ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

EBI daje kredyt na farmę wiatrową. Energię kupi Nike
02.12.2019r. 13:57

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, Europejski Bank Inwestycyjny przyznał kredyt na budowę kompleksu wiatrowego, który będzie produkować energię m.in. dla europejskiego oddziału amerykańskiego potentata odzieżowego Nike.

Na początku tego roku hiszpański koncern energetyczny Iberdrola i Nike podpisali kolejną umowę dotyczącą dostaw energii z farm wiatrowych Iberdroli.

To trzecia w ostatnich trzech latach umowa PPA na energię odnawialną, którą od Iberdroli kupi Nike. Dwie pierwsze umowy dotyczyły zasilania amerykańskiej infrastruktury Nike, teraz przyszła pora na Europę. Łącznie te umowy obejmują dostawy energii z farm wiatrowych Iberdroli o łącznej mocy ponad 200 MW.

Najnowsza umowa dotyczy produkcji energii z wiatraków o mocy 40 MW, która powstaną w regionie Navarra na północy Hiszpanii. W sumie cały budowany tam park wiatrowy osiągnie mocy 111 MW i ma powstać w pierwszej połowie przyszłego roku.

Teraz finansowanie dla tego projektu zapewnił Europejski Bank Inwestycyjny, przyznając spółce celowej Renovables de la Ribera, stanowiącej joint venture Iberdroli oraz Caja Rural de Navarra, kredyt w wysokości 50 mln euro.

Wcześniejsze umowy PPA zawierane przez Nike z Iberdrolą to efekt strategii amerykańskiego koncernu, który w ubiegłym roku zadeklarował, że jego oddziały w Ameryce Północnej będą zasilane w 100 proc. energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Ostatnia umowa oznacza, że również europejska infrastruktura Nike będzie zasilana od 2020 r. w całości zieloną energią, a w skali globalnej amerykańska firma osiągnie 75-procentowy udział OZE w miksie konsumowanej energii elektrycznej.

Kluczowym rynkiem dla Iberdroli jeśli chodzi o umowy PPA pozostaje Ameryka Północna, gdzie energię ma potrzeby takich umów produkują lub zaczną produkować należące do Hiszpanów odnawialne źródła energii o całkowitej mocy ponad 6 GW.

Teraz hiszpański koncern energetyczny zaczyna podpisywać pierwsze umowy PPA w Europie.

Wśród nich są podpisane ostatnio umowy na sprzedaż energii z wielkiej farmy fotowoltaicznej, która po wybudowaniu będzie największym tego rodzaju obiektem na Starym Kontynencie.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE