

Według wiceministra Gawędy, konieczne jest poszukiwanie nowych rozwiązań w tym zakresie. "Wydaje się, że po ukształtowaniu się rządu, będziemy zastanawiali się nad przygotowaniem nowego instrumentu - takiego, który pokaże katalog złóż podstawowych i możliwość udziału strony samorządowej" - powiedział, zastrzegając, że o szczegółach będzie można rozmawiać, gdy ostatecznie przesądzony będzie podział kompetencji między nowymi resortami: aktywów państwowych, klimatu, oraz resortem środowiska.
"Najpierw musimy rozstrzygnąć podział uprawnień i kompetencji. Natomiast z pewnością nowe narzędzia będą poszukiwane" - powiedział Gawęda.

Przeciwko projektowi nowelizacji protestowały śląskie samorządy i samorządowe związki: Związek Miast Polskich oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów, a także politycy Koalicji Obywatelskiej. Krytycy projektu argumentowali, że ogranicza on władztwo planistyczne samorządów i umożliwia lokalizację kopalń węgla bez zgody mieszkańców i samorządów. Ostatecznie Sejm poprzedniej kadencji nie zajął się poselskim projektem.

Wiceminister Gawęda zaprzeczał zarzutom podnoszonym przez krytyków projektu, wskazując, iż chodziło jedynie o strategiczne złoża o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego państwa, zlokalizowane poza Śląskiem i Małopolską - chodzi o duże złoża węgla brunatnego w rejonie Bełchatowa oraz złoża węgla kamiennego na Lubelszczyźnie.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE