ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nakłady inwestycyjne JSW w '20 zależeć będą od sytuacji rynkowej
22.11.2019r. 14:38

Nakłady inwestycyjne JSW w przyszłym roku zależeć będą od sytuacji rynkowej - poinformowali przedstawiciele spółki. Dodali, że JSW może sięgnąć po środki zgromadzone w funduszu stabilizacyjnym, jeśli utrzymają się negatywne trendy rynkowe.

"Nasze inwestycje wynikają z konkretnych potrzeb, mają nam długofalowo pozwalać realizować efektywnie biznes. (...) CAPEX zależeć będzie mocno od sytuacji zewnętrznej. Nie dopuścimy do tego, by kluczowe inwestycje nie były realizowane, ale z drugiej strony nie możemy pozwolić, by nasza aktywność ucierpiała. Kluczowym elementem jest budowa kopalni Bzie Dębina" - powiedział wiceprezes Artur Dyczko na piątkowej konferencji.

"Jeśli się nie zmieni sytuacja rynkowa, będzie ochłodzenie, to nakłady inwestycyjne będą inne (niż w 2019 r. - przyp. PAP Biznes). Na pewno w części zakupowej będą mocno skorygowane" - dodał Dyczko w rozmowie z dziennikarzami.

Nakłady inwestycyjne grupy wzrosły po 9 miesiącach o 40,1 proc. rdr do 1,44 mld zł. Nakłady inwestycyjne w spółce JSW wyniosły 1,23 mld zł, co oznacza wzrost o 41 proc. rdr.

"Ostatni kwartał zawsze jest najmocniejszy pod względem inwestycji" - powiedział Dyczko.

JSW nadal pracuje nad aktualizacją strategii. Dyczko poinformował, że nowa strategia może być publikowana w I kwartale 2020 roku.

Po trzech kwartałach JSW zgromadziła w funduszu stabilizacyjnym 1,86 mld zł.
Wiceprezes Radosław Załoziński, pytany, kiedy spółka może sięgnąć po te środki, odpowiedział: "Fundusz inwestycyjny zamknięty ma zapisane statutowo, kiedy można sięgnąć po środki i na co je przeznaczyć. Chodzi o inwestycje związane z bezpieczeństwem firmy. Ewentualne sięgnięcie po te środki będziemy analizować pod tym kątem. Firma ma wiele możliwości zarządzania sytuacją gotówkową. Mamy dostęp do kredytów i w pierwszej kolejności sięgniemy po te środki. Mamy też inne możliwości poprawy sytuacji gotówkowej".

"Jeśli cena węgla odbije się od relatywnie niskich poziomów, nie będziemy musieli sięgać po te środki. Jeśli jednak będzie kontynuacja negatywnych trendów, które możemy teraz obserwować, być może w jednym z negatywnych scenariuszy będziemy musieli te środki wykorzystać" - dodał.

W trzecim kwartale, z powodu osłabienia popytu, cena spotowa węgla koksowego (TSI HCC Premium) spadła o 60 USD za tonę w stosunku do stanu na koniec drugiego kwartału.

Notowania spotowe węgli TSI Premium Hard spadły w III kwartale o 21 proc. kdk, a rdr o 14,2 proc. Na ceny węgli wpływ miało niższe zapotrzebowanie na stal.

Wiceprezes JSW ds. handlu Rafał Pasieka poinformował, że na rynek napływają sygnały z rynków azjatyckich, że ceny stali zaczynają stopniowo wzrastać.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE