ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wielkie przedsiębiorstwa naftowe wiedziały o zmianach klimatu od bardzo dawna
02.12.2019r. 12:50

Mimo że duże przedsiębiorstwa naftowe, takie jak Exxon, wiedziały o zmianach klimatu od bardzo dawna, wprowadzały społeczeństwo w błąd - czytamy w BiznesAlert.pl.

W połowie listopada koncern naftowy Exxon został pozwany przez amerykański stan Nowy Jork za to, że miał oszukać inwestorów w sprawie zmian klimatu. Okazało się, że naukowcy z Exxon już w 1982 roku przygotowali prognozę spodziewanego wzrostu emisji CO2 i wynikającego z niego globalnego ocieplenia, co sprawdziło się niemal dokładnie.

Jednocześnie firma opowiadała społeczeństwu zupełnie inną historię - utrzymywała, że ma wątpliwości co do faktu, że zmiany klimatu są faktem, a nawet jeśli tak, to czy są one spowodowane spalaniem paliw kopalnych.

Naukowiec pracujący dla Exxona, James Black już w lipcu 1977 roku przewidywał, że nadchodzi tzw. "super-interglacjał", który może być spowodowany wysoką emisją CO2. Interglacjały to ciepłe okresy występujące między epokami lodowcowymi. Jego badania dowiodły, że obecnie temperatura na świecie jest wyższa, niż w jakimkolwiek momencie rozwoju ludzkiej cywilizacji. Jednak 42 lata temu Black nie docenił tempa ocieplenia. Zresztą nie mógł wtedy tego wiedzieć, ponieważ ten szczegół został zrozumiany dopiero na początku 2000 roku: podwyższony poziom CO2 w powietrzu będzie trwał przez dziesiątki tysięcy lat i nie zmniejszy się w ciągu kilku tysiącleci od zakończenia emisji.
Black mylił się również ze swoim scenariuszem, zgodnie z którym bez CO2, Ziemia stopniowo popadnie w epokę lodowcową w nadchodzących tysiącleciach. Najprawdopodobniej uwolniliśmy już tyle CO2 do atmosfery, że następna epoka lodowcowa nie nastąpi, nawet jeśli wszystkie emisje zostaną natychmiast zatrzymane. Człowiek stał się w końcu siłą geologiczną, a dzisiejszy wiek słusznie uważa się za antropocen - czas człowieka.

Exxon zignorował ostrzeżenia Jamesa Blacka. Obecnie firma spotyka się z zarzutami, że zamiast pracować nad rozwiązaniem, wydaje miliony dolarów na kampanie public relations, aby uspokoić obawy związane ze zmianami klimatu. Za te oszustwa Exxon jest teraz w sądzie. W znacznym stopniu przyczyniły się one do tego, że dzisiaj znajdujemy się w globalnym kryzysie klimatycznym, który można teraz opanować jedynie dzięki drastycznym ograniczeniom emisji. Nawet gdyby Exxon wygrał ten proces, nie będzie to koniec kłopotów tej korporacji. Stan Kalifornia pozwał Exxon za zniszczenie klimatu, a wiele amerykańskich miast próbuje pozwać Exxon, BP, Chevrona i Shella, by pokryły koszty ochrony wybrzeży przed podnoszącym się poziomem morza. Według ostatniej analizy tylko 20 firm odpowiada za jedną trzecią wzrostu CO2, w tym cztery wymienione. Nie jest wykluczone, że firmy te będą w takiej samej sytuacji, jak kiedyś firmy tytoniowe, które musiały płacić gigantyczne sumy za bagatelizowanie zdrowotnych skutków palenia papierosów - czytamy w BiznesAlert.pl.
Spiegel , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: apocalipto 03.12.2019r. 10:01
Kto widział wzrost poziomu mórz niech się zgłosi. Ja sie zgłaszam - widziałem jak morze podniosło się o 5 metrów... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cytaty 03.12.2019r. 12:54
od milionów lat....
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Krystian 25.02.2020r. 23:19
A skąd te paliwa kopalne mają węgiel który podczas spalania tworzy CO2? Węgiel to rośliny które kiedyś ten dwutlenek... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE