ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Nowelizacja prawa energetycznego 2020. Powraca temat platformy paliwowej
26.11.2019r. 06:25

Miłosz Bagiński-Żyta
Z początkiem przyszłego roku wejdą w życie zmiany objęte ustawą nowelizacyjną, uchwaloną w lipcu bieżącego roku. W uzasadnieniu projektu powołano się na potrzebę zmniejszenia obciążeń biurokratycznych i uproszczenia przepisów. Zmiany dotkną szeregu ustaw, m.in. prawa energetycznego.

Projekt ustawy wpłynął do Sejmu 12 lipca bieżącego roku. 31 lipca ustawę przekazano Senatowi, który nie wniósł poprawek, a 6 sierpnia Prezydent RP złożył pod nią podpis.

Zapoznawszy się z uzasadnieniem projektu, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że proponowane zmiany mają zmierzać ku urealnieniu postulatów znanych już z "Konstytucji dla Biznesu" czy "Pakietu MŚP". Podobnie jak w uzasadnieniu projektu ustawy - Prawo przedsiębiorców, tak również argumentując zasadność lipcowej noweli wnioskodawcy przywołali "Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju", z wyrażoną w niej potrzebą ujednolicenia prawa1.

Skomplikowanie przepisów prawa rozważono także z perspektywy budżetu państwa, stwierdzając negatywne skutki istnienia barier administracyjnych, i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw2.

Nie przesądzając ani o skuteczności realizacji tego założenia, ani o defektach osiągniętego rezultatu, można dokonać oceny wprowadzonych zmian.

Ograniczając wskazanie zmian do tych, które nastąpią w obrębie prawa energetycznego, należy wskazać zwłaszcza modyfikację obowiązku odnoszącego się do miesięcznych wykazów, składanych przez przedsiębiorstwa energetyczne, o którym mowa w art. 4a ust. 4 Prawo Energetyczne.

W stanie prawnym sprzed nowelizacji, nadmieniony wykaz przedsiębiorstwo energetyczne było obowiązane złożyć Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki, Prezesowi Agencji Rezerw Materiałowych i ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych.

W stanie prawnym po nowelizacji, obowiązek ograniczono do złożenia wykazu wyłącznie Prezesowi URE, w dodatku za pośrednictwem formularza udostępnionego w systemie teleinformatycznym.

1 stycznia 2020 r. wejdzie w życie art. 62d prawa energetycznego, zgodnie z którym, począwszy już od tej daty, do 30 czerwca 2021 r. przedsiębiorstwo energetyczne, świadczące uprzednio wyliczone usługi, będzie obowiązane przekazać wykaz (miesięczne sprawozdanie) Prezesowi URE, i to dopiero Prezes URE przekaże zestawienie uzyskane z wykazu danych indywidualnych Prezesowi ARM, ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych bądź ministrowi właściwemu do spraw energii, w trybie wnioskowym.

Przy okazji nowelizacji powrócił aspekt platformy paliwowej. W uzasadnieniu projektu przedstawiono system teleinformatyczny Urzędu Regulacji Energetyki jako mogący stanowić zalążek takiej platformy. W tym względzie, w ślad za uzasadnieniem, warto odnieść się do Programu przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-20203.

Nowelizacją dodano art. 43 f, normujący aspekty odnoszące się do systemu teleinformatycznego. Jego prowadzenie powierzono Prezesowi URE.

Zmianą objęto również art. 37 poprzez dodanie kolejnych ustępów, odnoszących się do promesy. W okresie jej ważności, organ nie będzie mógł odmówić nabywcy przedsiębiorstwa4 udzielenia koncesji na określoną w niej działalność, jeżeli nabywca przedłoży pisemną zgodę przedsiębiorcy, któremu udzielono promesy, oraz pozostałych nabywców przedsiębiorstwa, na udzielenie koncesji, a stan faktyczny lub prawny podany we wniosku o wydanie promesy nie uległ zmianie w innym zakresie.

Zasadnicza część ustawy nowelizacyjnej wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.

Przypisy:

1 W uzasadnieniu projektu ustawy - Prawo przedsiębiorców, jego twórcy powołali się na rozproszenie przepisów prawa oraz ich niekompatybilność. Z kolei w uzasadnieniu omawianej nowelizacji przywołano problem dużej liczby przepisów prawnych, ich niespójność i niejednoznaczność, jak również liczne obowiązki nakładane na obywateli i przedsiębiorców. Innymi słowy, w uciążliwości przepisów dopatrzono się długotrwałości postępowania administracyjnego oraz źródła nieuzasadnionych kosztów.

2 Powołano się na badania przeprowadzone wśród przedsiębiorców, szacujących, że osiągane przez nich przychody mogłyby być nawet o 10 procent wyższe, gdyby nie musieli angażować zasobów na sprawy związane z administracją i niejasnymi przepisami. Zwrócono również uwagę na oczywistą barierę: czas poświęcany sprawom administracji oraz podatków zamiast aspektom rozwojowym. To stanowisko zwieńczono informacją o zróżnicowaniu obciążeń administracyjnych w stosunku do pracowników najmniejszych a dużych przedsiębiorstw (tamże).

3 Por. uchwała nr 181 Rady Ministrów z dnia 6 października 2015 r. w sprawie "Programu przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2010" (Dz.U. z 2015 r. poz. 1069).

4 Mowa o nabywcy w rozumieniu ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej z dnia 5 lipca 2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 1629).

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Socyal 28.11.2019r. 10:46
Kolejna wersja ustawy i zwiększanie ilości przepisów np: - dodanie 43f; (nota bene liter już chyba w wielu artykułach... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 25-02-2020r. 07:43 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE