ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Węglokoks i PGG rozmawiają o wspólnej polityce handlowej
22.11.2019r. 15:23

Katowicki Węglokoks, będący największym akcjonariuszem Polskiej Grupy Górniczej (PGG), rozmawia z władzami tej spółki o możliwości konsolidacji polityki handlowej, m.in. wspólnych działań dotyczących eksportu i - w razie potrzeby - importu węgla.

"Będziemy rozmawiać także z Polską Grupą Górniczą - zresztą takie rozmowy już się odbywają - na temat konsolidacji pewnej wspólnej polityki handlowej" - ujawnił podczas piątkowej konferencji poświęconej problemom górnictwa w Katowicach prezes Węglokoksu Tomasz Heryszek.

"Wydaje się, że to jest ten czas; absolutnie nie powinniśmy dzisiaj odwlekać tego, aby chociażby wspólnie zajmować się eksportem, i wspólnie zajmować się importem, jeżeli on będzie potrzebny" - wyjaśnił prezes, podkreślając, iż Węglokoks postrzega import jedynie jako uzupełnienie dostaw polskich producentów węgla.

"Wiemy, że taka potrzeba istnieje, że nie wszystkie klasy i rodzaje węgla w Polsce są produkowane (...). Wydaje się, że to jest naturalna droga także dla tego typu spółek jak Węglokoks" - ocenił prezes spółki, która od kilku lat zajmuje się - obok eksportu węgla - także jego importem oraz tradingiem. Węglokoks ma też własną kopalnię węgla Bobrek-Piekary.
"Postrzegamy import jako konieczne uzupełnienie dotyczące rynku polskiego, ale tak naprawdę jesteśmy absolutnie po tej samej stronie co PGG, posiadając w swojej grupie własną kopalnię" - mówi Heryszek, podkreślając, iż Węglokoks jest zainteresowany przede wszystkim wzrostem wartości swojej grupy kapitałowej, a także dobrą kondycją PGG, której jest największym akcjonariuszem.

"Import, w który się zaangażowaliśmy, był tylko i wyłącznie zabiegiem uzupełniającym w sytuacji, gdy wiemy, że luka popytowa na polskim rynku istnieje (...). Dziś importem zajmuje się wiele podmiotów w różny sposób - my chcemy ten rynek uregulować" - zadeklarował prezes Węglokoksu.

Z danych spółki wynika, że w tym roku import węgla do Polski jest mniejszy niż w roku ubiegłym, kiedy z zagranicy napłynęła rekordowa ilość 19,7 mln ton tego surowca. Obecnie, po trzech kwartałach br., import węgla jest około 2 mln ton mniejszy niż w porównywalnym okresie zeszłego roku - szacuje Węglokoks, oceniając łączny import w okresie od stycznia do września br. na ponad 12 mln ton.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE