ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szef ONZ przed szczytem COP25: ludzkość musi zakończyć wojnę przeciw planecie
01.12.2019r. 21:27

"Musimy zakończyć naszą wojnę" przeciwko planecie - apelował w niedzielę w Madrycie, dzień przed szczytem klimatycznym COP25, szef ONZ Antonio Guterres, wskazując na katastrofy klimatyczne, niepewność co do bezpieczeństwa żywnościowego czy rosnący poziom wód.

Szczyt w Madrycie musi być "bardziej ambitny, jeśli chodzi o zmiany klimatu", ponieważ kryzys klimatyczny "jest oczywisty" - wzywał Guterres na zakończenie Konferencji Młodzieży (COY15), która odbywała się przez weekend w stolicy Hiszpanii.

Jak pisze agencja AFP, na dzień przed szczytem COP25 w Madrycie, który potrwa do 13 grudnia, sekretarz generalny ONZ przedstawił mroczną wizję przyszłości ludzkości stojącej w obliczu kryzysu klimatycznego. Skrytykował on "absolutnie niewystarczające" zobowiązania krajów w walce z globalnym ociepleniem.

"Punkt, od którego nie ma odwrotu, nie jest odległy, jest widoczny i zbliża się do nas z wielką prędkością" - podkreślił Guterres. Zaznaczył, że odpowiedzialni za to są ludzie, szczególnie ze względu na eksploatację paliw kopalnych, które są źródłem większości emisji gazów cieplarnianych.

"Musimy tylko przestać kopać i wiercić - apelował Guterres. - Od dziesięcioleci rodzaj ludzki prowadzi wojnę z planetą, a planeta oddaje cios za cios. Musimy zakończyć naszą wojnę z naturą".

Pomimo tego stwierdzenia, które - jak wskazuje AFP - jest powtórzeniem tego, o czym od kilku miesięcy alarmują naukowcy, sekretarz generalny ONZ zapewniał, że "nie traci nadziei" na przestrzeganie celów porozumienia paryskiego mówiącego, że należy podjąć działania w celu zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie 2 stopni Celsjusza - a w razie możliwości jedynie 1,5 stopnia Celsjusza - powyżej średniej temperatur sprzed rewolucji przemysłowej.
Ale nadzieje maleją, na co wskazuje ostatni doroczny raport Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO). Wynika z niego, że lata 2015-2019 były najgorętszym pięcioletnim okresem w historii; średnia temperatura w tym czasie była o 0,2 stopnia wyższa niż w latach 2011-2015. Raport WMO wspomina również, że w latach 2015-2019 odnotowano w atmosferze rekordowy poziom dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych.

Z dokumentu wynika, że aby pozostać poniżej 1,5 st. C., emisje CO2 należy zmniejszać o 7,6 proc. rocznie, od przyszłego roku do 2030 r., nie ma wszelako żadnych oznak, że emisje zaczynają spadać.

Zdaniem Guterresa pomimo mobilizacji obywateli, miast czy przedsiębiorstw "wciąż brakuje woli politycznej". Sekretarz generalny ONZ wskazywał, że państwa muszą zaprzestać dopłacać do paliw kopalnych i przestać budować elektrownie węglowe. Jak podkreślił, bez udziału największych emitentów CO2 w redukcji emisji "nasz cel jest nieosiągalny".

Guterres zapowiedział także, że od stycznia 2020 r. obecny prezes Banku Anglii Mark Carney zastąpi Michaela Bloomberga na stanowisku specjalnego wysłannika ONZ ds. klimatu.

Podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu w Paryżu w 2015 roku (COP21), przyjęto długoterminowy cel utrzymania wzrostu średniej temperatury na świecie poniżej 2 stopni Celsjusza - a w razie możliwości utrzymania 1,5 stopni Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. Wskazano też na konieczność jak najszybszego osiągnięcia w skali świata punktu zwrotnego maksymalnego poziomu emisji. Rządy mają spotykać się co pięć lat, aby wyznaczać ambitniejsze cele zgodnie z dostępną w danym momencie wiedzą naukową.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: histo/eryk 03.12.2019r. 13:21
planeta zawsze wygra tę wojnę
a wcześniej Chindie
mimo apeli oenzet
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE