ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Czechy. Msza w intencji ofiar wybuchu w kopalni w Stonawie
01.12.2019r. 15:47

W kościele św. Marii Magdaleny w Stonawie na Zaolziu odprawiono w niedzielę mszę w intencji górników, którzy zginęli na skutek wybuchu metanu w kopalni CzSM 20 grudnia 2018 r. W świątyni odczytano nazwiska 13 ofiar, w tym 12 Polaków.

Listy do bliskich ofiar wystosowali prezydenci Polski i Czech, Andrzej Duda i Milosz Zeman.

Kościół parafialny zapełniło około 300 osób. Przyjechali m.in. bliscy 12 polskich górników, którzy przed rokiem zginęli w kopalni, byli też przedstawiciele spółki Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie (OKD) i górnicy w mundurach galowych. Proboszcz miejscowej parafii ksiądz Roland Manowski poinformował o otrzymaniu listów z kancelarii prezydentów Polski i Czech.

Andrzej Duda napisał, że dzień katastrofy zapadł w pamięć wielu Polaków czekających na wiadomość o losie uwięzionych pod ziemią górników, którzy zginęli mimo natychmiastowej reakcji czeskich i polskich służb ratowniczych. "Zginęli, wykonując jeden z najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych zawodów. Świadom ogromu nieszczęścia, jakim był ten wypadek, dziękuję za pamięć o zmarłych tragicznie górnikach i łączę się z Państwem w żalu po ich stracie" - napisał polski prezydent.

Ksiądz Manowski powiedział, że termin mszy w intencji ofiar zeszłorocznej tragedii w kopalni CSM w Stonawie nie jest przypadkowy, ponieważ pierwsza niedzielna msza w grudniu poświęcona jest św. Barbarze, patronce górników.

"To był najlepszy termin, także dlatego, że zaczyna się adwent i będzie Boże Narodzenie. To nie jest dobry czas na przypominanie sobie tak tragicznych wydarzeń" - powiedział ks. Manowski i dodał, że w czasie adwentu liturgia kościelna zajmuje się innymi tematami. "Nie chcemy bolesnymi wspomnieniami psuć świąt bliskim, którzy już w poprzednie święta bardzo cierpieli" - powiedział.
Do tragedii w kopalni węgla kamiennego CzSM w Stonawie doszło 20 grudnia 2018 r. Na głębokości około 880 metrów doszło do wybuchu metanu, w wyniku czego zginęło 12 górników z Polski i jeden z Czech. Dziesięć osób zostało rannych.

Przyczyny wybuchu ma wyjaśnić śledztwo, które nie zostało jeszcze zakończone. Prowadząca postępowanie w sprawie prokurator z Karwiny Gabriela Slavikova powiedziała, że specjaliści z międzynarodowej grupy ekspertów pracują nad raportami.

"Dopóki nie zostaną zakończone (badania - PAP), nie jesteśmy w stanie podać żadnych informacji" - powiedziała Slavikova i dodała, że trudno przewidzieć, kiedy eksperci zakończą prace. "To bardzo trudna sprawa. Może trwać miesiącami, sądzę, że może pięć lub sześć" - powiedziała prokurator.

Spółka OKD, jedyny producent węgla kamiennego w Czechach, eksploatuje cztery kopalnie i zatrudnia około 9 tys. osób.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE