ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Podlaskie. 30 mln zł z UE na granty dla mieszkańców na instalacje OZE
01.12.2019r. 13:41

30 mln zł z UE wesprze w Podlaskiem inwestycje w kolektory słoneczne lub fotowoltaikę w domach mieszkańców. To pierwszy konkurs, w którym granty na inwestycje będą realizować mieszkańcy - poinformował PAP urząd marszałkowski w Białymstoku.

Nabór rozpocznie się 30 grudnia i potrwa do 14 lutego 2020 r. Konkurs ma być rozstrzygnięty we wrześniu 2020 r.

Niektóre samorządy w regionie rozpoczęły badanie wśród mieszkańców, którzy są zainteresowani skorzystaniem z tego programu. Gminy są bowiem pośrednikami w tym konkursie pomiędzy urzędem marszałkowskim, a mieszkańcami.

Białystok prowadzi ankietę (do 20 grudnia), w Suwałkach - dla zainteresowanych mieszkańców - 4 grudnia zaplanowano spotkanie w Parku Naukowo-Technologicznym Polska Wschód. Miasto podało, że Suwałki chcą przeprowadzić nabór chętnych w dniach 9-13 grudnia.

"Jest to pierwszy tego typu konkurs w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP). Opiera się na grantach na instalacje OZE dla mieszkańców gmin, które przystąpią do konkursu" - poinformowała PAP rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego Izabela Smaczna-Jórczykowska.
Wyjaśniła, że cały system w tym konkursie ma polegać na tym, że zainteresowany instalacją np. fotowoltaiki czy kolektorów słonecznych mieszkaniec regionu będzie składał wniosek o wypłatę grantu na takie inwestycje i to mieszkaniec - a nie gmina - będzie wybierał wykonawcę, który zamontuje daną instalację. Z UE z RPOW mieszkaniec będzie mógł otrzymać refundację w wysokości do 85 proc. kosztów inwestycji, będzie musiał przedłożyć fakturę.

"Wielkość grantów będzie zależała od potrzeb gospodarstw domowych - od mocy instalacji fotowoltaicznej lub wyboru odpowiedniego zestawu kolektorów słonecznych (w zależności od liczby osób)"- dodaje rzeczniczka marszałka.

Wiadomo, że łącznie na jedną gminę może przypaść ok. 2 mln zł. Maksymalna moc instalacji może wynieść do 2 MWe/MWth - podano w konkursowym ogłoszeniu. Wytworzona moc ma być przeznaczona na potrzeby własne mieszkańców. Z dofinansowania są wyłączone budynki, w których prowadzona jest działalność gospodarcza lub rolnicza. Instalacje nie będą też mogły być montowane na dachach z azbestu.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE