ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Górnicy pielgrzymowali na Jasną Górę
24.11.2019r. 17:58

Górnicy po raz 29. przybyli w niedzielę na Jasną Górę w Częstochowie z doroczną pielgrzymką

W tym roku pielgrzymom towarzyszyło hasło: "Jasnogórska Matko, obdarzaj łaskami polskie górnictwo".

Tradycyjnie pielgrzymka jest organizowana przed przypadającym 4 grudnia świętem patronki górników - św. Barbary - i rozpoczyna się przy kościele pod wezwaniem tej świętej, nieopodal Jasnej Góry. Później górnicy z orkiestrą, pocztami sztandarowymi, w galowych mundurach i ze swoimi rodzinami przeszli w marszu na Jasną Górę, gdzie delegacje górnicze złożyły kwiaty przy pomniku Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.

W pielgrzymce uczestniczyli nie tylko górnicy węgla kamiennego, ale także brunatnego, rud cynku i ołowiu, siarki, ropy naftowej, energetycy i elektronicy. Wraz z nimi modliły się ich rodziny oraz emeryci i renciści - w sumie ok. 5 tys. osób. Wśród pielgrzymów byli: pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Adam Gawęda oraz jego poprzednik, a obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski.

"Jak co roku jesteśmy tutaj, żeby prosić o łaskę dla polskich górników, żeby prosić o szczęśliwą i bezpieczną pracę dla nas, o to, żeby nasze rodziny mogły spokojnie, bez stresu oczekiwać na swoich mężów, ojców, synów, o to, żebyśmy w sposób bezpieczny, godny i godziwy mogli pracować, o to, żeby zawsze Jasnogórska Pani i św. Barbara czuwały nad nami i naszymi rodzinami" - powiedział przewodniczący organizującego pielgrzymkę Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność" Jarosław Grzesik.

"Ten rok nie był najgorszy, ale spodziewamy się tego, że następny rok i kolejne lata mogą być dużo gorsze. Niestety, cena węgla spada, niestety, rosną zapasy w kopalniach i w elektrowniach, tak że wydaje się że czekają nas gorsze lata" - dodał.

Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył biskup pomocniczy diecezji opolskiej Rudolf Pierskała. W homilii zwrócił uwagę na rolę mężczyzn jako ojców w codziennym życiu rodzinnym, nawiązując do Adhortacji św. Jana Pawła II o zadaniach rodziny chrześcijańskiej we współczesnym świecie. "Drodzy górnicy ojcowie, (...) co jest najważniejsze, co może dojrzały ojciec dać swoim dzieciom? Dojrzały ojciec powinien prawdziwie, odpowiedzialnie, mądrze, wiernie, wyłącznie i dozgonnie kochać swoją żonę, a matkę swoich dzieci. Piękny przykład miłości ojca do matki to jest to, co może swoim dzieciom dać najważniejszego, bo to ma zasadniczy wpływ na ich wychowanie i na ich przyszłe życie" - powiedział.

Eucharystię zakończyło zawierzenie górników i ich rodzin Matce Bożej.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE