ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Premier Morawiecki w niedzielę uda się z dwudniową wizytą do Hiszpanii
01.12.2019r. 11:17

Premier Mateusz Morawiecki w niedzielę uda się z dwudniową wizytą do Hiszpanii, gdzie weźmie udział w pierwszym dniu szczytu klimatycznego COP25. Szef rządu ma tam podkreślać wagę sprawiedliwej transformacji klimatycznej.

W poniedziałek w Madrycie rozpoczyna się szczyt klimatyczny COP25. Delegaci z prawie 200 państw przez niemal dwa tygodnie będą debatować na temat dalszych kroków zmierzających do ograniczenia zmian klimatycznych. W pierwszym dniu szczytu udział weźmie premier Mateusz Morawiecki.

Jednym z punktów pierwszego dnia szczytu będzie przekazanie przez ministra klimatu Michała Kurtykę przewodnictwa nad szczytem klimatycznym ONZ. Pełni on funkcję przewodniczącego od minionego grudnia, gdy szczyt klimatyczny COP24 zorganizowano w Katowicach.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński poinformował PAP, że szef polskiego rządu w poniedziałek przed południem weźmie udział w spotkaniu europejskich liderów, ceremonii otwarcia szczytu, a także w sesji plenarnej.

"Premier Morawiecki podczas szczytu będzie akcentował kwestię sprawiedliwej transformacji klimatycznej. Chodzi o sprawiedliwe rozłożenie jej ciężarów na poszczególne kraje. Ten temat jest szczególnie istotny w kontekście zbliżającego się spotkania Rady Europejskiej, które odbędzie się w połowie grudnia" - mówił wiceszef MSZ.

Wiceszef MSZ przypomniał, że Morawiecki wielokrotnie w swoich wypowiedziach podkreślał, że polska polityka energetyczna i polityka klimatyczna są oparte o zdrowy rozsądek; o taką ewolucję, która zakłada znaczące zmniejszenie naszej zależności od węgla, a jednocześnie bezpieczeństwo i niskie ceny energii. "Premier podkreślał też, że polski rząd będzie walczyć do końca o sprawiedliwą transformację energetyczną, środowiskową, ekologiczną" - mówił wiceminister.
Jabłoński poinformował, że na marginesie COP25 planowane są też spotkania premiera Morawieckiego z politykami uczestniczącymi w szczycie. "W tej chwili szczegóły są ustalane. Na pewno dojdzie do spotkania z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem" - zapowiedział Jabłoński.

Pod koniec listopada Parlament Europejski w przyjętej rezolucji wezwał państwa UE, by podczas konferencji klimatycznej ONZ w Madrycie Unia zobowiązała się do osiągniecia neutralności klimatycznej do 2050 r.

Na połowę grudnia zaplanowano szczyt UE, na którym jednym z tematów ma być wizja neutralności klimatycznej UE do 2050 r.

W czerwcu Polska, a także Węgry, Czechy oraz Estonia (która od tego czasu zmieniła zdanie), zablokowały zapisy wniosku ze szczytu w tej sprawie. Morawiecki podkreślał wówczas, że nie może się zgodzić na nowe cele bez wyliczeń, ile będzie kosztowała transformacja i jak zostaną rozłożone jej koszty.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE