ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Von der Leyen: plan ws. neutralności klimatycznej w grudniu
01.12.2019r. 16:00

Komisja Europejska za półtora tygodnia przedstawi plan w sprawie dojścia UE do neutralności klimatycznej w 2050 r. - zapowiedziała w niedzielę szefowa tej instytucji Ursula von der Leyen. Niemka liczy na to, że plan poprą wszystkie kraje członkowskie.

Von der Leyen w poniedziałek uda się do Madrytu, gdzie zaczyna się konferencja klimatyczna COP25. Komisja chce tam przedstawić swoje plany, ale konkrety zostaną zaprezentowane nie w najbliższym, lecz w kolejnym tygodniu w Brukseli. "Dla nas ważne są dwa przesłania: pierwsze, że chcemy być neutralnym (emisyjnie) kontynentem w 2050 r. i (drugie) byśmy cały czas byli liderem w tym obszarze" - powiedziała w niedzielę von der Leyen niewielkiej grupie dziennikarzy, w tym reporterowi PAP.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że 11 grudnia zaprezentowany ma być komunikat dotyczący Europejskiego Zielonego Ładu, czyli planu opisującego najważniejsze kroki, by zapewnić neutralność energetyczną w UE do połowy tego stulecia. Między innymi ma zostać podniesiony cel redukcji emisji CO2 na 2030 r.

Dokument pokazany zostanie tuż przed szczytem UE 12-13 grudnia, na którym liderzy szefów państw i rządów mają rozmawiać właśnie o celu neutralności energetycznej. W czerwcu br. Polska wraz z Czechami, Węgrami i Estonią zablokowała zapisy w tej sprawie wskazując, że konieczne są wyliczenia, ile będzie kosztowała transformacja, zwłaszcza w przypadku państw, których gospodarka jest zależna od węgla, oraz kto za nią zapłaci.

"Liczę na wszystkie 28 krajów członkowskich, ponieważ wszyscy rozumiemy, że sytuacja jest pilna. W ciągu minionych dwóch lat mogliśmy zobaczyć susze i inne zjawiska pogodowe, które nie są dla nas nowe, ale nigdy nie występowały w takiej intensywności i częstotliwości" - odparła von der Leyen na pytanie, czy liczy na to, że Polska poprze jej plan.

Jak zaznaczyła, nauka nie pozostawia wątpliwości co do tego, że zmiany klimatu mają miejsce. "Sądzę, że jest w naszym wspólnym interesie, aby pracować tak ciężko, jak to możliwe, aby dać naturze szansę na dostosowanie się. Aby to umożliwić, jako ludzie możemy zredukować emisję gazów cieplarnianych" - zaznaczyła przewodnicząca KE.

Jak podkreśliła, jej celem jest, by Europejski Zielony Ład stał się nową strategią wzrostu gospodarczego dla UE. W założeniu Komisji Europejskiej Europa ma być modelem innowacji i nowoczesnych technologii, o które świat będzie zabiegał. "Europa ma już teraz 40 proc. patentów dotyczących energetyki odnawialnej. To przykład tego, jak ogromną rolę odgrywa w walce ze zmianami klimatu" - powiedziała von der Leyen.
Aby przekonać Polskę i inne sceptyczne kraje, Komisja chce wyłożyć środki dla regionów, w których odejście od paliw kopalnych, a głównie od węgla, będzie powodowało największe problemy. Z wyliczenia organizacji Central Europe Energy Partners (CEEP) wynika, że do 2030 r. tylko na Śląsku z powodu przemian miałoby zniknąć około 40 tys. miejsc pracy.

"Będziemy musieli pokazać, że ta transformacja będzie sprawiedliwa dla ludzi oraz włączająca. To musi być nasz cel, dlatego pracujemy nad mechanizmem sprawiedliwej transformacji, aby znaleźć równowagę. Tak, będzie musiała nastąpić zmiana. Musimy wdrożyć odpowiednie kroki teraz, wiedząc, że minie całe pokolenie, nim ta zmiana się dokona" - zaznaczyła von der Leyen.

Odmówiła przy tym odpowiedzi na pytanie, co zrobi, jeśli Polska na grudniowym szczycie nie poprze neutralności klimatycznej. Poza podniesieniem celu redukcji CO2 na 2030 r. z obecnych 40 do "co najmniej" 50 proc., Komisja planuje też rozszerzenie systemu, w którym za emisje CO2 trzeba płacić.

W biegiem czasu liczba pozwoleń ma też spadać, a ich cena dalej rosnąć. Firmy, które przy produkcji mają wysoką emisję, już teraz są pod mocną presją, bo ceny certyfikatów emisyjnych wzrosły w ostatnich latach z ok. 6 do 25 euro. Aby europejskie przedsiębiorstwa nie były poszkodowane, Bruksela chciałaby, aby podobny system handlu pozwoleniami na emisję funkcjonował w innych państwach.

Zachętą do tego ma być graniczny podatek węglowy. Miałby on być stosowany wobec towarów sprowadzanych do Europy z państw, w których nie ma systemu ETS. Z informacji PAP wynika, że na razie będzie on jednak swego rodzaju "straszakiem", mającym zachęcić państwa trzecie do ambitniejszej polityki klimatycznej.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: realista 02.12.2019r. 07:38
"Z informacji PAP wynika, że na razie będzie on jednak swego rodzaju "straszakiem", mającym zachęcić... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: histo/eryk 03.12.2019r. 13:23
a czy Ursula i UNia dotrwa do 2050?
bo ziemia prawie na pewno tak
mimo starań zielonych
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE