ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

JSW: priorytetem inwestycje o najwyższej rentowności i projekty strategiczne
22.11.2019r. 14:49

Wobec obserwowanych symptomów spowolnienia na rynkach stali, węgla i koksu, priorytetem dla JSW będą projekty inwestycyjne o najwyższej rentowności oraz projekty strategiczne - poinformował wiceprezes spółki ds. strategii i rozwoju Artur Dyczko.

Po trzech kwartałach tego roku, w odniesieniu do porównywalnego okresu roku ubiegłego, grupa JSW ponad dwukrotnie zmniejszyła zysk netto, z 1 mld 442 mln zł w okresie styczeń-wrzesień 2018 r. do 704,4 mln zł obecnie. Przychody grupy ze sprzedaży zmniejszyły się z niespełna 7,3 mld zł w trzech kwartałach 2018, do blisko 6,9 mld zł w okresie od stycznia do września tego roku. Wartość wskaźnika EBITDA po trzech kwartałach br. wyniosła 1 mld 685,2 mln zł, wobec 2 mld 408,2 mln zł rok wcześniej.

"Obserwujemy symptomy spowolnienia na rynkach stali, węgla i koksu, dlatego przyjęliśmy, że priorytetem będą dla nas projekty inwestycyjne o najwyższej rentowności oraz projekty strategiczne - kluczowe wręcz dla budowania przewagi konkurencyjnej grupy kapitałowej JSW, prowadzące do optymalizacji kosztów funkcjonowania" - powiedział wiceprezes Dyczko, cytowany w piątkowej informacji JSW.

Przedstawiciele spółki wskazują, że mimo pojawiających się symptomów spowolnienia gospodarczego, inwestycje w grupie JSW utrzymują się na wysokim poziomie - od stycznia do września br. wydano na nie 1,6 mld zł. Środki trafiły m.in. na budowę nowych oraz rozbudowę istniejących poziomów wydobywczych, a także prace związane z udostępnieniem pokładów węgla, pogłębianiem szybów oraz zwiększaniem gospodarczego wykorzystania metanu.

W listopadzie w kopalni Budryk rozpoczęto prace drążeniowe za pomocą nowego kombajnu urabiająco-kotwiącego Bolter Miner. "Zastosowana technologia pozwoli na wzrost efektywności wykonywania wyrobisk korytarzowych, przyspieszenie dostępności frontów wydobywczych oraz obniżenie kosztów zużycia materiałów" - podała spółka.

W trzecim kwartale br. kopalnie JSW zwiększyły produkcję węgla, zarówno w odniesieniu do drugiego kwartału tego roku, jak i do trzeciego kwartału rok wcześniej. Jednak w sumie po trzech kwartałach wydobycie i sprzedaż są mniejsze niż w ciągu dziewięciu miesięcy zeszłego roku.
Od początku tego roku do końca września kopalnie JSW wyprodukowały w sumie 10,9 mln ton węgla (o 0,4 mln ton mniej niż w takim samym okresie 2018 r.), zaś produkcja węgla koksowego spadła do 7,6 mln ton, z 8,1 mln ton rok wcześniej. Ilość węgla energetycznego wzrosła natomiast do 3,3 mln ton, wobec 3,2 mln ton rok wcześniej. Produkcja koksu wyniosła 2,5 mln ton i była niższa o ponad 7 proc. w porównaniu do roku ubiegłego.

Ceny węgla koksowego i koksu utrzymywały się na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. Średnia cena węgla koksowego wyniosła 676,72 zł za tonę i była niespełna 3 proc. wyższa niż w podobnym czasie przed rokiem. Taki sam wzrost dotyczył koksu, którego cena osiągnęła średnią wartość 1115,17 zł za tonę.

Jednostkowy gotówkowy koszt wydobycia jednej tony węgla po trzech kwartałach br. wyniósł 426,91 zł - o 14,8 proc. więcej niż w tym samym okresie 2018 r., na co wpłynęły m.in. wyższe o 10,4 proc. nakłady na produkcję, przy niższym o 3,5 proc. wydobyciu netto.

"Sytuacja na rynku węgla koksowego i koksu jest powiązana z rynkiem stali i wyrobów hutniczych, a cykle koniunkturalne pokazują duże wahania cen w tych sektorach. Od początku tego roku obserwujemy niższe zapotrzebowanie na stal na rynku europejskim, co przekłada się w sposób bezpośredni także na ceny koksu i węgli koksowych. Dodatkowo wystąpiły pewne niekorzystne zjawiska spowodowane brakiem skutecznej ochrony europejskiego rynku stali. Po okresie systematycznych wzrostów, we wrześniu zanotowaliśmy także pierwszy spadek globalnej produkcji stali porównując do września 2018 roku" - skomentował wiceprezes JSW ds. handlu Rafał Pasieka.

Według spółki, nieznaczny spadek jej przychodów w trzech kwartałach br. jest wynikiem niższej sprzedaży węgla. Natomiast przychody ze sprzedaży koksu i węglopochodnych osiągnęły kwotę 2,9 mld zł, wobec 3,2 mld zł za dziewięć miesięcy 2018, co wynika z mniejszej sprzedaży koksu. Łączne przychody ze sprzedaży w grupie JSW sięgnęły 6,9 mld zł. Grupa zatrudnia obecnie blisko 30,2 tys. pracowników.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE