ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Lenartowicz (KO): grozi nam ograniczenie środków na transformację energetyczną
02.12.2019r. 13:59

Stanowisko premiera w sprawie klimatyczno-energetycznej może wpłynąć na ograniczenie Polsce w budżecie UE środków na transformację energetyczną - oceniła posłanka Gabriela Lenartowicz, nawiązując do wypowiedzi Mateusza Morawieckiego na szczycie COP25.

Lenartowicz powiedziała na poniedziałkowym briefingu w Sejmie, że słowa premiera Morawieckiego podczas szczytu COP25 w Madrycie, który podsumowuje polską prezydencję w COP świadczą o fiasku polskiej polityki klimatyczno-energetycznej, a wręcz o braku tej polityki.

"Premier mówi o tym, że będziemy redukować emisję tylko wtedy, kiedy nam za to zapłacą, ale nie proponuje niczego konstruktywnego i konkretnego" - powiedziała Lenartowicz.

"Pan premier w ten sposób kontynuuje swoją wizję polityki klimatyczno-energetycznej, przedstawioną na czerwcowym szczycie Rady Europy, gdzie Polska zablokowała konkluzję o neutralności klimatycznej w 2050 roku" - mówiła posłanka KO.

Przekonywała, że sprawa jest ważna, bo jest powiązana z tym, jakie środki w budżecie unijnym Polska wynegocjuje na transformację energetyczną.
"Fundusz Sprawiedliwej Transformacji pozwoliłby nam przekonwertować naszą gospodarkę w kierunku niskoemisyjnej" - mówiła Lenartowicz. "Taka blokada i takie pohukiwania już na wstępie odbierają nam te środki" - dodała.

Jej zdaniem Polska nie proponuje nic "oprócz tupania". "Pan premier naszą drogę do transformacji energetycznej widzi jako marsz pod rękę z rosyjskim węglem, którego import rośnie" - mówiła.

Posłanka KO przekonywała, że niemal pewne jest, że Polska w 2020 r., jako jedyny kraj europejski, nie spełni żadnego z trzech celów polityki energetyczno-klimatycznej. Wskazywała też, że choć powstało Ministerstwo Klimatu, nie dokonano zmian ustawowych, by określić jego kompetencje.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w poniedziałek przed szczytem klimatycznym COP25 w Madrycie, że Polska może się podejmować kolejnych wysiłków w zmianie swojego systemu energetycznego i zmniejszania emisji, ale musimy mieć za to odpowiednią rekompensatę.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: realista 02.12.2019r. 14:42
To zapier... razem z premierem, żeby jak najwięcej kasy z UE wziąć dla kraju, a nie zacieraj rączki, że się noga... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE