ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nowa elektrociepłownia w Olsztynie ma kosztować ok. 3,5 mld zł
28.11.2019r. 17:25

Blisko 3,5 mld zł ma kosztować budowa nowej elektrociepłowni w Olsztynie wraz z jej prowadzeniem przez 25 lat. W czwartek spółka MPEC podpisała umowę z firmą "Dobra Energia dla Olsztyna", która wybuduje instalację termiczną dla odpadów komunalnych wraz z ciepłownią szczytową.

Jak podkreśla Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olszynie, dzięki przedsięwzięciu nastąpi dywersyfikacja źródeł ciepła. Obecnie w 98 proc. paliwem dla ciepłowni miejskiej jest węgiel, a 2 proc. stanowią Odnawialne Źródła Energii (OZE). Natomiast w przyszłości, dzięki nowej elektrociepłowni wsadem do kotła będzie w 36 proc. węgiel, w 30 proc. paliwo alternatywne pochodzące z przetworzonych odpadów komunalnych, w 30 proc. OZE oraz w 4 proc. - gaz.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz powiedział PAP w czwartek, że "Olsztyn potrzebuje nowej elektrociepłowni i umowa z firmą "Dobra Energia dla Olsztyna" stanowi zamknięcie bardzo ważnego etapu w pracy nad tym projektem, czyli wyboru partnera prywatnego".

"Sądzę, że wiosną rozpoczną się pierwsze prace budowlane. To projekt o bardzo dużym zaawansowaniu technologicznym, dlatego - mam taką nadzieję - już niedługo będzie ekologiczną wizytówką Olsztyna" - dodał.

Nowa elektrociepłownia, która ma powstać przy ulicy Lubelskiej, pokryje około 30 procent zapotrzebowania miasta w ciepło.

Inwestycja to odpowiedź na problemy Olsztyna. Już wkrótce obecny partner prywatny - Michelin - przestanie dostarczać ciepło niemal połowie miasta. Stąd konieczność wybudowania nowego źródła ciepła. Firma "Dobra Energia dla Olsztyna", która została wyłoniona w drodze procedury konkurencyjnej, będzie odpowiedzialna za wybudowanie instalacji oraz przez 25 lat będzie zarządzała obiektem.
MPEC przekonuje, że przedsięwzięcie ma szczególne znaczenie nie tylko dla Olsztyna, ale również całego województwa warmińsko-mazurskiego. Nowa instalacja zapewni mieszkańcom Olsztyna dostawy ciepła oraz rozwiąże problem zagospodarowania odpadów pochodzenia komunalnego, domykając tym samym system gospodarki odpadami w całym regionie Warmii i Mazur. Przyczyni się również do osiągnięcia celów UE w zakresie energii i ochrony środowiska.

Projekt pozwoli zmniejszyć emisję CO2 o ok. 100 tys. ton rocznie. Dzięki jego realizacji spółka "Dobra Energia dla Olsztyna" będzie w stanie zaabsorbować co najmniej 173 mln dotacji z Unii Europejskiej, a w trakcie trwania inwestycji zostanie stworzonych ok. 500 nowych miejsc pracy.

Budowa kotłowni szczytowo-rezerwowej ma się zakończyć do końca 2020 r., a w drugim etapie wybudowana zostanie elektrownia na paliwa alternatywne. Stanie się to - jak planują władze miasta - do 2022 roku.

Samorząd musiał podjąć decyzję o budowie nowej elektrociepłowni, po tym jak koncern Michelin w 2010 roku wypowiedział umowę na dostarczanie ciepła dla mieszkańców Olsztyna. Początkowo miało się to stać w 2015 roku. Po negocjacjach z władzami Olsztyna uzgodniono, że nastąpi to nie wcześniej niż w 2020 r. Obecnie mieszkańcy Olsztyna korzystają z ciepła produkowanego w 60 proc. przez miejską ciepłownię w Kortowie, pozostałą część produkuje ciepłownia należąca do fabryki opon Michelin.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: ekologik 29.11.2019r. 11:13
czemu nie z wiatraków i fotowoltaiki z magazynami ciepłą?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ekologik 29.11.2019r. 11:13
czemu nie z wiatraków i fotowoltaiki z magazynami ciepłą?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cytaty 29.11.2019r. 11:16
to jest inflacja z 2,8 na 3,5 w 5 miesięcy
Genialne
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Olo 29.11.2019r. 18:38
Co to za firma? Czy ktoś sprawdził jej wiarygodność? Powierzyć kompletnie nieznanej spółce 3.5 mld zlotych?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE