ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Abp Skworc: Drodzy górnicy, dziękujemy za trud waszej pracy
01.12.2019r. 14:05

Drodzy górnicy, dziękujemy za trud waszej pracy, to dzięki niej mamy energię elektryczną i ciepło - mówił w niedzielę w Rudzie Śląskiej metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. W kościele pw. św. Marii Magdaleny w dzielnicy Bielszowice przewodniczył mszy ku czci patronki górników św. Barbary.

"To wy gwarantujecie bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju" - dodał arcybiskup.

We mszy uczestniczyli, m.in. górnicy, emeryci górniczy oraz ich bliscy, przedstawiciele władz, spółek górniczych i kopalń, związkowcy.

Arcybiskup powiedział w homilii, że dzień św. Barbary jest w tym roku obchodzony w szczególnym kontekście - obchodów setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego i czterdziestej rocznicy spotkania mieszkańców Górnego Śląska i Zagłębia z Janem Pawłem II na Jasnej Górze.

Hierarcha przypomniał, że impulsem do wybuchu powstania były wydarzenia na kopalni Mysłowice w sierpniu 1919 r., gdzie niemiecka straż graniczna otworzyła ogień do protestujących. Zginęło wtedy siedmiu górników, dwie kobiety i trzynastoletni chłopiec, który przyszedł po wypłatę w imieniu chorego ojca.

Abp Skworc wspomniał też słowa Jana Pawła II skierowane do Ślązaków podczas wizyty w Częstochowie w czerwcu 1979 r. Papież mówił wówczas, że Górny Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie to "ziemia wielkiej pracy i wielkiej modlitwy".

"Dziś - po upływie czterdziestu lat - Jan Paweł II zobaczyłby inny krajobraz Górnego Śląska, chociaż ciągle dominują jeszcze wieże kopalnianych szybów - niektóre już tylko jako pomniki poprzemysłowej architektury - i wieże kościelne. To one wyznaczały i wyznaczają rytm naszej modlitwy i pracy" - wskazał metropolita.
Mówiąc o obecnej sytuacji górnictwa abp Skworc ocenił, że po dobrych dla branży latach 2017 i 2018, kończący się rok nie był łatwy, na co wpływ ma unijna polityka klimatyczna, wycofywanie się przemysłu hutniczego z Europy, spadające ceny węgla na rynkach i coraz trudniejsze warunki eksploatacji tego surowca, co wpływa na koszty wydobycia.

"Drodzy górnicy, dziękujemy za trud waszej pracy (...) To dzięki niej mamy energię elektryczną i ciepło i to wy gwarantujecie bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju" - powiedział abp Skworc.

"Co można dziś - w dniu górniczego święta - powiedzieć o górnictwie przyszłości? Odpowiedź na postawione pytanie znaleźć można w Programie dla górnictwa węgla kamiennego, to program przyjęty przez rządzących. Napisano tam: górnictwo powinno być rentowne, efektywne i nowoczesne. Ambitny program - oby takim się stało, oby takim się stawało" - podkreślił.

W dalszej części homilii hierarcha wyraził nadzieję, że bezpowrotnie minęły czasy niedzielnej pracy górników. Przypomniał, że gwarancje wolnych niedziel zapisano w porozumieniu jastrzębskim z 3 września 1981 r. "Pamiętamy, my starsi, wcześniej bywało inaczej i górnicy przez dziesiątki lat byli pozbawieni wolnej niedzieli: kraj potrzebował dewiz, dlatego bezwzględnie górnika eksploatowano i zasoby górnicze, już nie mówię o środowisku naturalnym, jak było niszczone" - mówił.

"Dzięki Bogu i determinacji ludzi "Solidarności", przy wsparciu ludzi wiary, odzyskaliśmy niedzielę. Ten dzień, ofiarowany nam przez Boga do świętowania, ma służyć uzdrowieniu relacji człowieka z Bogiem, z samym sobą, z rodziną, ze światem" - wskazał arcybiskup i podkreślił, że każdemu potrzebny jest niedzielny odpoczynek, który nie może być przywilejem bogatych, ale prawem dla wszystkich.

Tegoroczną Barbórkę - przypadający 4 grudnia Dzień Górnika - pracownicy kopalń obchodzą już od kilku dni. Uroczyste akademie zorganizowały m.in. Wyższy Urząd Górniczy, Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego i Główny Instytut Górnictwa. W sobotę w Katowicach, z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, odbyła się uroczysta akademia Polskiej Grupy Górniczej.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE