ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

TGE: wielokrotny wzrost handlu na rynku dnia bieżącego po wejściu SIDC
27.11.2019r. 14:11

Przez pierwsze dni działania rynku dnia bieżącego energii elektrycznej w formule SIDC średni dzienny wolumen obrotu wzrósł 14 razy rok do roku - poinformowała Towarowa Giełda Energii. Obroty 12 razy przekraczają te z rekordowego dla Giełdy 2017 r.

Transgraniczny rynek SIDC (Single Intra-Day Coupling) umożliwia ciągły handel pomiędzy podmiotami w większości europejskich krajów. Obecnie SIDC łączy 21 państw, a zawieranie międzynarodowych transakcji możliwe jest dzięki platformie XBID, dostępnej dla członków Towarowej Giełdy Energii. Polski obszar rynkowy dołączył do mechanizmu jednolitego łączenia rynków dnia bieżącego energii elektrycznej 19 listopada, 20 listopada nastąpiły pierwsze dostawy.

Jak podała TGE, średni dzienny wolumen obrotu na rynku dnia bieżącego w okresie 20-25 listopada wyniósł 3039 MWh, czyli ponad 14 razy więcej, niż średnia dzienna w analogicznym okresie 2018 r. To też 12 razy więcej niż średnia dzienna z rekordowego jak dotychczas dla obrotów na TGE roku 2017. Łączny wolumen za sześć dni wyniósł 18236 MWh. Do tej pory najwyższy sześciodniowy wolumen na rynku dnia bieżącego wynosił 8564 MWh, zanotowano go w sierpniu 2017 r.

Średnia dzienna liczba transakcji dla pierwszych sześciu dni dostawy wynosiła 710. To ok. 50 razy więcej niż w 2018 r., kiedy średnio na rynku dnia bieżącego zawierano 14 transakcji dziennie.
W ciągu pierwszych dni działania SIDC dominowały przepływy transgraniczne, wynosiły ponad 68 proc. obrotu. Dzięki mechanizmowi Giełda zanotowała transakcje z uczestnikami rynków w takich krajach jak Bułgaria, Rumunia czy Austria, z którymi Polska nie ma bezpośrednich połączeń. W ramach średniego dziennego wolumenu import stanowił 1512 MWh, a eksport 558 MWh. Najwyższy import zanotowano w poniedziałek 25 listopada, stanowił on 98 proc. obrotów.

SIDC jest oparty na zasadzie handlu ciągłego i alokacji typu implicite. Uczestnicy rynku dokonują transakcji kupna i sprzedaży energii elektrycznej do jednej godziny przed okresem jej fizycznej dostawy, wykorzystując zarówno oferty dostępne w kraju, jak i w innych krajach, objętych SIDC. Korzystanie z ofert zza granicy jest możliwe dzięki międzysystemowym zdolnościom przesyłowym, których udostępnianie dla realizacji transakcji handlowych odbywa się w tle zawieranych przy pomocy XBID transakcji.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Ekonomista 27.11.2019r. 16:33
Tak jak pisałem miesiąc temu uruchomienie transgranicznego RDB sprowało zjazd cenowy na RDN i RTT.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zdziwiony 28.11.2019r. 09:21
okazało się że rynkowi zupełnie nie przeszkadzają notowania w EUR... Może to doda TGE odwagi we wprowadzaniu zmian na... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE