ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Posłanki KO wezwały do przeprowadzenia szybko zmian w ustawie o działach tak, by resort klimatu mógł zacząć działać
29.11.2019r. 13:49

Do przeprowadzenia szybko zmian w ustawie o działach administracji rządowej tak, aby mógł rozpocząć prace resort klimatu, wezwały rząd w piątek w Katowicach posłanki Koalicji Obywatelskiej Gabriela Lenartowicz (PO) i Monika Rosa (Nowoczesna).

"Do dziś nie ma zmiany ustawy o działach nie wiemy, czym się będzie to ministerstwo zajmowało, bo nawet nie ma nazwy. Wzywamy rząd do pilnych prac nad zmianą ustawy, dlatego że ministerstwo klimatu, dla którego prac deklarujemy swój pełny akces, będzie odpowiedzialne właśnie za pilne negocjacje z Unią Europejską, chcemy też, by odpowiednia komisja ze strony parlamentarnej powstała jako partner dla tego ministerstwa. Deklarujemy daleko idącą współpracę w tym zakresie" - powiedziała Lenartowicz na konferencji prasowej.

Dodała, że naprawdę potrzebne są pilne działania, bo "Polacy zapłacą za tę bezczynność czy zaniechanie". "Nie rząd, nie premier, to my, Polacy z własnych portfeli zapłacimy za droższy prąd, za leczenie skutków niewłaściwego stanu środowiska w tym powietrza" - powiedziała Lenartowicz.

Posłanka Rosa oceniła, że "nie ma rzeczy ważniejszej niż walka z kryzysem klimatycznym". "To nie jest tylko i wyłącznie kwestia finansów, to jest przede wszystkim kwestia naszego życia, życia młodego pokolenia, które wyjdzie na ulice i powie: +politycy, opamiętajcie się+. My już nie martwimy się o to, czy otrzymamy emeryturę, ale martwimy się o to, czy będziemy w stanie żyć na Ziemi, jaką nam przyszykujecie" - powiedziała Rosa nawiązując do piątkowego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
Jak mówiła, wzrost temperatury oznacza suszę, oznacza nagłe zjawiska atmosferyczne, brak wody pitnej, brak ziemi, która będzie służyła do uprawy, zginą kolejne gatunki zwierząt. "Ci młodzi ludzie wychodzą na ulice i mówią nam: +zajmijcie się tym+. I my, wprawdzie z opozycji, a więc bez większości, chcemy powiedzieć jasno rządowi: to jest dla was teraz rzecz najważniejsza. Nie chodzi o piękne słowa, konferencje, kolejnego ministra, chodzi o realne działania, realną transformację energetyczną, na które możecie zdobyć pieniądze z Unii Europejskiej" - podsumowała posłanka KO.

W środę wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapewniał, że proces legislacyjny nowej ustawy o działach administracji rządowej trwa i powinna ona powstać w ciągu kilku tygodni.

"W ciągu - mam nadzieję - niewielu tygodni, ta ustawa o działach będzie nowa. Ona się w tej chwili tworzy" - powiedział Sasin w Polskim Radiu 24. Jak mówił, ustawa ta jest ważna dla wielu resortów - aktywów państwowych, resortu klimatu, środowiska "w tej nowej formie, w której ten resort będzie pracował". "Proces legislacyjny trwa. Tu jest zmiana stu kilkudziesięciu ustaw innych, gdzie ten minister klimatu, minister aktywów będzie występował. Kilka tygodni trzeba poczekać" - wskazał Sasin.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE