ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nie wiadomo kto spłaci dług Naddniestrza względem Gazpromu
22.11.2019r. 15:08

Prezydent Mołdawii Igor Dodon zapewnił, że długi nieuznawanej republiki Naddniestrza wobec Gazpromu powinna spłacić ona sama, albo po zakończeniu konfliktu powinny zostać anulowane - czytamy w BiznesAlert.pl.

- Dług Naddniestrza względem Gazpromu w sumie 6,2 mld dolarów to odpowiedzialność spółki-córki rosyjskiego koncernu, czyli Moldovagazu. To nie może być dług rządu mołdawskiego do opłacenia przez obywateli Mołdawii - ocenił prezydent powiedział telewizji PROTV-Kiszyniów. - Obliczenia wolumenów dostaw gazu z Rosji są dokonywane oddzielnie na obu brzegach Dniestru - dodał.

Dodon przyznał, że w ramach spłaty długu może dojść do przekazania aktywów Moldovagaz z udziałami Rosjan i Mołdawian (50 procent akcji - Gazprom, 35,3 procent - rząd mołdawski, 13,44 procent - rząd Naddniestrza), ale jego zdaniem możliwe jest również porozumienie o anulowaniu długu po zakończeniu konfliktu w Naddniestrzu.
Naddniestrze to marionetkowa republika pod kontrolą Rosji na terytorium Mołdawii. Moldovagaz dostarcza surowiec na sporne terytorium z rabatem powodującym gromadzenie się długu wobec Gazpromu.

Mołdawia nie podpisała jeszcze nowego kontraktu z Gazpromem. Obecny kończy się z końcem 2019 roku. Kiszyniów szuka alternatywy w Rumunii, ale budowa połączenia gazowego umożliwiającego dostawy z tego kierunku jest opóźniona. Mołdawianie deklarują chęć przedłużenia umowy z Rosjanami od stycznia 2020 roku. Gazociąg z Rumunii ma być gotowy latem 2020 roku - czytamy w BiznesAlert.pl.
TASS , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: PS 22.11.2019r. 21:52
Jako osoba, która nie tylko była w Naddniestrzu ale była trochę czasu w elektrowni (gazowej), która od lat spala ten... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE