ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Jak rynek lokalizacyjny może naprawić polski rynek energii?
26.11.2019r. 05:07

Klaudia Wojciechowska - Forum Energii ("Energetyka Wodna" - 3/2019)
Rynek energii w Polsce znajduje się w kryzysie. Wyzwania polskiej transformacji energetycznej - wysokie ceny, przestarzała infrastruktura i dominujący udział węgla w miksie - powinny doprowadzić do pilnej, merytorycznej debaty nad możliwymi kierunkami reformy, w trosce o konsumenta, konkurencyjność rynku i bezpieczeństwo dostaw. Czy rynek lokalizacyjny może być remedium na nasze problemy?

Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: integrator 26.11.2019r. 09:59
Rynek węzłowy to często deklarowane marzenie Operatora, który chciałby zdjąć z siebie odium pożeracza pieniędzy taryfowych (na usuwanie ograniczeń itp.). Jednak z punktu widzenia rynku to rozwiązanie trudne, niewystarczające i ryzykowne(w czasach dużej energetyki) dla nowych inwestycji bo ich rentowność (razem z cenami węzłowymi) zmienia się skokowo przy powstaniu nowych elementów systemu elektroenergetycznego (nowa linia lub JW i spadek cen w drogim do tej pory węźle. Z punktu widzenia odbiorców im gorszy poziom infrastruktury ( np. z powodu historii rozwoju systemu) tym wyższe ceny. Rynek węzłowy utrwala i/lub pogłębia istniejące ubóstwo energetyczne.
Rynek węzłowy jest nieefektywny w kreowaniu nowych inwestycji wytwórczych , stąd wszędzie w US uzupełniany jest przez (zwalczane w EU) mechanizmy mocowe.
Czy rynek węzłowy zadziała w przypadku energetyki rozproszonej ?
Nie ponieważ energetyka rozproszona /prosumencka to OZE o zerowych kosztach zmiennych i przyłączone do sieci dystrybucyjnej (poza dotychczasowymi rozwiązaniami rynków węzłowych) wymagający innego systemu finansowania (systemy wsparcia oderwane od topologii sieci).
W ostatnim czasie upadł projekt szybkiego wdrożenia rynku węzłowego prowadzony przez PSE. I niech tak zostanie ! Nie warto tracić czasu pracy na rozrywki umysłowe. I nie warto takiej straty czasu promować. Chyba, że efektywność takiego modelu można udowodnić na liczbach, a nie tylko poprzez odnoszenie do wizji i pobożnych życzeń.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk77 26.11.2019r. 17:51
Całkowicie zgadzam się z Twoją opinią. Im gorszy stan sieci tym lepiej dla OSP, który już trzy razy próbował w Polsce wprowadzić ceny węzłowe. Jednak ostatnio sprawa została definitywnie przecięta przez Komisję Europejską. Mogą być tylko strefy cenowe, które zresztą już teraz są. Żadnych cen węzłowych.
Widać, że do autorki artykułu decyzja Komisji nie dotarła. Tylko po co chwalić się brakiem wiedzy?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE